Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Druhý díl mangy Plačící drak. V erotickém příběhu ubývá romantiky

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

21. 2. 2012

Crying Freeman – Plačící drak. Na poli mangy se tato série stala legendou. A není divu, Kazuo Koike čtenářům předestírá explicitní příběh plný jak násilí a sexu, tak i něhy a japonských tradic. Vítejte v čínské organizaci Sto osm draků.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/manga-crying-freeman-2-ukazky/]

Zatímco ještě zhruba před třemi lety mangu v Česku představoval leda tak životopis Stephanie Meyerové (a též adaptace jejího legendárního Stmívání) a homoromantická série Gravitation, nyní se začíná uchycovat i manga pro heterosexuální dospělé. Nejprve začalo expandovat polské Hanami (např. Kniha větru), letos asijskou ofenzívu rozjela Crew.

Ať to sviští v popravišti

A rozjela ji ve velkém. Pole adolescentů megalomansky drtí Naruto, pole odrostlejších právě drsný Crying Freeman – Plačící drak. Vedle toho ještě Death Note – Zápisník smrti, jenž funguje tak trochu tady a tak trochu támhle.

Příběh Plačícího draka pochází z pera Kazua Koikeho, autora neméně věhlasného Lone Wolf and Cub. Oproti minulému dílu ubírá na romantice a přidává na humoru a drsnosti. Celý komiks jako by se tempo ztrácelo, jenže v druhé polovině vše nabere na vážnosti a člověku až bere dech jak, nelítostně Koike se svými postavami zachází. No a co, že jsem naschvál tu postavu vypiplal tak důkladně, abyste si ji zamilovali, teď ji prostě popravím.

Když už jsme u toho porovnání s předchozí knihou, je nutno vypíchnout jednu věc: Povídkovost. Spíše než o jeden ucelený kus se jedná o příběhy, které autor lehčeji provázal. Vůbec to však nevadí. Ba naopak, alespoň působí kniha úderněji. Jen kdyby Koike nepostavil všechny tak trochu na stejném principu (a kdyby nebyl pokaždé hlavní hrdina nepřekonatelný heroj, jemuž se vždy vše povede a vše ví).

Přečtěte si také názor Terezy Drahoňovské: První a druhý díl

Kresebně Koikeho doplňuje Rjóiči Ikegami. Jeho detailní linka je, co se mangy týče, něco netypického. Osobitý, snadno rozpoznatelný styl příjemně vše zachycuje do detailu. Jedinou věcí, která by se grafické stránce dala vytknout, by byla občasná zmatenost. V některých soubojích člověk musí nějakou dobu zkoumat, co že se to vlastně děje.

 

Plačící drak je každopádně velice povedenou mangou. Své místo na slunci si vydobyl právem.

Originální název: Crying Freeman #2
Český název: Crying Freeman – Plačící drak #2
Scénář: Kazuo Koike
Kresba: Rjóiči Ikegami
Překlad:
L’udovít Plata
Obálka:
Rjóiči Ikegami
Počet stran: 498
Vazba: paperback
Rozměry: 130 x 180 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 379 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Druhý díl mangy Plačící drak. V erotickém příběhu ubývá romantiky

Hide picture