Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Neseďte doma a vyrazte s Delisleho komiksem do Jeruzaléma

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

24. 7. 2013

Guy Delisle: JeruzalemJiž čtvrtý, tak trochu cestopisný, tak trochu necestopisný komiks Guye Delisleho nás opět zavádí do ciziny. Tentokrát svou manželku bude doprovázet do nábožensky rozděleného a znesvářeného Jeruzaléma.

Guy Delisle si asi potřeboval dát oddech od totalitních režimů, které navštívil, a tak po Číně, Severní Korei a Barmě tráví rok v Jeruzalémě. Že to pro něj bude lážo plážo? Pokud tak nazýváte pobyt v zemi, jejíž bombardování Gazy je na denním pořádku a člověk neví, kdo je sebevražedný atentátník, tak máte pravdu.

Guy Delisle
Autor komiksů, který se i přes svůj trvalý pobyt v Kanadě kloní spíše k evropské škole. Také své komiksy píše ve francouzštině. Ačkoli tvoří i fiktivní příběhy, českým čtenářům je znám spíše z jeho cestovních deníků Šen-Čen, Pchjongjang, Barma a nejnovější Jeruzalém.

Delisle netvoří typické cestopisy. V čem se jeho komiksy od takových liší? Většinou popisují převážně humorné storky z Delisleho života. Ty se zdají nevinné a jako by se mohly udát kdekoli jinde. Jenže neudály. A nemohly. A tyto nevýznamné povídečky občas řeknou více než naplno a závažně řečené.

Delisleho humor tak není nic, co by vás povalilo ze židle nebo donutilo opravdu se nahlas rozesmát. Ne, jde spíše o ty úsměvné a milé historky, které vám poví váš blízký po návratu z dovolené. Srandovní a přesto spíše hřejivé. A prosycené atmosférou země.

Delisleho vztah nejlépe vystihuje ilustrace na zadní straně přebalu. Voják opřený o zátaras, kolem krku se mu houpe zavěšený samopal a on líže zmrzlinu. Opravdovost a přesto něha.

obalka Guy Delisle: Jeruzalem

Přesto Jeruzalém maličko za předchozí Barmou, která byla asi jeho prozatímním vrcholem, maličko pokulhává. Nejspíš proto, že i on se vyvíjí a sem tam už to nepůsobí tak nevinně. Čas od času je cítit příklon k jedné ze stran konfliktu.

Bezcílné bloudění a plkání mizí a celkově se hraje na maličko závažnější notu. Nic velkého, není to takové novinářství jako u Sacca (který mimochodem o Palestině a i Gaze psal, dokonce je tu na něj i vtipný odkaz), ale už maličko ruší svůj příjemný přístup.

Možná má s vytracením tohoto kouzla něco společného i větší rozsah, možná je zde té sympatičnosti stejně jako v ostatních dílech, jen tentokrát rozložené do více prostoru a tak o trochu méně zřetelné.

Perličky na dnech vzájemně nenáviděných

Přívětivost komiksu a grotesknost některých situací podtrhuje i zvolený vizuál. Delisleho pevná linka nepředstavuje nic realistického, jde jen o to vystihnout postavy, aby je člověk rozeznal. Nic odvádějícího pozornost, jen padnoucí nenáročný doprovod. Přesto se nebojí zapracovat na památkách a vykreslit je více, ať je čtenář pozná.

I když po Barmě se Jeruzalém zdá maličko horší, pořád je to velice příjemný komiks a dva předchozí strčí do kapsy. Chcete nasát atmosféru Jeruzaléma a nemáte peníze nebo čas tam zajet? A chcete se vyhnout nudným průvodcům? Poslechněte si, co vám povypráví Guy Delisle. Ty stránky šeptají.

Název originálu: Chroniques De Jérusalem
Český název: Jeruzalém: Rok v rozděleném městě
Scénář a kresba: Guy Delisle
Překlad: Eva Poskočilová
Obálka: Guy Delisle
Počet stran: 336
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Neseďte doma a vyrazte s Delisleho komiksem do Jeruzaléma

Hide picture