Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Manitoba neodpovídá. Jeden z mála pravých dětských komiksů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

17. 1. 2014

Herge: Dobrodruzstvi Jo, Zefky a Zoko #3 - Manitoba neodpovidaTintinův autor Hergé vytvořil i jiné komiksy. Mezi ně patří například pětidílná série Dobrodružství Jo, Zefky a Žoko, z níž je u nás nejčerstvější třetí díl, nazvaný Manitoba neodpovídá. Co se skrývá pod obálkou béčkového sci-fi padesátých let? Že by konečně opravdový komiks pro děti?

uvodni Herge: Dobrodruzstvi Jo, Zefky a Zoko #3 - Manitoba neodpovida

Hergého série Dobrodružství Jo, Zefky a Žoko otevírá druhou část. První, Stratoplán H 22, připomínala opravdu silně staré ábíčkovské komiksy. Jenže bez českých reálií a podobně, takže chudší. Nově rozjetý segment Záhadný paprsek už ABC nepřipomíná. Jen ku prospěchu.

Hergé
Belgický komiksový autor, který patří mezi nejslavnější komiksové tvůrce vůbec, začínal jako ilustrátor skautského časopisu. Po redigování dětského magazínu začal publikovat celá alba a stal se skutečnou hvězdou. Vedle Tintinových dobrodružství vytvořil například Dobrodružství Jo, Zefky a Žoko.

V České republice došlo k zajímavému úkazu. Zdá se, že se česká komiksová atrofovala.

Tak dlouho do všech hustili, že komiks není pro děti, až u nás dětský komiks zmizel. A i když něco zaměřené na nedospělé publikum vyšlo, čtenáři titul strhali, protože už si nebyli schopni uvědomit, že něco jako dětský komiks existuje. Prasklá žilka v mozku. Degenerace. Atrofování.

A tak i tentokrát spousta lidí čeká ne vyloženě dospělý komiksy, ale komiks pro celou rodinu. Jako třeba Profesorovu dceru, komiks pro všechny věkové kategorie. Už by ale mohli odhodit tu zabedněnost a uvědomit si, že tohle je komiks pro děti. A dobrý.

obalka Herge: Dobrodruzstvi Jo, Zefky a Zoko #3 - Manitoba neodpovida

Rozhodně lepší než předešlé dvě. Mnohem poutavější příběh. Už není zbytečně realistický, ale komiks se odehrává v záhadném podvodním prostředí říznutém sci-fi. Piráti? Jistě, už opotřebované téma, ale kvůli tomu tu už dlouho nebylo a tak nepůsobí omšele.

Jednoduchý příběh? Tak to má být. Hlavně že v něm jsou nějaká krátká napětí, trocha akce a hlavně humor. Dokonce i zvířátko, opička Žoko, nechybí. A právě Žoko skýtá prostor pro srandovní gagy.

Co uděláme s opilým námořníkem?

Kresba také přináší jednoduché linky a spíše ikonické postavy. Pro mladé publikum důležitý prvek, lépe se tak s hrdiny ztotožní. Přesto na záběru podmořské krajiny, který zabírá půlku stránky, dovede čtenáře donutit prohlížet si scenérii.

Z tří dosud vydaných dílů působí tento nejlépe. Opravdu kvalitní komiks pro děti, což už nebývá zvykem. Takže dospělci, tohle sice kupujte, ale od čtení nic uměleckého nečekejte. A pak se taky musíte přenést přes těch několik dějových kiksů a špatně kolorovaných obrázků. A zdražení o třicet korun.

Název originálu: Les aventures de Jo, Zette et Jocko #3
Český název: Dobrodružství Jo, Zefky a Žoko #3: Manitoba neodpovídá
Scénář a kresba: Hergé
Překlad: Kateřina Vinšová
Počet stran: 56
Vazba: brožovaná
Rozměry: 220 x 295 mm
Vydal: Albatros, Praha 2013
Doporučená cena: 189 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Manitoba neodpovídá. Jeden z mála pravých dětských komiksů

Hide picture