Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Fantomas se zlobí: Vraťte mu jeho stylový komiksový noir

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

3. 11. 2016

Postavu Fantomase známe v Česku především z komediálních sci-fi filmů s Louisem de Funèsem. Že původní románová série byla někde jinde, to asi tuší většina z nás. Ale že to byl čirý noir, to už jen málokdo. A přesně do těchto dob se vrací nový komiks Fantomas se zlobí.

 

Inspektor Juve konečně dopadl svou nemesis, záhadného arcizlosyna Fantomase. Ale nějakou dobu po jeho popravě se zjišťuje nepříjemná věc – možná nic nebylo tak, jak se zdálo. Fantomas se zlobí a chystá se zcizit všechno zlato Paříže. Je jisté, že o krev, mrtvoly a dlouhé stíny nebude na stránkách tohoto komiksu nouze.

Julie Rocheleauová
Julie Rocheleauová se narodila roku 1982 v Montrealu. Než se dala na dráhu komiksové kreslířky, živila se jako kreslíř storyboardů pro animované filmy a ilustrátor dětských knih. Ale hned se svým prvním komiksem La Fille Invisible sklidila v Quebecu ceny. Komiks Fantomas se zlobí pak její um jen tříbí.

Od prvních stran přináší Fantomas černočerný, temný příběh. Atmosféra schopná zadusit novorozeně. Paříž na začátku dvacátého století se vším, co k ní patří – chudina, afektovaní Francouzi, vytříbená móda, krásné ženy, tvrdí muži, roztodivné postavy, zločin.

Tento mix, napůl opalizující a napůl hrůzný, má osobité kouzlo. Působí ve své podstatě romanticky. Záhadný, krutý a nadevše zlotřilý padouch rozebírá pařížskou justici nadrobno. A my se ho na jeho spanilých zlojízdách snažíme spolu s Juvem a jeho adoptovaným synem zastavit.

Příběh není nijak složitý. Zkrátka jde o honění se za zločincem se všemi klišé, které k tomu patří. Nuda, řeknete si. Ale tohle honění se za zločincem je napsané s citem, s nadšením, nejde o nic jiného, než si užít detektivní příběh bez jakýchkoli zbytečných odboček.

Julie Rocheleauova: Fantomas se zlobiTo by ale ani zdaleka k dobrému komiksu nestačilo. To by se dalo označit jednoduchým oddechovým brakem. Nebýt jedné věci – kresby.

Julie Rocheleauová, na poli komiksu ještě docela nováček, totiž předvádí výtvarnou krasojízdu. Každý jeden obrázek sytí noir až skrz papír. Z každého panelu na čtenáře dýše temnota a každou stránku plní stínohra černější než tér.

Kontrastní Rocheleauové barevné plochy zahušťují atmosféru do smrtícího dehtu. Každý panel ožívá a čtenář přímo vidí, jak se ve stínech krčí skryté tajemné postavy, jak za rohem čeká hrdlořez, cítí, jak o blok dál městem protéká Seina. A když někde zahlédnete Fantomase, ten satanášův pohled vás probodne.

Noir a začátek 20. století v jednom panelu

Její vyciselovaný styl má také tu výjimečnou vlastnost, že vážně vzbuzuje ducha doby. Rocheleauová musela nastudovat spoustu dobových reálií, protože její tahy čtenáře přenášejí o tu stovku let zpátky jako kouzelným proutkem.

Komiks Fantomas se zlobí působí i přes svůj jednoduchý, ale s citem vyprávěný příběh jako ohromný objev. Velké dílo, jehož noirem naplněné stránky vsakují čtenáře un deux. Nedoporučuje se číst hned po Nebeském Bibendovi, který na kolena porazí sebevětšího komiksového giganta, ale slibuji, že Fantomas vás vtáhne a vdýchne do vás tajemna ještě na několik dalších dní.

Až je člověku líto, že ho dosud znal jen z Funèse a Arabely.

Originální název: La Colére de Fantomas
Český název: Fantomas se zlobí
Scénář: Olivier Bocquet
Kresba: Julie Rocheleauová
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 193
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Meander, Praha 2016
Doporučená cena: 698 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Fantomas se zlobí: Vraťte mu jeho stylový komiksový noir

Hide picture