Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Simpsonovi nabízí pouze Srandy (polo)plný strašfest

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

29. 11. 2011

Simpsonovi jsou oblíbenou sérií. V Čechách vychází dohromady již osmá komiksová kniha mapující jejich příhody. Přestože za obsaženými příběhy stojí samé hvězdy nejen komiksového průmyslu, ale i jiných kulturních odvětví, lapálie žluté rodiny za moc nestojí. Podprůměr ve stylu předchozích komiksů zřejmě nezachrání nikdo.

Ukázka z komiksu Simpsonovi: Srandy plný strašfest

Seriál Simpsonovi bývala klasika všech klasik. Klasikou zůstává nadále, nicméně nové díly už cosi ze svého šmrncu ztratily. Bůhví, jestli dobrým časům již odzvonilo, ale stagnaci kvality hlásí i komiksoví Simpsoni. A to ne jen novější knihy – komiksová série se celá noří do hlubin nevalné jakosti. Alespoň ty čarodějnické speciály bývají o něco málo lepší a lehoulince nadprůměrné. No, alespoň je zde vidět synchronizace se seriálem: nejnovější speciál Srandy plný strašfest totiž navazuje dráhou nudy.

Incestem zdegenerovaná zábava

Vzhledem k tomu, že se jedná klasicky o soubor povídek, jmenujme si některé význačnější. Na první pohled překvapí Jako z praku do úsvitu. Scenáristicky se sice jedná o mdlou historku, která snad ani neměla být vtipná, po výtvarné stránce jde však o šok. Vše Scott Morse namaloval rozmáchle, se zajímavou skladbou panelů (snad poprvé v celé sérii Simpsonů). Sice nuda, ale alespoň je na co se dívat.

Přečtěte si: Simpsonovi: Promenáda průměrných komiksů

Nejočekávanější je zajisté povídka Ve Springfieldu nikdo neuslyší tvůj vřískot, za níž stojí duo Garth Ennis a John McCrea. No, Simpsonovi lehce přitvrdili (malinko krve, Bart říká „ty vole“), jinak se ale jindy geniální autor nepředvedl. Tento dětštější humor mu prostě nesedí. Ne že by se McCrea předvedl. Jeho kresba zde působí málo rozmáchle, čímž ztrácí své hlavní kouzlo, a je celkově jakási roztřeseně uhlazená. Ne že by na její vábnosti přidával fakt, že většina postav vypadá jako zdegenerovaná incestem.

Něco, co nudí čtenáře staršího třinácti let

V celé knize jsou jen dva opravdu dobré příběhy. Ten lepší má jen tři strany, vezměme si tedy pod skalpel raději ten delší. Pod Buz-i-ferem se podepsal Jim Mahfood. Z hlediska kresby lehký nadprůměr, co se Simpsonů týče, scenáristicky je to však nadmíru ujeté. Bohudík.

Ony i ostatní simpsonovské příběhy bývají ulítlé, tento však ještě o něco víc. Skvělé hlášky, rafinovaně prostomyslný děj, nenáročně vtipný příběh. To vše vytvořeno s láskyplnou rozverností. Ano, kdyby byly takto zhotoveny všechny příběhy, byla by to paráda ve stylu starších sérií seriálu.

Takto to možná vypadá jen na průměrnou sbírku, proč tedy dostává čtyřicet procent, a ne padesát? Těch deset procent zapříčinila část, jež se objevuje ve všech komiksových Simpsonových. Reklamy. Rádobyvtipné reklamy a výplňové minivtipy bez vtipu.

Na jednom místě říká Flanders: U nás nenajdete nic, co by děsilo mládež mladší třinácti let. A zřejmě právě této věkové kategorii je kniha určena. Zůstává jen otázkou, jak se právě ti budou chytat u popkulturních narážek.

Název originálu: The Simpsons Treehouse of Horror Fun-Filled Frightfest
Český název: Simpsonovi: Čarodějnický speciál – Srandy plný strašfest
Scénář: Troy Nixey, Scott Morse, Jim Mahfood, Garth Ennis, Ian Bathby, Mark Hammil, Stan Sakai
Kresba: Troy Nixey, Scott Morse, Jim Mahfood, John McCrea, Jason Ho, Mike Rote, Bill Morrison, Stan Sakai
Překlad: Petr Putna
Počet stran: 128
Vazba: paperback
Rozměry: 200 x 275 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Simpsonovi nabízí pouze Srandy (polo)plný strašfest

Hide picture