Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Manga: Narutův Most hrdinů pokřtí krev, pot a slzy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 3. 2012

Naruto je hitová série především pro dospívající. Ve čtvrté knize však autor, Masaši Kišimoto, přitvrzuje. Tentokrát se krev bude prolévat v hektolitrech, aby pak řež nahradil nemastný konec a pouze průměrnější rutinní příběhy s opakujícím se dějovým schématem.

Když se u nás z nějaké komiksové série vydají dva díly do roka, fanoušci jsou štěstím bez sebe (OK, tohle neplatí pro takové kultovky jako Kačer Donald či Velkolepý Spider-man). Ovšem co se Crew obula do mangy, tempo vydávání přidalo na obrátkách. Každé dva měsíce vychází nový díl, což je opravdu chvályhodné.

Masaši Kišimoto
Jeden z nejvýznačnějších autorů mangy se narodil 8. 11. 1974 v Japonsku. Navždy bude spojen právě se sérií Naruto. Sám se touto ultrasérií proklel, za vše další mu budou fanoušci již jen nadávat.

Přes nevalná očekávání se všechny dosavadní díly série Naruto vyhouply nad průměr. I když ne někam k nebeským výšinám, na oddechové čtivo, které neurazí, to stačilo. Tentokrát se dokonce kniha sápe výš.

Čtěte také: Druhý díl mangy Plačící drak. V erotickém příběhu ubývá romantiky

První dvě třetiny knihy zabírá jediný souboj. Vůbec to však není na obtíž, naopak je to to nejlepší, co v tomto díle čtenář nalezne. A nejedná se o ledajaký souboj, v manze spíše pro mladší se přitvrzuje. Na krvi se nešetří, z většiny hrdinů jí vyteče až nekřesťansky mnoho. Ovšem vše jen v únosné míře, autorovo chování k postavám je diskriminující. Což opět trochu na kvalitě ubírá, poněvadž už zpočátku čtenář tuší, které z postav se stanou těmi nedotknutelnými.

Hůře působí poslední třetina knihy. V té už na řadu přichází milionkrát ohrané schéma. Naruto chce být lepší než Sasuke. Tenhle vskutku geniální nápad by se dal popsat na pěti stránkách, místo toho se však musí linout nepříjemně dlouho. Do toho se přimísí nervydrásající představení tajuplných týmů, opět vše podle stejného scénáře. Zpočátku partička ubožáků, jenže jejich vůdce je neuvěřitelný borec. Prostě typické nepovedené lákadlo na další díl.

Kresba jako zarezlý, nenadzdvihující hever

Co se kresby týče, není v podstatě co říkat. Kdo četl předchozí díly, naprosto přesně ví, co čekat. Kdo je nečetl, měl by začít od prvního. Takže jen lehké shrnutí: Rozpoznatelná osobitá linka (plus). Pracnost krajinných pozadí (plus). Občasná nepřehlednost (mínus). Více méně dobrý vizuál, nerozluštitelné obrázky většinou stejně zachrání nějaké SFX (i když například zvuk ZVED působí lehce komicky).

Celkově se tento díl Naruta povedl o něco lépe než předchozí. Stále se čte skvěle a jako oddechové čtivo na kratičkou dobu působí skvěle.

Název originálu: Naruto #4: Most hrdinů
Český název: Naruto #4
Scénář a kresba: Masaši Kišimoto
Překlad: Jan Horgoš
Obálka: Masaši Kišimoto
Počet stran: 184
Vazba: paperback
Rozměry: 110 x 175 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Manga: Narutův Most hrdinů pokřtí krev, pot a slzy

Hide picture