Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Barma – Vítejte v zemi nesvéprávnosti

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

26. 11. 2011

Guy Delisle patří v komiksovém žánru mezi hrstku reportérů. Nyní v Čechách vychází další jeho kniha, Barma, mapující jeho pobyt v Myanmaru. Příběh o roční návštěvě země s totalitním režimem vypráví s nevídanou bravurností.

Ukázka z komiksu Barma Autor: Guy Delisle

Pokud se nepočítají například stripové až jednostránkové příhody, nejsou komiksové reportáže příliš oraným polem. A to je řeč o světové situaci, nemluvě o tom, jak by to mělo vypadat u nás (i když takový Tomáš Kučerovský tento subžánr občas pokouší). Naštěstí čas od času má BBart možnost si něco takového vydat. Z tohoto soudku tak u nás vychází Joe Sacco a autor Barmy Guy Delisle.

Humornost v tyranii

Ovšem i když se jedná v podstatě o stejné náměty, styl vyprávění se podstatně liší.  Zatímco v Saccovi se naprosto zřetelně odráží novinářská povaha, Delisle ke všemu přistupuje mnohem civilněji a osobněji (lehkou výjimku u Sacca tvoří snad jen nejnovější Gaza).

Ačkoli je Delisle zápaďák s dosahem na vše, nepřistupuje k zemi s pamfletářstvím a odsuzováním, přebírá roli pouhého pozorovatele. Samozřejmě se v jeho monolozích objevují hromady narážek na absurditu tohoto zřízení, nicméně žádné názory nikomu nepředhazuje. Vše bere jen jako osobní postoj a dokonce podotýká, že on tomu tolik porozumět nemůže. Dokumentární minipříběhy tyto otázky sice vzbuzují, nicméně odpovědi na ně naštěstí nehledají.

Místo odpovědí a strukturovaného hledání nám autor servíruje útržkovité příhody a lapálie, do kterých se v zemi připletl. Zážitky běžného cizince s dávkou příjemného humoru. Nic, nad čím by se čtenář smíchy rdousil, spíše takové úsměvné povídky. Což opět celou lidskost knihy podtrhuje.

Spiknutí telegrafních sloupů totalitních režimů

K lehkosti ladí i Delislova kresba. V jeho lince se animátor nezapře, předvádí svižné karikaturistické obrazy, v nichž si nejméně dává záležet právě na své osobě. Ačkoli by někdy nějaké realističtější panorama pro přesnější představu o zdejší krajině nebylo úplně k zahození, i takto bude čtenář spokojen.

Navíc, kdo ze čtenářů četl Kučerovského Čtyři dny v Koreji, zaměřte se na stranu 93 a vyobrazení sloupu s elektrickými dráty. Nepřipomíná vám něco? Že by to byl výjev prolínající se většinou dokumentárně cestopisných komiksů? Že by zednářské spiknutí?

Čtěte také: Komiks Jonáš Fink vypráví o převeselém dětství v době komunismu

Pokud se vám líbila předchozí autorova díla, Pchjongjang či Šen-Čen, Barmu si rozhodně zamilujete. V některých aspektech dokonce předchozí knihy převyšuje. Pokud se jen zajímáte o osobní příběhy, zeměpis či totalitu, budete rovněž tak nadšení. A nám, kteří máme Barmu již přečtenou, nezbývá než doufat, že BBart vydá i Delislův nejnovější Jeruzalém.

Název originálu: Burma Chronicles
Český název: Barma: Na cestách s Lékaři bez hranic po Myanmaru
Scénář a kresba: Guy Delisle
Překlad: Kateřina Reinischová
Obálka: Guy Delisle
Počet stran: 272
Vazba: paperback
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Barma – Vítejte v zemi nesvéprávnosti

Hide picture