Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE Nikkarinova komiksu Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 12. 2019

Nechce se mi věřit, že uplynulo již sedm let od chvíle, kdy jsem v rukou třímal čerstvě vytištěný komiks Spellsword Saga VII: Ultimate dragon fantasy quest, ale to na věci nic nemění. Je tomu tak. Komiksový gamebook. A perfektní. A rozhodně jsem tehdy nečekal, že bych se někdy dočkal nějakého dalšího svazku Spellsword Sagy. Ale dočkal.

Klerenc a Eliot jsou pověřeni úkolem z nejnebezpečnějších: Postarat se o likvidaci Magické koblihy nekonečna. Co jsou zač? Klerenc – oblíbený samolibý proutník. Eliot – mladičký tovaryš. Ale především jsou oba kouzelníci ve světě prolezlém skřety, čarami, drakorožci, elfskými hipsterskými kavárnami a easter eggy na cestě za dobrodružstvím.

Nikkarin
Nikkarin jednoho dne snědl Magickou koblihu nekonečna, která mu dovolila vedle hraní videoher dělat milion dalších věcí. Od stávání se manželem a vychovávání dětí přes ilustrace (např. i Stanislaw Lem!) a psaní a kreslení komiksů (130, kraťasy po časopisech, Spellsword Saga, jedno číslo Bunkru…) až po tvorbu vlastní edice bot Converse.

Legenda o Nekonečnu není gamebook, jak si mnozí fanoušci prvního dílu (včetně autora recenze) mohou myslet, než jí zalistují. Když však odhlédnete od formy sdělení, jde o plnokrevné, právoplatné pokračování z téhož univerza.

Proč? Protože vše stojí na týchž tricích. Legenda o Nekonečnu napůl paroduje, a napůl jim vzdává poklonu, nejrůznější žánrová klišé, schémata, archetypy a zkratky. Hold fantasy braku vytvořený z čisté lásky a z nadšení. Nesměje se RPG, ale směje se s ním.

Takový přístup bohužel také specifikuje cílovou skupinu. Pro hráče videoher, fantasáky, larpisty a jim podobné bude představovat Legenda o Nekonečnu Mekku popkulturních odkazů, vtípků a báječně parafrázovaných kýčů. Dokonce i zcela prostá dějová linka funguje skvěle právě díky tomuhle pozadí.

Pokud však čtenář postrádá ono fantasy/herní zázemí a kulturní kontext, vidí právě především onen jednoduchý, přímočarý příběh. Ano, občas se může usmát, občas i zasmát, protože spousta vtípků je zcela obecných (elfská hipsterská kavárna), ale ono cosi navíc zmizí v bahně všednosti. Cílovka je mocná, ale dvojsečná zbraň.

Vizuálně zde Nikkarinovi barvy neuvěřitelně sedly. Jeho hravý styl a kresba plná skrytých (a očividných) odkazů na videohry perfektně doplňují ztřeštěnost scénáře a podtrhují bláznivou zábavnost celého dobrodružství. Od svého průlomu v komiksu 130: Odysea se podstatně vykreslil a nabytá lehkost se projevuje v každém panelu.

Je tu kobliha, na kterou nestačíme

Z čeho se sice vykreslil, ale zdá se, že se k tomu opět vrací, to jsou gumové končetiny. Možná se k tomu vrátil kvůli karikujícímu charakteru celého komiksu, ale to, že mají všechny postavy místo údů vídeňské párky, působí občas příliš rušivě. Taková tvůrčí atrofie opět zamrzí.

Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu rozhodně nepřevrátí práci s komiksem. Nejspíše se ani nezapíše do dějin českého komiksu. Ale pokud se budete v tramvaji nebo za středečního večera nudit a patříte do cílové skupinky, pak to bude přesně ten komiks, který zvedne náladu a dovolí vám vypustit kolem plynoucí svět a jen se bavit.

Název: Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu
Scénář a kresba: Nikkarin
Počet stran: 112
Vazba: Pevná
Vydalo: Labyrint, Praha 2019
Doporučená cena: 395

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE Nikkarinova komiksu Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu

Hide picture