Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks: Když je Poslední z mužů, dojde na akci Holky s holkama

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

15. 6. 2012

Často bývá lákavý název titulu naprostým opakem dění. Naštěstí tomu tak není u šestého dílu (napůl) postapokalyptické série Y: Poslední z mužů. Sexuální náboj z některých scén jen čiší a pod hladinou se schyluje k pořádné bitvě. A co na to (ne tak úplně) poslední muž?

[album: https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-y-posledni-z-muzu-6-ukazky/|width=660]

Sérii Y: Poslední z mužů snad ani není zapotřebí představovat. Tak jen narychlo. Vymřely všechny osoby mužského pohlaví. Jediným člověkem, kterému se mezi nohama klimbá penis, je Yorick Brown. Ten vyráží hledat svou přítelkyni. Že se na tak jednoduchém základě nedá postavit rozvitý opus, to vám v tomto komiksovém road-movie vyvrátí Brian K. Vaughan.

Brian K. Vaughan
Narodil se v Ohiu roku 1976. Postupným vývojem se zařadil mezi mistry současného komiksu. Právě od něj pochází hity jako The Hood, Smečka z Bagdádu či právě sága Y: Poslední z mužů. Ale nezůstal jen u komiksů, podepsal se například i pod seriálem Ztraceni.

V předchozím díle, nazvaném V kruhu a uzavírajícím první polovinu série, se čtenáři konečně dočkali některých závažných odpovědí. V šestém díle tomu ale bude právě naopak. Vaughan přidupl brzdu a zvolnil na vycházkovou okružní rychlost. Hezké oddechnutí, ale po pauze mezi jednotlivými booky zas tak potřeba není.

Čtěte také: Veřejné práce bodnou všude. I v komiksu DMZ

Ačkoli většinu čtenářů trochu rozhodí to, že se v komiksu téměř nic nestane, že se děj nikam nepohne, že se nezodpoví žádná otázka, že se dokonce ani neobjeví nová, něco se přece jen přihodí. No, přihodí – konečně k něčemu dojde.

Postavy se dále vyvíjí a dochází k erotickým výbojům. A ne každému se to líbí. I přes nedějovost není tento díl podprůměrný, poněvadž vztahy mezi postavami se utužují, ochlazují, mění. A člověku to občas vykouzlí úsměv na tváři. Pole bylo zoráno, v příštím díle by bylo záhodno toho využít.

…a v pustym dni pustý bradavky

Zatímco se postavy vyvíjejí, výtvarnice Pia Guerra ne. Její kresba stále zůstává sterilně stejná. Ač monotónní, oči po ní pořád hezky jedou. Ač nenápaditá, ženské postavy v jejích rukou vypadají náramně sexy a zároveň reálně. A v tom je v nejnovějším díle síla. I když postavě vtiskne tvář jejího archetypu, čtenář jim dokáže uvěřit i cokoli jiného. Omotají si ho kolem prstu svou smyslností a nedovede jim mít nic za zlé.

Ovšem i v těchto věcech se nachází kámen úrazu. To, že se jedná o americký mainstreamový komiks. To, že podléhá drsné cenzuře. Každého, i toho, kdo po erotice netouží, naštve trapně nenápadné zakrytí bradavky rukou či čímkoli jiným. Působí to prostě lacině a ten jeden pohled nás přece nezkazí! Ovšem na to si jistě už čtenáři mainstreamu zvykli.

O dost hůř působí poslední kapitola, kde se objeví ňadra zcela obnažená. Tedy ne zcela – zakrývá je provaz. A i když provaz schovává naprosto jinou část poprsí, bradavky na prsou prostě nenajdete, ať se snažíte sebevíc. Na několika obrázcích pod lupou prohledejte místo, kde by se měly vyskytovat, ale propadnete beznaději. Buď se nachází pod provazem o nějaký ten tucet centimetrů výše, než by měly, nebo prostě chybí. Ach, jak ubohé! Jak je ta cenzura hanebná!

Lehká brzda po našlápnutém dílu. Po stránce nedějové perfektní, po stránce dějové, jež bývá u podobně rozsáhlých ság upřednostňována, suché. V přepočtu na Posledního z mužů průměrné, v přepočtu na ostatní komiksy spíše nadprůměrné.

Název originálu: Y: The last man #6-Girl on Girl
Český název: Y: Poslední z mužů #6-Holky s holkama
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra, Goran Sudžuka
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Massimo Carnevale
Počet stran: 128
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB art, Praha 2012
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks: Když je Poslední z mužů, dojde na akci Holky s holkama

Hide picture