Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Král Špunt. Být živým rabiátem mezi kostlivými piráty

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 10. 2015

Rok 2007. Poslední Padoucnice. Od té doby se u nás nic od Davida B. neukázalo (ok, krátký kousek v roce 2008 v KomiksFest! revue). Rok 2015. Bum. Bum bum. Zahrada ve zbrani, návštěva Davida B. v Táboře a s tím novinka Král Špunt.

uvodni David B.: Karl Spunt

Král Špunt vypráví příběh Bludného Holanďana. Kostliví piráti rabují, předstírají, že pijí, snaží se přijít o život (tedy o smrt) a jinak zabíjí čas. Z nudného stereotypu je vytrhne až nalezení lidského dítěte, Krále Špunta, jehož vychovávají. Začne si vážit smrti, nebo života?

David B.
Rodák z Nîmes David B. (vlastním jménem Pierre-François Beauchard) studoval v Paříži umění a následně se okamžitě vrhl do světa nezávislých komiksů. Ovšem pravý průlom přišel až roku 1996 s prvním dílem autografického komiksu Padoucnice. V ČR můžeme znát zatím Padoucnici, Krále Špunta a Zahradu ve zbrani.

Baobab má zaběhlý styl a Král Špunt z něj nijak nevybočuje. Dospělejší pohádka? Vážnější pohádka? Něco takového.

David B. se, zdá se, v Králi Špuntovi odvázal daleko více než v Zahradě ve zbrani. Celý komiks plyne svobodně a s nebývalou vzdušnou lehkostí. Čtenáře se mu podaří zabavit, pobavit a udržet si jeho pozornost, vzbudit v něm chuť sledovat, jak se bude příběh vyvíjet.

David B.: Kral SpuntJen příběh působí trochu krátce a nedotaženě. Prostornost stránek bez bublin není na obtíž, naopak, ale přesto by bodlo něco víc. K zápletce se dostaneme v polovině knihy a moc dlouho nevydrží. A konec? To je drát do voka. Absolutní nic, velké zklamání. Člověk celkově čeká od příběhu víc než jen takovéhle prdnutí.

Výtvarně styl Davida B. k příběhu založenému na povídce Pierra Mac Orlana sedí velice dobře. Působí jako potomek veselosti a temnoty, nechybí mu nadsázka a rychlá linka působí v mrtvém prostředí velice živě. Zpracování Baobabu s kvalitním, na dotek příjemným papírem to vše jen podtrhuje.

Bůh existuje. Kdo by o tom pochyboval – teď, když jsme navěky prokletý.

Trochu zamrzí dojem, jako by David B. příliš neovládal komiksové médium jako opravdové médium. Rozložení panelů by se na stránkách dalo využít mnohem efektivněji a zručněji. Podivně pak působí umný přechod klobouku v loď, který dává příslib přesného opaku. Že by to byla nedbalost? To snad ne. Neumětelství? Také tomu jiná díla nenasvědčují. Kdo ví.

Král Špunt sice v nejednom ohledu působí nedotaženě, každopádně ale jde o čtivé, lehké a rychlé čtení, které navodí dobrou náladu a jehož obrázky rozveselí vaše znavené oči.

Název originálu: Roi Rose
Český název: Zahrada ve zbrani a jiné příběhy
Autor: David B.
Překlad:
Hana Zahradníčková
Počet stran: 48
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Baobab, Praha 2015
Doporučená cena: 289 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Král Špunt. Být živým rabiátem mezi kostlivými piráty

Hide picture