Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Mike Mignola staví v komiksu Ú.P.V.O. svůj Univerzální stroj

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 12. 2016

Z Ú.P.V.O., kdysi jen bokovky k Hellboyovi, se postupně stává série svého zploditele převyšující. Univerzum Pekelného hocha se v příbězích Úřadu paranormálního výzkumu a obrany neustále zahušťuje a prohlubuje. Nejinak tomu bude i v nejnovější česky vydané knize, v Univerzálním stroji.

Je třeba napravit, k čemu došlo v Černém plameni. Toho by se mělo dát dosáhnout pomocí bájné knihy nazvané Tajný oheň (náhoda?). A tak se Kate ve Francii potýká s velice podivným antikvářem, zatímco zbytek týmu sledujeme vyprávět historky z minulosti. Prach vzpomínek zkrátka pokrývá celý svět. V případě Liz by však bylo možná vhodnější mluvit o popelu.

Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Vedle něho samozřejmě fušuje i do jiných komiksů, vždy se ale ke svému rudému dítěti vrací.

Od knihy Žabí mor nabírá Ú.P.V.O. obrovské otáčky. A je vidět, že si tuhle úroveň série stále drží.

Tentokrát se však trochu zpomalilo. Musí se vyřešit otázky z minulosti – jak z předchozích knih, tak z historie vzdálené. Tempo trochu klesá, ale místo něj se nám prohlubují postavy. Někdy dostaneme odpovědi, na které čekáme už několik knih, někdy naopak jen povrchní vyprávění. Zda opravdu, nebo jen zdánlivě, to se snad dozvíme už v bližších knihách.

Mike Mignola U.P.V.ONutno podotknout, že knize velice sluší paralelní způsob vyprávění, kde na jedné straně sledujeme Jarmuschova Kafe a cigára v pojetí Mignola/Arcudi, na straně druhé pak Kate v nebezpečné francouzské vesnici.

V protikladu se pak prolínají scény rozjímání a kecání s vyhrocenějšími souboji nebo nadpřirozenem. Pak se atmosféry vymění, ale tenhle ambivalentní duch nezmizí. Jaguářímu bohu díky za tohle.

Guy Davis už představuje na poli výtvarníka starého známého. Pokud někomu neseděl, zvykl si. Pokud někomu seděl, bude mu sedět nadále.

Návrat starých známých vítejme s otevřenou náručí

V Univerzálním stroji se Davis však vyřádil více než obvykle. Když Kate prochází starobylým doupátkem, čtenáře ohromuje veškerá propracovanost – stohy knih, knihovny vršící se jedna na druhou v závratné neskutečnosti, v koutech a ve stínech poschovávané artefakty znetvořených stvoření… Stačí se nadechnout a člověk by málem cítil silnou vrstvu prachu a zatuchliny.

Pro ty, kteří si však vždy budou stýskat po Mignolově kresbě z prvních Hellboyů (moc rád bych zase viděl celou knihu, kterou by i nakreslil), si připravili autoři příjemné překvapení – protože na posledních pěti stránkách ji dostanete. A dojde k tomu naprosto lehce a nenásilně, výborný tah. A bylo pěkné si na něj opět vzpomenouti.

Ú.P.V.O.: Univerzální stroj pokračuje ve šlépějích předchozích dílů. Trochu zvolňuje, ale na protiúčet přináší zásadní zjištění a změny. Není divu, že už se někteří fanoušci těší více na nové Ú.P.V.O. než na Hellboye.

Originální název: B.P.R.D.: Universal Machine
Český název: Ú.P.V.O.: Univerzální stroj
Scénář: Mike Mignola, John Arcudi
Kresba: Mike Mignola, Guy Davis
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 144
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2016
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mike Mignola staví v komiksu Ú.P.V.O. svůj Univerzální stroj

Hide picture