Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Usagi Yojimbo vyzařuje nepříliš oslnivé záblesky smrti

Jan Šuška

Jan Šuška

9. 10. 2013

Stan Sakai: Usagi Yojimbo - Záblesky smrtiZlatá éra samurajských filmů je za námi, Usagi si však i po tolika letech dokázal udržet svůj standard. Proslulý a originální Usagi se však v Záblescích smrti moc neblýská.

Usagi se na svých cestách střetává s nerudnou stařenou, šíleným vynálezcem a samurajem Matabeiem. Krom Usagiho budou mít svůj samostatný příběh i jiné postavy. Inspektor Ishida musí vyřešit vraždu. Lovci odměn Gen a Toulavý pes jsou na stopě šermířky Inazumy a Tomoe se vrátila zpět do historické bitvy.

Stan Sakai
Stan se narodil 25. května 1953 v japonském městě Kjóto, studoval na Havaji, ale většinu svého života prožil ve Spojených státech amerických. Proslavil se sérií Usagi Yojimbo.

Autor Stan Sakai dokáže čtenáře vždy naladit na správnou tóninu, tentokrát ale ve svých příbězích použil nezvyklé prvky, které koncept rozladily. Přiklonil se totiž k historickým nepřesnostem a v pozadí příběhů použil náboženství. Co se dělo minulé díly? Usagi Yojimbo: Yokai, Usagi Yojimbo: Otcové a synové

Začátek knihy je slibný, čtyřstránková Lekce z vaření má zajímavou pointu s vtipným koncem. Kontraband je příběhem o vykoupení, do kterého se Usagi zaplete, a od té doby se to na čtenáře sype jako emocionální sesuv nekypřené půdy.

Usagi si drží svůj standard vyprávění i kresby

Záblesky smrti jsou spíše příběhy o vedlejších postavách, ve kterých sehraje Usagi malou roli, ne-li žádnou. Pokud máte spadeno výhradně na Usagiho, tak si komiks moc neužijete. Každopádně si od něj trochu odpočinete. I přes tuto nevýhodu si ponechává kniha svůj důvtip a šarm.

Usagi Yojimbo - Záblesky smrti

Obraz feudálního Japonska (období středověku) se v příbězích moc neodráží, takže by se dala informace o číhající hrozbě klidně vymazat. Čtenářům by stačil fakt, že Usagi Yojimbo brouzdá časem středověkého Japonska a občas šlápne vedle.

Mnich masíroval Usagiho. Jeho muskulatura předčí vaše představy.

Autor vylovil z historie nejednu legendární postavu, která dokáže zaujmout. Například Krysího zloděje nebo démona Hannya, který patřil k nejobávanějším děsům. S fantazií to Stan Sakai příliš nepřeháněl a tak se dá říct, že Záblesky smrti jsou slabým odvarem minulých knih.

Další počin ze série toulavého ronina Záblesky smrti se čte dobře, ale postrádá svůj elán. Ani adaptacemi na samurajské legendy to komiks nezachrání. Tento díl ze čtenářů zbytečně vyždímá energii, kterou by mohli vložit do minulých Usagiho dobrodružství.

Původní název: Usagi Yojimbo: Záblesky smrti
Český název: Usagi Yojimbo: Glimpses of Death
Scénář a kresba: Stan Sakai
Překlad: Ľudovít Plata
Obálka: Stan Sakai
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 204 mm
Počet stran: 192
Vydalo: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Usagi Yojimbo vyzařuje nepříliš oslnivé záblesky smrti

Hide picture