Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Druhá Kniha hřbitovní. Jaké to je dospívat na krchově?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

25. 2. 2017

Gaimanova Kniha hřbitova s ilustracemi Dava McKeana byla ranou na solar knižnímu trhu. Okamžitě se na poli knih pro čtenáře každého věku zařadila mezi favority a v očích některých překonala i Koralínu. I její komiksová adaptace P. Craiga Russela se dočkala kladných ohlasů… A nyní máme možnost držet v rukou její druhou polovinu.

Už první strany Druhé knihy hřbitovní naznačují, k čemu vše směřuje. Náš malý Nikdo Owens, sirotek vychovávaný mrtvými i nemrtvými, pomalu dospívá. Jenže než k tomuto bodu v životě člověka dorazí, musí se vypořádat se svou minulostí. Ta se ho totiž snaží dostihnout stejně hladově jako vlk raněnou laň.

Neil Gaiman
Přečtěte si o autorovi Knihy hřbitova…

Philip Craig Russell má s adaptacemi Gaimana do komiksu už zkušenosti – kdysi úspěšně adaptoval jeho Koralínu (ostatně spolupracoval i se samotným Gaimanem na Sandmanovi). I u Knihy hřbitova/Knih hřbitovních předvádí, že mu nečiní sebemenší problém převést atmosféru knihy do jiného média.

Každá stránka komiksu překypuje pocity, které se na první pohled zdají nesmiřitelné, ale jakýmsi zázrakem spolu nebývale fungují – temno a pohádkovost, strach a okouzlení, smrt a život.

Poslední roky se často skloňuje pojem moderní pohádka – útvar pro děti i dospělé, zpravidla s kouzelnou a temnou atmosférou zároveň. Kniha hřbitovní jej splňuje do puntíku. Bez přestání čtenáře ovívá vichr na jednu stranu strašidelný, na druhou vtahující a hypnotizující. Tenhle komiks zkrátka musíte dočíst najednou.

A pakliže už při zaklapnutí poslední strany padla tma, cosi vás nutí jít se podívat na nejbližší hřbitov… Jen si připomenout, co je to nežít… Jen se mrknout, jestli tam i na vás nečeká jedno úžasné dobrodružství.

Druhá kniha hřbitovní je rozdělena do tří částí, přičemž každou z nich má opět na svědomí jiný výtvarník. Tento styl funguje a koresponduje s tím, že se příběh odehrává v rozmezí mnoha let.

Nejrozsáhlejší části, Lidí jménem Jack, se bravurně zhostil Scott Hampton a dovolím si tvrdit, že nic tak pěkného u nás zatím nepředvedl (mrkněte na stranu 134 s mizející bublinou – pecka!). Naopak část Davida Lafuenteho, Nikdo Owens jde do školy, zaostává po všech stránkách. Kresba by se hodila spíše do úplného dětství a povídka působí v celkovém pohledu nadbytečně.

Příběh jako zlatoražba na pohřební černi

Co se týče potřeby komiksové verze, platí totéž jako u prvního dílu. Jakkoli je komiksová verze kouzelným a příjemným čtením, nepřináší oproti knize žádnou přidanou hodnotu. Pro ty, kteří předlohu četli, pěkné připomenutí; pro ty, kteří předlohu nečetli, to může být velice sympatické čtení. Stejně tak rozporuplně stále působí název.

Co se komiksu nedá vytknout, to je jeho image. Comics Centrum se vážně předvedlo a ta zlatoražba na černém hřbetu vypadá v knihovničce krásně. Už pro ni si Knihy hřbitovní zaslouží význačný post v knihovničce, na to je zkrátka radost se koukat. Pěknou práci odvedl též Jan Kantůrek při překladu. A v podstatě každý komiks Comics Centra už mívá v kolonce Barevné korekce vepsáno Václav Dort – tam bych jen poznamenal, že taková korekce byla zapotřebí na straně 68 v kníru páně básníka. Chyba v koloringu na obrázku dost ruší.

To bychom měli. Knihy hřbitovní jsou komplet. Člověk poslední dobou nabyl dojmu, že u nás vycházejí buď sáhodlouhé ságy, nebo jednorázové grafické romány. A v tu ránu sem napere Comics Centrum dvoudílnou Knihu hřbitovní v luxusním zpracování a s více než příjemně vyváženým počtem stran. Pěkné, pěkné. A určitě by za hřích stálo i něco, co P. Craig Russell stvořil na zcela autorském základě.

Původní název: The Graveyard Book Graphic Novel, Volume 2
Český název:
Druhá kniha hřbitovní
Scénář: P. Craig Russell, Neil Gaiman
Kresba: P. Craig Russell, David Lafuente, Galen Showman, Scott Hampton, Kevin Nowlan
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 168
Vazba: Paperback
Vydal: Comics Centrum, Praha 2017
Doporučená cena: 599 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Druhá Kniha hřbitovní. Jaké to je dospívat na krchově?

Hide picture