Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Pajasan Vratislava Brabence koření v každé domácnosti

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

10. 6. 2016

Vratislav Brabenec kdysi napsal příjemný text pro děti Všude je střed světa, který vyšel u Meanderu.  Po jedenácti letech vychází obdobný svazek, nazvaný Pajasan, s ilustracemi Petry Josefíny Stibitzové. Jak si saxofonista The Plastic People of the Universe poradil s vyprávěním pro děti?

 

Každý z nás se setkal s podobným bezprávím. Za panelákem nám roste jeden jediný strom, poslední mohykán sídliště, ale: Někomu stíní okna, někomu vadí na podzim padající listí, někomu prostě jenom vadí. A strom tak musí být v zájmu vyššího dobra pokácen. A tak je to se vším.

Vratislav Brabenec
Vratislav Brabenec sice občasně píše pro děti, sem tam i trochu té prózy, ale mnohem častěji básní. Má na svědomí již několik pozoruhodných sbírek. Ale vedle literární tvorby se samozřejmě nejvíce do pamětí vryl jako hudebník – saxofon a klarinet v Plastic People, v Sen noci svatojánské bandu nebo jazzrockové improvizace s Joe Karafiátem.

Pajasan vznikl jako ilustrovaný text (někdo by mohl polemizovat o označení komiks, ale ta komiksová narace tam je, byť není na očích) pro děti. Jako poselství dětem i jako příběh, který si děti mají užít.

Příběh je dostatečně civilně kouzelný, aby děti dovedl zaujmout. Kamarádství člověka se stromem, domovnice létající na koštěti a podobné výstřelky děti pobaví, s notnou dávkou nadsázky předestřená vyprávěčka o buddhistických mniších je i nějak obohatí.

Problémem je možná styl vyprávění. První půlka knihy bezchybná, ano, ale v druhé půlce jako by se změnil směr, jako by se autor rozhodl sdělit něco jiného. Obávám se, že na dětské publikum bude druhá část působit příliš chaoticky, mozaikovitě, až se v ní ztratí a knihu odloží nebo si budou prohlížet jen obrázky.

Petra Josefina Stibitzova: PajasanPrávě obrázky textu velice prospěly. Sympaťačka Petra Josefína Stibitzová obarvila komiksové panely do trikolóry bílá, oranžová, grafitová šeď. A už od obálky je jasné, že tahle kombinace bude fungovat.

V kouzelných kulisách se jí pak příjemně daří vystihnout samotného Brabence, botanicky přesně zobrazovat pajasan a jiné rostlinstvo, a s nadsázkou zpracovávat Brabencovo blekotání. Vsadím se, že třeba část, v níž Gottwald zaklepe bačkorami, děti rozesměje. Ve chvíli, kdy má pak prostor celé stránky, vykouzlí opravdu úchvatné věci.

Svůj předchozí počin, komiks Mor, zde roznesla na kopytech.

Lichozpeřené listy v oranžové

Jakkoli kniha působí jako bohatě ilustrovaná, v kresbě Stibitzové se nedá zapřít komiksová sekvenčnost. A tak krásně text doplňuje kresba a kresbu doplňuje text. Za významnou akrobacii pak označme stránku se studní a třemi panely jakožto parafrázi sebe sama se stromem. Jednička s hvězdičkou.

Pajasan začíná jako výborná hříčka pro děti o mrhání nejen životním prostředí. V tomto momentě bych ho volil za opravdu krásnou publikaci pro děti. Po nějaké době se ale zamotává do sebe a obávám se, že dětem až tolik přístupný nebude. Pěkné obrázky jim ale zůstanou navždy.

Název: Pajasan
Scénář: Vratislav Brabenec
Kresba: Petra Josefína Stibitzová
Počet stran: 36
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Meander, Praha 2016
Doporučená cena: 268 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pajasan Vratislava Brabence koření v každé domácnosti

Hide picture