Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Manga Crying Freeman. Japonský Kmotr říznutý slušnou dávkou erotiky

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

8. 10. 2011

Dlouho u nás vycházela jen manga pro děti. Zlom znamená například manga Crying Freeman – Plačící drak od legendárního Kazua Koikeho. Tuhle mangu děti asi  běžně pod lavicí nečtou. To však vůbec nevadí, protože pro ty ostatní je to alespoň kvalitní čtení.

Ukázka z mangy Plačící drak Autor: Rjóiči Ikegami

Zahoďte mangu pro děcka. Nejste přece fanoušky Stmívání. Přichází dospělejší verze, odvážnější verze, brutálnější verze a především erotičtější verze mangy. Tohle je to pravé japonské čtení. Vstupuje explicitnější Kmotr. A vstupuje do Japonska, do mangy.

Krev, pot a slzy

Scenáristický post zaujal Kazuo Koike. Opěvovaný tvůrce mnoha skvostů, za všechny jmenujme výsadní Lone Wolf and Cub. Jedná se o netypického tvůrce, protože na rozdíl od většiny mang své komiksy jen píše, kreslí je poté někdo jiný. Avšak takovýto postoj není vůbec na obtíž.

Přečtěte si: Zrodil se Vějíř 3. Česká manga má dalšího potomka

Rozsáhlá kniha obsahuje vše, co od ní čtenáři čekali (a čekali již nějakých deset let, od rozboru v časopise Score). Drsný mafiánský příběh vykreslený s pečlivou zručností. Sice se jedná o jednoduchý příběh, na druhou stranu je ale plný psychologie postav a morálních dilemat. Prostoru je v manze většinou opravdu požehnaně (a zde tomu není jinak), tudíž nemá Koike potřebu spěchat a se vším se vkusně piplá. Je správné popsat i postavy, jež nevydrží moc dlouho, o to silněji to čtenáře zasáhne.


Ovšem nic není bezproblémové, zde zápor zastupuje pořadí knihy. První. Proto je velká část příběhu věnována originu postavy, který je sic dobrý, na druhou stranu ale takhle na začátku není tolik záživný a nenechává místo tajemnosti hrdiny. Počkat ještě jeden díl by bylo zřejmě lepší řešení. Tímto se kvalita lehce strhává, v dalších dílech se však, doufejme, vše vyšvihne ještě výše.

Detaily. Nezbytná součást, s kterou se musí opatrně

Kresba. Rjóiči Ikegami. Opět lehce netypická. Opět dospělejší. Postavy nemají obrovská kukadla, chybí roztomilé grimasy. Správně. Nic takového nemá v tomto syrovém příběhu co dělat.

Ikegami má talent na kameru. Scény zabírá z všemožných poloh, ozvláštňuje tím atmosféru panelu. Rozsáhlost mu navíc hraje do karet, dává tak možnost zaobírat se jedním výjevem ještě z více úhlů a rozfázovat pohyby dokonaleji. Detailněji. A že tam těch detailů je.

Čtěte také: Mangu Naruto si užijí hlavně mladší. Přesto překvapí

Tento převážně kladný fakt s sebou také nese jeden zápor. Nadmíru detailů. V černobílé mrňavé kresbě je lehké vytvořit nečitelný obrázek. Přehršle pozadí pohlcuje postavu, grafická stránka se občas stává chaoticky přeplácanou.

Crying Freeman je jedna z těch kvalitnějších mang, které u nás vyšly. Manga, jež se bude líbit i čtenářům, kteří japonskému komiksu jinak moc neholdují. Na celkové kvalitě, která by se měla s každým dílem zlepšovat, zůstává jen jedna skvrna: Proč jen, proč, mají Japonci zvyk rozmazávat pohlavní orgány i u erotických věcí?

Originální název: Crying Freeman #1
Český název: Crying Freeman-Plačící drak #1
Scénář: Kazuo Koike
Kresba: Rjóiči Ikegami
Překlad: Ľudovít „Turlogh“ Plata
Obálka: Rjóiči Ikegami
Počet stran: 408
Vazba: Paperback
Rozměry: 130 x 180 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 379 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Manga Crying Freeman. Japonský Kmotr říznutý slušnou dávkou erotiky

Hide picture