Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Liniers si svým poetickým Macanudem popáté podmaňuje čtenáře

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 3. 2014

Argentinský komiksový tvůrce Riccardo Liniers už se zdá jako sázení na jistotu. V pátém sešítku/albu jeho stripové série Macanudo najdeme opět dávku absurdit, všedních radostí, hříček, naivity a rozkošnosti. Vypusťte, vpusťte Macanudo.

riccardo-liniers-macanudo-5-460-x-300

„Jasně, kotě, mañana.“ Vždycky to bylo mañana. Celý příští týden jsem neslyšel nic jinýho než mañana, kouzelné slovo, které jistě znamená nebe.

Ano, mañana znamenalo pro Jacka Kerouaca nebe. Ale to neznal Macanudo, kdyby ho poznal, už by vše nebylo mañana, všechno by bylo macanudo.

Riccardo Liniers
Jeden z nejslavnějších argentinských komiksových tvůrců se narodil roku 1973. Ve svých pracích čerpá z osobního života a vlastních postřehů. Tři roky tvořil stripy Bonjour, ale věhlas získal s denním publikováním Macanuda. Dokonce při příležitosti vydání prvního dílu navštívil Českou republiku.

A teď kousek od Kerouaka k zemi, o níž v několikerých rozhovorech ze šedesátých let mluvil. K Československu. Ještě více než mañana totiž Macanudo vyvolává vzpomínky na českého literáta, který by letos oslavil sté narozeniny.

Dlouho pátráte po něčem, co by opět vzbudilo Hrabalovy poetické výlevy? Duhový vodopád rozumně naivního vyprávění? Právě takové pocity totiž plynou z pera Riccarda Linierse.

Liniers popáté přináší ve svém ranečku na zádech trochu dospělé infantilnosti a radosti. Šajny hepy pípl. Jako ten náš Bohumil nalézá krásu ve všednosti. Ukazuje běžné věci s něhou a citlivostí, k čemuž volí perfektně padnoucí veselou kresbu.

obalka Riccardo Liniers: Macanudo #5

Vše je hra. Důležité je nenudit se a tvořit s láskou a zábavou. Opět nové tvary panelů, ale hlavně opět nový styl obálky. To jsme teda zvědaví, co si na nás vymyslí příště.

Dokonce mizí i opakování se, které bylo dvěma minulým dílům vyčítáno. Čerstvá slina?

Ale největší pokrok vpřed? Poslední čtyři stránky tvoří jednotný příběh. A komu že je věnován? Jistému Edwardu Goreymu. Že vám to nic neříká? Co Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy?

Poletíme

Goreyho ducha nevyvolá, ale zdá se, že se o to ani nijak nesnaží. Vezme si jen podobně absurdní myšlenku, na níž rozvine povídku s Goreyho aspekty, nicméně naprosto svébytnou a osobitou. A perfektní. Spolu s těmi několika k popukání stripy (Liniers většinou netvoří opravdu směšné, spíš úsměvné) vrchol knihy.

Zdá se, že s pátým dílem získal Liniers novou chuť do života. Nebo do tvoření. Opět o kousek výš.

Zbavte se chmur města. Hoďte starosti za hlavu. Buďte happy, buďte free, buďte mañana, buďte macanudo. … čtěte Macanudo…

Název originálu: Macanudo #5
Český název: Macanudo #5
Scénář a kresba: Riccardo Liniers
Překlad: Markéta Pilátová
Obálka: Riccardo Liniers
Počet stran: 96
Vazba: Paperback
Rozměry: 190 x 190 mm
Vydal: Meander, Praha 2014
Doporučená cena: 268 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Liniers si svým poetickým Macanudem popáté podmaňuje čtenáře

Hide picture