Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Swamp Thing. I Bažináč ví, že měsíčky jsou Prokletí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

11. 1. 2012

Horrorová série Swamp Thing-Bažináč se dočkala již třetího dílu. A ani v něm na hutné atmosféře scenárista Alan Moore nešetří. Vysmekává poklonu klasickým klišé, jakými jsou například upíři či vlkodlaci, a obléká je do úchvatného hábitu.

Nelekejte se titulku. Tento článek není reklama na vložky (ačkoli by byla zajisté skvělá). Jedná se o recenzi na třetí díl ekologického horroru z bažin o Swamp Thingovi-Bažináči, tentokráte s podnázvem Prokletí. A to na výtečný třetí díl.

Ekologická ponurost

Alan Moore (Watchmen-Strážci, V jako Vendeta) je jedním z největších borečků v komiksové branži. Tomu snad nemůže nikdo oponovat. A v podstatě téměř vše, co napíše, se stane klasikou. Také svatá pravda. Nejinak se tomu stalo právě u Bažináče. A proč?

Ve třetím díle vzdává Moore hold typickým klišé. Dochází na upíry, vlkodlaky i zombie. Ke všemu ale přichází se zručností a něhou jemu blízkou. K ohraným tématům balí nové metafory a předvádí je v novém světle (zde se vzal titulek, v příběhu Prokletí se totiž spekuluje nejen o menstruaci, ale i o lykantropii). Navíc mu tato uchopení dávají možnost hlubší věci než jen horroru.

Pod vší tou temností se opravdu každý příběh hlouběji zabývá společenskými tématy a kritiku hází na mnohé strany (ekologické podtexty, sociologické…) Moore dokazuje, že i s takto prošlými nápady se dá vytvořit výjimečně dobrý a atmosférický příběh.

Ano, atmosférický. Věrnější atmosféru nezažijete snad ani při noční procházce Boubínem. Bažiny na vás své trpké ovzduší chrlí z každé strany, v každém stínu se skrývá pochmurnost a ztělesnění temnoty samé.

Ňuník Bažináč k zulíbání

O kresbu se podělilo hned několik výtvarníků. Většinu obstarali klasicky Stephen R. Bissette a John Totleben, občas ovšem suplovali i jiní (dohromady čtyři, přičemž je vždy doplňoval alespoň jeden ze základní dvojice). A svou geniálností kresba naprosto doplňuje scénář.

Přečtěte si: Komiks Simpsonovi nabízí pouze Srandy (polo)plný strašfest

Většinou kresba působí jen jako nenáročná, nenápadná a od příběhu neodlákávající. O to více člověka udeří občasné obrázky zachycující například rozpínání vědomí přírodou. Vizuál kombinuje oldschoolovou komiksovou linku, schematické črty a laboratorní nákresy. Když pak Bažináč splyne s přírodou, a ta se utvoří k obrazu jeho, je to bomba. Ale především, při růstu je ten malý Bažináček tak roztomiloučký…

Pokud hledáte pořádný horror, sáhněte po Bažináči. Pokud hledáte něco hlubšího, ale nic extrémního, sáhněte po Bažináči. Pokud hledáte romantiku, také sáhněte po Bažináči (a jeho dívka je docela kočka). No, co říkat, u Moora si své najde prostě každý.

Originální název: Swamp Thing #3: The Curse
Český název: Swamp Thing-Bažináč #3: Prokletí
Scénář: Alan Moore
Kresba: Stephen R. Bissette, John Totleben, Rick Veitch, Stan Woch, Alfredo Alcala, Ron Randall
Překlad: Viktor Janiš
Obálka: Simon Bisley
Počet stran: 192
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 220 x 310 mm
Vydal: BB/art, Praha 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Swamp Thing. I Bažináč ví, že měsíčky jsou Prokletí

Hide picture