Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Ne, tenhle Batman s Troškovým Kameňákem nemá společného nic

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

2. 9. 2013

Brian Bolland: Batman - KamenakPo dlouhých letech vychází jeden z nejzásadnějších Batmanových příběhů, Kameňák Alana Moorea, v barvě. A aby to nebylo málo, přidejte si ještě Bollandovu krátkou povídku o morálním dilematu dobra a zla a detektivku o Batmanově prvním setkání s Jokerem. Bude to vše fungovat i dohromady?

Je tomu šestnáct let, kdy se ve třetím čísle magazínu Crew objevil Batmanův příběh Kameňák. Černobílý a rozkouskovaný na tři části. Přesto všechny příběh o snaze dohnat racionálně přemýšlejícího k šílenství dostal. A nyní vás může dostávat v barvách a s pár bonusy navíc.

Alan Moore
Zřejmě nejnadanější komiksový scenárista všech dob (*1953). V jeho komiksech se snoubí avantgarda, experiment a preciznost stavby příběhu. Autor legend jako Watchmen-Strážci, Swamp Thing-Bažináč, V jako Vendeta, Liga výjimečných, Ztracené dívky, Batman: Kameňák, TOP 10 či Z pekla.

Zdá se, že Alan Moore má k rozumu podivný vztah. Na jednu stranu vše perfektně promyslí, vše naplánuje, vyšperkuje, ale na straně druhé vytvoří něco pro to, aby mohl o rozumu pochybovat. Aby ho mohl ponižovat a zahrávat si s ním, aby se mohl zabývat otázkou, jestli bez něj nebude lidem lépe. Ostatně k čemu je rozum, když lidé přestali myslet?

Ve šlépějích porážky racionality razí Joker v Kameňáku. Perfektní detektivka, která jede za svým cílem a neztrácí ani ždibek z atmosféry. Na méně než padesáti stranách. Moore příběh nerozvleče, ne, odhadne správnou délku tak, aby člověka povídka přesně zasáhla a jak už to u něj bývá, donutila přemýšlet.

Jeho dokonalou práci s postavami, výbornou psychiku, fungující kostrukci zápletky, to vše je zbytečné znovu rozpitvávat. Zde Moore prostě jen tak neklesne. Vyzdvihnout se zde musí obří dosah komiksu a jeho nejednoznačnost. Především závěru. Byl to opravdu TEN Killing Joke? Sakra sakra, mám si to radši přečíst znovu?

Joker leží u obrubníku s rozbitou hlavou…

Mooreovi úspěšně sekunduje Brian Bolland, který jeho puntičkářský scénář bez remcání, s nadšením a na výbornou zpracoval. Jeho čistá linka podtrhuje atmosféru a oko po ní jede jako po linkách krásného ženského těla.

A navíc: Ten starý dobrý Joker má něco do sebe. Proč ho pořád renovovat, když ten oblek s kloboukem a čistá tvář mají úžasného ducha?

Bolland si navíc připravil krátký příběh na závěr. Dobrý člověk ještě žije, vypracovaná, závažná a ve své krátkosti fungující povídka.

obalka Brian Bolland: Batman - Kamenak

Méně už Muž, který se směje. Komiks Eda Brubakera, který se oproti zahraničním edicím Kameňáku přidal navíc snad jen u nás. Bohužel, protože jde o komiks dost podprůměrný a tuctový, o nefungující, omšelou a nudnou detektivku, která tak jen sráží celou knihu. Lépe by se udělalo, kdyby se sáhlo po jiné Batmanově povídce z pera Alana Moorea.

Když už jsme u toho srovnání se zahraničím, tak člověk musí trochu povytáhnout obočí nad zpracováním. Když už u nás komiks jednou vyšel a nyní se mu jen vzdává hold a zasloužené pořádné, úctyhodné vydání, dalo by se více pohrát s formátem. Ten totiž sice odpovídá klasickému americkému vydání; přitom by se dalo přihlédnout k jejich Deluxe edition a o těch pár centimetrů knihu zvětšit. Kresbě to jen prospívá, tak by čeští čtenáři snad oželeli, že do puntíku přesně nepasuje k ostatním Batmanům. Ale to už je jen tžouha po něčem víc, ne oprávněné naříkání.

…a z ní mu vytéká rozum

České vydání má ale jinou výhodu. Pod přebalem najdete na omak mnohem příjemnější povrch. Člověka láká jezdit po něm prsty, dotýkat se špičkového komiksu. I když je pravda, že v tom zahraničním se zde totiž objevuje úžasná ilustrace, která vás upozorní, ať si právě na tu nejednoznačnou pointu dáte pozor. Která vás praští kdykoli z knihy sundáte přebal a připomene vám jedno z nejsilnějších míst knihy.

Pokud patříte mezi Batmanovy fanoušky a máte hluboko do kapsy a musíte se rozhodovat, po čem sáhnout, ignorujte vše ostatní. Tady máte klasiku. Kameňák kamenem vezme přes hlavu každého, kdo udělá tu chybu a nekoupí ho. A to klidně i Barbaru Gordonovou.

Originální název: Batman: The Killing Joke
Český název: Batman: Kameňák a další příběhy
Scénář: Alan Moore, Brian Bolland, Ed Brubaker
Kresba: Brian Bolland, Doug Mahnke
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Brian Bolland
Počet stran: 132
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 175 x 265 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ne, tenhle Batman s Troškovým Kameňákem nemá společného nic

Hide picture