Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Muriel a andělé Káji Saudka. Anděl mezi českými komiksy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

3. 2. 2014

Muriel a andělé je komiks právem považovaný za perlu. A to nejen v rámci tuzemského komiksu, působí velice pěkně i v měřítku světového komiksu. Že i téměř pětačtyřicet let starý komiks dovede předčít moderní pokusy, to dokazuje nové vydání.

uvodni Kaja Saudek: Muriel a andele

Snad každý opravdový český fanoušek komiksu má ve skříni schovanou ušmudlanou a zohýbanou Muriel a andělé. Vydání z roku 1991. Tenhle komiks představuje největší z milníků, legendu, kterou každý chce mít. A komu tehdy utekla nebo patří k pozdějším ročníkům, má konečně možnost. A dokonce už i v pevné vazbě (takže se doporučuje pořídit si ji i těm, kteří vlastní vydání prvé).

Kája Saudek
Přečtěte si o autorovi tohoto komiksu…

Kdož jste se ještě s tímto komiksem nesetkali, jistě si říkáte, že takové legendy bývají přeceňované. Na rovinu: Káju Saudka přeceňovat nelze, opravdu se jedná o největší úkaz českého komiksu. Takový úkaz, že ovlivnil i zahraniční autory, například i Rosińského!

A opět na rovinu: S tou legendárností se vždy mluví právě o Saudkovi. Scénář Miloše Macourka je sice dobrý, ale ne výborný, ne výtečný, ne geniální. Naopak velmi naivní. Ne přímo hloupý, ale odvíjený takovým dětským pohledem.

obalka Kaja Saudek: Muriel a andele

Jistě, byl to konec šedesátých let. Tudíž nechybí ani silně hippies linka. Ta sice podtrhuje zmiňovaný podtón, ale kupodivu nepůsobí tak, že by nad tím člověk ohrnoval nos. Vyvolává jen úsměvný dojem, v podstatě radost, že se někomu nechce zabývat se strastmi, není tu další Michael Gira, Hubert Selby Jr. nebo William S. Burroughs, pojďme si užívat.

V nejednom čtenáři může (vedle mnohého jiného s Muriel spojeného, však notoricky známého) i tato stránka vzbudit nostalgii. I ve mně.

Míle a míle ani prázdno, ani prach. A v zákopech žádný ostnatý drát

Cestoval jsem stopem po Evropě. Na cestě ze Španělska jsem se rozhodl, že navštívím Mnichov. Procházím se Englischer Garten a mladičká a velice pěkná slečna při pohledu na mě vesele poskočí, prsty vytvoří písmeno V a zajančí ve výkřiku PEACE, LOVE AND HARMONY! Čtenáři mají vlastní vzpomínky, ale tahle kniha vyvolá vždy jen ty slunečné a radostné.

O mistrném umění Káji Saudka nemá cenu se moc rozhovořovat. Nejde nic než chrlit chválu a superlativa. Zkráceně: Perfektní nadsázka, humor, ironie a sebeironie, stylizace, přehnaná (a vtipná) archetypizace, krásné ženy, přehlednost, sednoucí barvy, novátorství i na světové úrovni, živelné nasazení a dynamičnost.

ukazka Kaja Saudek: Muriel a andele

Jako celek by se dalo užít poslední dobou oblíbené sousloví must-have. Poněvadž nic jiného tento termín nevystihuje lépe. Konečně v pevné vazbě a na moc příjemném papíru.

Jen se zdají obrázky občas trochu moc tmavé (především při porovnání s prvním vydáním). A že hřbet neladí s Oranžovou smrtí, to by člověk přežil (protože je moc pěkný), ale že neladí ani rozměrově, nad tím opět člověk láme hlavou. Trochu to pak působí jako šité horkou jehlou.

Název: Muriel a andělé
Scénář: Miloš Macourek
Kresba: Kája Saudek
Počet stran: 144
Vazba: Vázaná
Rozměry: 250 x 254 mm
Vydal: Albatros – Plus, Praha 2013
Doporučená cena: 990 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Muriel a andělé Káji Saudka. Anděl mezi českými komiksy

Hide picture