Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Punisher: Valley Forge, Valley Forge

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

28. 7. 2017

Desátá kniha z řady Punisher MAX. Tady se vše uzavírá. Není tedy divu, že se tady vše vrací i na začátek. Garth Ennis se snaží uzavřít svůj pomstychtivý běh ohlédnutím zpět a zároveň si splnit další ze svých obsesí: Válku ve Vietnamu.

Punisherovi jdou poslední dobou po krku velice mocní parchanti. Ale v Parlovově kresbě je Punisherův krk široký jako hroší šíje, takže aby kolem něj utáhli smyčku, budou potřebovat sakra dlouhý a sakra silný provaz. Silnější než intriky a podvody. Silnější než byl Barracuda. Potřebují někoho, koho se bude Punisher bát odpravit hned při prvním setkání. A takového seženou.

Garth Ennis
Britský komiksový scenárista narozený roku 1970 v Belfastu. Díky svému nadání pro temnou brutalitu dostal nabídku od nakladatelství DC Vertigo, kde začal psát Hellblazera. Spolu se Stevem Dillonem pak rozjeli vlastní řadu Preacher. K jeho další tvorbě patří Hitman, Soudce Dredd a The Pro.

Frank Castle nikdy nebyl zrovna nejukecanějším člověkem. V povídavé náladě jsme jej mohli vidět asi tak často jako usmívat se, totiž nikdy. Přesto je Valley Forge, Valley Forge hodně ukecanou knihou. První trochu atypická věc pro Punishera. Druhou pak budiž vkládané části z vymyšlené knihy o válce ve Vietnamu.

Po Punisherovi kresleném Stevem Dillonem, kde se to hemžilo superhrdiny, vtípky a úchylnými podivíny, přišel Punisher MAX: Na začátku. Garth Ennis vykouzlil temnotou prosycený kousek, který Lewis Larosa ponořil ještě hlouběji do temných vod.

A šlo to dál, několik prvních knih v čele s prvotřídním speciálem Od kolébky do hrobu si české čtenáře jednoznačně podmanilo. A pak, kolem poloviny série, začalo vše upadat a nudit, jak už u Ennise bývá takovým zvykem. A pak, ke konci série, začalo vše do sebe zapadat a Punisher MAX chytil druhý dech, jak už u Ennise nebývá takovým zvykem. Ennisovi se povedla nevídaná věc, totiž vytvořit v Punisherovi komplexní příběh. Nyní jsme na jeho konci.

RECENZE komiksu Punisher: Valley Forge, Valley ForgePříběhově je Valley Forge, Valley Forge velice rozpačitý kousek. Ennisovi se daří vrhnout kostky takovým způsobem, že Punisherovi bez ustání držíte palce, že si užíváte každý jediný jeho krok a chválíte jeho nápady. S radostí se vrhnete do hutné atmosféry, jež ani na chvíli nepovolí.

Na druhé straně to působí trochu tak, že Ennis nevěděl, jak svůj příběh zakončit. Jistě, načrtnuté dějové linie už konečně dojdou ke konci, ale nač na tolika stranách? Nač všudypřítomná rekapitulace? Působí to, jako kdyby si Ennis nebyl jistý, zda všechno řekl dost zřetelně, takže se tu vrátíme skoro ke všemu důležitému, co se v posledních deseti knihách stalo, a pro jistotu si to zopakujeme. Ták, pro retardované ještě jednou.

Stejně tak otravná už je Ennisova posedlost cpát do příběhu své obsese: Ať už jsou to IRA, druhá světová, válka ve Vietnamu či jakákoli jiná válka, začínají se zajídat. Občas dávají smysl (Cassidyho minulost v Preacherovi, příběh z Vietnamu v Punisher: Od kolébky do hrobu), ale v tomto případě ne.

A také tu jsou ti, pro které neexistují slova

Opravdu bylo nutné přerývat atmosférické vyprávění úryvky fiktivní knihy? Ano, musí se uznat, že Ennisovi by psaní takové knihy sedělo, pasáže samy o sobě čtenáře poutají pomalu víc než Punisherův hlavní příběh (obrovské plus za odsunutí postavy Franka Castlea do probublávajícího pozadí), ale k syntéze těchto linií tu vážně nedojde. Vyjít obojí zvlášť, kniha klidně v rozsáhlejší podobě, dobrá, takhle ale došlo k tomu, že jedno překrývá druhé, aniž by se linie vzájemně doplňovaly.

Goran Parlov k Punisherovi sedí. Ačkoli je výtvarně Valley Forge, Valley Forge mnohem krotší, hypertrofie odchází do pozadí, stále má zcela zřetelný Parlovův ostrý rukopis. Trochu mu ubírá na kvalitě lehká změna koloringu Lee Loughridge, ale stále k Punisherovi sedí výtečně. Jen mi nikdo nevymluví, že byl pro kolonela předobrazem Morgan Freeman.

Garth Ennis předvedl v celé sérii něco neuvěřitelného: Z komického mstitele udělal temný, dospělý komiks s něčím na Punishera ještě neuvěřitelnějším – promyšleným, komplexním příběhem. A i přes nedostatky jako vměšování oblíbených témat nebo občasnou ohranost osnovy Punisher jde-zabíjí-konec se mu musí uznat, že si s tím poradil jako málokdo. Ač bych to ještě před čtyřmi knihami neřekl (ale před osmi bych si tím byl jistý), je to škoda, že tahle série končí. Ale konečně, po téměř deseti letech, máme možnost dát si tuhle desetidílnou drsnou ságu v jednom kuse.

Originální název: Punisher MAX: Valley Forge, Valley Forge
Český název: Punisher MAX: Valley Forge, Valley Forge
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Goran Parlov
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 144
Vazba: Brožovaný
Vydal: BB/art, Praha 2017
Doporučená cena: 399 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Punisher: Valley Forge, Valley Forge

Hide picture