Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Thorgal: Neviditelná pevnost

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 2. 2019

Nejslavnější hrdina evropského komiksu, Thorgal, se vrací. A to rovnou s pěticí alb tvořící víceméně uzavřený cyklus. Narazíte na Thorgala, jak ho znáte, Thorgala, jak ho neznáte, a především se jeho svět začne rozšiřovat a rozšiřovat. Ze ságy a muži z hvězd se stává historie bohatého a velkolepého fantasy světa.

Občas se stává, že se na mejdanu zapletete s nějakou jinou osobou, a pak se vymlouváte na výpadek paměti. Thorgal to má naopak. Jeho výpadek paměti využije jiná osoba. A věrní fanoušci už vědí, že bude-li tou osobou Kriss z Valnoru, neblýská se Thorgalovi na klid a mír. V cyklu Neviditelná pevnost nalézáme Thorgala snažícího se vymanit z nelibosti bohů, najít své vlastní já a především navrátit se k Aaricii.

Jean van Hamme
Belgičan Jean van Hamme si vydobyl post evropské komiksové ikony scénářem věhlasné série Thorgal. Psal ho celých dvacet devět let, než jej postoupil do rukou Senteho. Mimo tuto fantasy ságu napsal například špionážní XIII (která byla i zfilmována) a akční Largo Winch (též zfilmováno). Byl oceněn mnoha cenami.

Poslední album vydané u nás jako samostatné, Sluneční meč, zachytilo Thorgala možná v menší šlamastyce než obvykle, zato v mnohem větší zachytilo jeho tvůrce. Scenáristicky šlo o prostý příběh vhodný tak do Rodokapsu. Obavy na místě.

Obavy podtrhne i začátek pětidílného cyklu. No jo, tak se Thorgal zase rozhodl někomu ušetřit život. Vsadím stovku, že do deseti stran se ta osoba vrátí a Thorgalovi se to nevyplatí. Tak. Stačilo by osm stran. Tisíckrát ohraný trik. Kolik alb na něm Jean van Hamme postaví?

Naštěstí jej tentokrát používá jen jako katalyzátor, který má vše rozběhnout. Ano, i tak zabolí, ale následně už van Hamme vrhá Thorgala z jednoho dobrodružství do druhého, do slepých uliček a nebezpečenství, do odboček a zvratů.

Dokonce zajde tak daleko, že celá dvě alba z pětidílného cyklu věnuje Thorgalově rodině a nikoli jemu. V jednom z nich se Thorgal víceméně vůbec neobjeví, v tom druhém pouze v epizodní roličce. Jean van Hamme využívá opulentního světa, který s Rosińským vytvořil, s mistrovským umem. Postavy z minulosti, místa, události, vše do sebe zapadá a ukazuje, že nejde o nějaké prosté sledování Thorgalových dobrodružství, ale o komplexní mozaiku, v níž to, že nějakou postavu na chvíli nevidíme, neznamená, že nežije. Van Hamme ví, že padající strom zapraská, i když jej nikdo nesleduje.

Odvážný krok, který se ovšem více než vyplácí a přesvědčuje o tom, že Thorgal si své místo na výsluní evropského komiksového trhu zaslouží.

Příběh Thorgalova světa si fanouška podmaní natolik, že je ochoten dokonce od těch několika scenáristických poklesků odhlédnout. Ať už jde o sázení na Thorgala milosrdného, jemuž se jeho dobrý čin nevyplácí, opětné využívání cestování časem (které navíc v tolika momentech selhává v nekonzistentní omyl), nebo využívání deus ex machina. Ale nakonec se vlastně nic neděje, protože vy to těm obyvatelům Midgardu přejete. Protože chcete vědět, co se v tom světě stane příště.

Naděje už není jen výsadou poražených

Tomu napomáhá i nový formát. Integrál pěti alb vám dá mnohem větší porci Thorgala, pro matematiky dokonce za lepší cenu, a navíc lépe vypadá v knihovně. Někteří remcalové se mohou ozvat s výtkou, že Thorgal začal vycházet opět v nové úpravě, ale řekněte mi – vážně to po těch čtyřech předchozích něčemu uškodí? Navíc pokračovati v takovéhle edici, francouzský originál se bude dobíhat mnohem snáze.

Thorgal je osudovka. Těžko k němu přistupovat objektivně. Pokusíte-li se o to, stejně se vám zaryje pod kůži. A vás ani nenapadne sáhnout po pinzetě; vy zkrátka chcete, aby se ve vás zanítil a zůstal s vámi. Aby vám přinesl další integrál, protože už jich tolik do konce van Hammeho části Thorgalovy ságy nechybí.

Originální název: Thorgal #19 – #23
Český název: Thorgal #19 – #23: Neviditelná pevnost
Scénář: Jean van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 240
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Egmont, Praha 2019
Doporučená cena: 699 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

RECENZE komiksu Thorgal: Neviditelná pevnost

Hide picture