Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Paranormálové III. – Jednou provždy se Evie musí rozhodnout

Olga Buriánková

Olga Buriánková

6. 12. 2014

Evie nemůže žít jako ostatní dívky. Bývalý zaměstnavatel na ni znovu tlačí, aby se vrátila. Není jediný, kdo chce její sílu. I vílák Reth po ní touží, stejně jako další paranormálové, jimž má pomoci vrátit se domů. Co obětuje, aby zachránila všechny? 

Evie se konečně musí rozhodnout. Zdroj: výřez z knižní obálky.

Evie se konečně musí rozhodnout. Zdroj: výřez z knižní obálky.

Třetí a závěrečný díl cyklu urban fantasy pro mládež Paranormálové znovu přivádí ke čtenářům, tedy spíše čtenářkám, sympatickou šestnáctiletou dívku Evie. Pozoruhodnou dívku. Dokáže na první pohled odhalit kteroukoli paranormální bytost, ať již se maskuje jakkoli. Dokonce z ní umí čerpat i její vnitřní sílu.

Již v předchozím dílu Paranormálové II – Nikdo není bez viny o svých schopnostech Evie zjistila mnoho nového. Populární americká autorka Kiersten Whiteová jí tentokrát uchystala nejedno další překvapení. Málokteré se jí bude líbit a většina z nich ji bude schopna zabít.

Kiersten Whiteová

Narodila se i vyrůstala v Utahu. Studovala zde angličtinu, nyní žije v San Diegu s manželem a dětmi. Kromě uvedených Paranormálů pro dospívající píše také povídky ze steampunkového žánru. Chystá novou thrillerovou sérii a román Isadora (o dnešní teenagerce pocházející z rodiny egyptských bohů).

Paranormální zachránce mnohdy sám nepřežije

Evie Greenová začala žít vlastním téměř normálním životem. Chodí na skutečnou střední, má úžasného kluka, skvělé přátele i téměř adoptivní rodinu. Pro Středisko odhaluje mimikry nadpřirozených na vedlejšák a z domova. Bohužel ji však ani ostatní paranormálové, ani lidé, nenechají být. Jedni chtějí užší spolupráci, druzí její pomoc při cestě domů. Nikdo jí však nedokáže dát, po čem nejvíce touží – obyčejný život bez magie.

Navíc se všechno začne sypat. Šéfka Raquel se stane bývalou kvůli reorganizaci, Evie uvězní a přítele Lease unese královna vil. A pomoci jí mohou jen ti, kdo již zradili. Vílák Reth a podvrženec Jack. Dokonce to vypadá, že ji dostihne i předurčení. Že bude muset vrátit paranormály odkud byli vyrváni. Jenže těžko to může přežít ve zdraví.

Zdroj: obálka knihy.

Zdroj: obálka knihy.

Hrdinové ani hrdinky si neužijí chvíli klidu

V poslední části cyklu městské fantasy pro teenagery, nazvaném Paranormálové, se čtenáři mohou těšit na většinu známých postav. Autorka je přivedla k Evie, aby jí sekundovali ve finálním boji. Vyprávění se opět začíná odvíjet v okamžiku, kdy oblíbené hrdiny zanechala minule. Tentokrát však začala rozviřovat relativně poklidnou hladinu příběhu od samého počátku.

Zatímco si tedy Evie užívá život běžné středoškolačky – vánoční pobyt jejího přítele v rodném domě plném přátel, občasné návštěvy milované Raquel a pozornost spolužaček při plánování večírků – chystají se tragické změny, které se dotknou všech. Volný pracovní úvazek pro Středisko padá, Raquel není k nalezení, Evie je odvedena v poutech a nikde nemá zastání.

Byrokracie vítězí bez ohledu na šílený útok královny Temného dvora, jež bezprecedentně opustila svou říši, bez ohledu na její vraždění i únosy. Středisko je na vílách závislé a s jejich odchodem by mohla skončit i organizace pro dohled nad paranormály.

Krev není voda a geny se nazapřou

Zdroj: výřez knižní obálky.

Zdroj: výřez knižní obálky.

Kiersten Whiteová k milovníkům fantastiky opět přivedla neobyčejnou dívku, která se rozhodla nadpřirozený svět ignorovat a příliš se k němu nehlásit. Dívku, která se snaží zařadit mezi normální lidi (žijící vedle vlkodlaků, vil či upírů, aniž by je napadlo, že je to vůbec možné). Jenomže paranormální realita ji pokaždé dohoní a převálcuje. Až se nabízí otázka, zda nakonec najde sílu vstát.

Přestože jsou Paranormálové typickým zástupcem světové fantastiky pro dospívající čtenáře a obsahují typické prvky nadpřirozena, vyprávějí i jiný příběh. Příběh sedmnáctileté studentky, která se vyrovnává s absencí vlastní rodiny, s nejistou budoucností i běžnými bolístkami a nesnázemi života dospívajících.

Zároveň se mladá dívka snaží vyrovnat s tíživým a smrtícím rodinným odkazem. Přestože se může zdát, že je situace beznadějná, ukáže čtenářům, že naděje umírá poslední. Pouze ona může zachránit paranormální bytosti, které v minulosti na Zemi přivlekly vílí královny. Teď je čas na hrdinství, na oběti a na odpuštění.

Každá fantasy nemusí být plná válčení

Kiersten White: Paranormálové (ilustrační)Vše uvedené si během příběhu Evie a jejích blízkých fanoušci paranormálna užijí vrchovatou měrou. Zároveň je možná překvapí některé dějové zvraty a zejména vývoj určitých postav, jejichž činy jim možná vyrazí dech. Hlavní postavy sice nečekají žádné velké nadpřirozené bitvy nebo souboje, ani se nemusejí obávat krvavých detailů a hromad mrtvol.

To však jejich činům neubírá dramatičnosti a nesnižuje nebezpečí, které jim hrozí téměř na každém kroku. Čtenáři se nemusejí obávat (ale ani nemohou očekávat), že by se jejich milované postavy brodily nějakým opravdu nechutným magickým svinstvem, nečeká je ani válka ve jménu lidstva, která by ovlivnila celý svět.

To v sériích pro teenagery není příliš obvyklé a cílové publikum je patrné nejen v příběhu, na vzhledu knihy samotné (sympaticky romantická obálka, font textu knihy), ale také například v autorčině jazyku (záplava růžové, závislost na seriálu ze střední školy a další). Proto se s Evie mohou ztotožnit její fanoušci a také z toho důvodu budou i s posledním dílem trilogie spokojení.

Obsahuje, co by žánrová kniha neměla postrádat, ale i mnoho dalšího. Milovníci nadpřirozena se mohou těšit výlety do Vílí říše, fanoušci seriálů pro dospívající si vychutnají kamarádskou upíří linii, čtenáře toužící po napětí nezklamou intriky ve Středisku a ty, kdo ulítávají na romantice, nadchne ústřední lovestory. Zároveň si nehraje na žádnou „velkou“ literaturu. Je přesně tím, čím young adult literatura má být – zábavou.

Český název: Paranormálové III. – Jednou provždy. Autor: Kirsten Whiteová.  Nakladatel: Fortuna Libri (edice Teen Fortuna), 2013. Počet stran: 394. Doporučená cena: 289, e-shop od  99 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Paranormálové III. – Jednou provždy se Evie musí rozhodnout

Hide picture