Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks: Poplujte s Thorgalem na Ostrov v ledových mořích

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 10. 2012

Na pultech knihkupectví už na čtenáře hledí vskutku překrásná obálka komiksu Thorgal: Ostrov v ledových mořích. Ačkoli samotný obsah dává tušit, že autoři se do svých nejlepších let teprve dostanou, rozhodně se koupě vyplatí.

Výřez z obálky

Čerstvé číslo komiksu Thorgal se jako ledoborec brodí vodami české komiksové scény, sám hrdina příběhu brázdí pak vody  ještě chladnější. Severské. Ať už představují úplný severní pól, či cokoli jiného, prezentují velice sympatické prostředí pro přelomový příběh této fantasy/science fiction vikingské ságy.

Jean van Hamme
Třiasedmdesátiletý Belgičan Jean van Hamme stojí za scénářem věhlasné série Thorgal. Psal ho celých dvacet devět let, poté ho postoupil do rukou Senteho. Mimo tuto fantasy ságu napsal špionážní XIII (která byla i zfilmována) a akční Largo Winch (též zfilmováno). Byl oceněn mnoha cenami.

Ostrov v ledových mořích vcelku těsně navazuje na první album Zrazená čarodějka. Dá se číst i bez znalosti předchozího děje, nicméně člověk přijde o spoustu hádanek a rovnou dostane odpovědi. A ačkoli idea provázaného a rozmáchlého příběhu vábí, nese s sebou i zápory.

Samozřejmě se jedná o perfektně vystavený příběh s postupnou gradací, napětím a promyšlenými tajemstvími, nicméně nad vším se vznáší oblak nevyzrálosti autorů. Jistě, v podstatě za to nemohou, ale to komiks neomlouvá.

Hlubokomyslný a vícevrstevný příběh čtenáři učaruje. Pokud však četl i dříve vydané pozdější díly, dojde mu, že něco nesedí. Některé skutečnosti jako by byly v rozporu s těmi, které už zná (které se ale zrodily o mnoho později). Možná si následně Jean van Hamme původní nápad rozmyslel a udělal z něj prostě něco víc (každopádně lepší a osvětovější je ten budoucí, ne tento), nebo jen zapomněl. Samozřejmě, vše se dá svést na to, že daná postava lhala, nebo znala jen kus a zbytek si vybájila, ale zřejmě tomu většina čtenářů nebude věřit.

Schizmata v překladatelské obci i na dějovém kopci

Po scenáristické stránce se objevuje jen tento malý flíček, přes nějž se scénář pohybuje velice vysoko, to na kresbě je nevyzrálost očividnější. Ačkoli se Grzegorz Rosiński oproti minulému dílu zlepšil, stále nedosahuje svých pozdějších kvalit. Kresba zatím není ta nádherná (ovšem obálka ano, do té se každý zamiluje hned na první pohled), ale jen dobrá.

V Rosińského kresbě čtenář zachytí živost i pohyb, plastičnost i zlehčení. Co se celkově kresby týče, dala by se označit za silně nadprůměrnou. Občas, při pohybu, se prsty držící meč podivně ohýbají či slévají, a rozhodně není tak detailní. Tyto drobné nedostatky každý promine, když se zahledí do obličejů. V nich se zračí zuřivost, rozpolcenost, údiv, všelikeré emoce. A to už chce um (ačkoli v porovnání s budoucnem opravdu nic moc).

Ostrov v ledových mořích není ani zdaleka nejlepším dílem Thorgalovské série. Ale přináší důležité odpovědi, na které čtenáři čekají už pár desítek let a které vážně stojí za to (kdo by chtěl odpovědi nově, moderně, nalezne je v románu Dítě z hvězd, a tak, že si neodporují. Což mi ale připomíná, že by bylo hezké, aby se oba překladatelé navzájem četli či alespoň respektovali, takhle vznikají schizmata). A navíc je to fakt dobrej komiks.

Originální název: Thorgal #2: L’île des mers gelées
Český název:
Thorgal #2: Ostrov v ledových mořích
Scénář: Jean van Hamme
Krebsa: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Grzegorz Rosiński
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210×295 mm
Vydal: Albatros CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena:
159 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE: Komiks: Poplujte s Thorgalem na Ostrov v ledových mořích

Hide picture