Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Poslední Tintin a alf-art umožní náhled do nitra komiksového génia

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

8. 2. 2012

Tintin a alf art Hergé (obálka knihy)Belgický kreslíř Hergé zavedl Tintina s jeho věrným psím přítelem Filutou do různých končin světa, od Tibetu až po Ameriku. Svůj poslední komiks Tintin a alf-art ale už nestihl kvůli nemoci dokončit. Proč je toto dílo bez konce tak jedinečné a stojí za to si ho přečíst?

Kapitána Haddocka trápí ve spaní noční můry v podobě operní divy Castafiore, bohužel se ale později ukáže, že se jí ani po probuzení nevyhne. Při procházce na ni náhodou narazí u umělecké galerie, kde se právě koná výstava umělce Rama Nashe. Haddock však neztrácí naději a pokusí se uvnitř budovy nenápadně schovat.

Madam Castafiore k jeho neštěstí díla od Rama Nashe miluje, a tak se oba nakonec setkají a kapitán si dokonce koupí chtě nechtě obraz v podobě písmene H jako Haddock. Při sledování zpráv hlasatel oznámí smrt významného znalce umění, a když později zemře i ředitel galerie, který chtěl krátce před smrtí s Tintinem mluvit, vše nabírá rychlý spád a začíná boj o holý život.

Kdy se mladý reportér zrodil?

Hergé začal sérii Tintinových dobrodružství černobílým komiksem Tintin v zemi Sovětů, kde se hned na poprvé pustil do kontroverzních témat týkajících se sovětského Ruska, ať už šlo o hladomor nebo o donucení ke stejným politickým názorům. Později se odvážný reportér se svým psem Filutou objevoval už v barevné verzi a byl přeložen do několika jazyků.

Hergého dílo nakonec obsahovalo přes dvě desítky komiksů, přičemž počet fanoušků neustále rostl a ti se dožadovali dalších pokračování.

Tintin a alf-art Hergé (obálka knihy)

Po vydání zatím posledního Tintina a los Picaros se belgický kreslíř snažil vytvořit nový příběh Tintin a alf-art odehrávající se v uměleckém prostředí, ve kterém se pohyboval jako ryba ve vodě. Ačkoli Hergé nechtěl zklamat své fanoušky, kvůli nemoci další komiks nedokončil a přenechal osud nezdolného reportéra své manželce Fanny. Přesto po sobě zanechal rozsáhlé zápisky a skicy, ve kterých je nastíněna základní linie příběhu.

Čtěte také: Komiks Můj ty smutku. Se Snoopym je každá deprese zábavnější

Poslední dílo sice zůstalo bez konce, ale přesto se Hergého poznámky dočkaly vydání, a každý fanoušek se tak může naposledy začíst do překladu černobílých skic, které ač nejsou dokonalé, rozhodně jsou jedinečné.

Příběh Tintina pátrajícího po příčině dvou podezřelých úmrtí je přepsán do scénáře a doplněn originálními nehotovými kresbami hlavních postav. Přesto si však i zde reportér zachoval svůj specifický přístup pro spravedlnost a ochotu bojovat za dobrou věc.

Zároveň jsou na konci knihy vloženy různé dějové křižovatky, v nichž autor uvažoval o několika variantách linie Tintinova dobrodružství. Celkové dílo je tak výjimečným pohledem do myšlení belgického kreslíře a možná i inspirací pro příští generace.

Název originálu: Tintin et alph-art
Český název: Tintin a alf-art
Autor: Hergé
Překlad: Kateřina Vinšová
Obálka: Hergé
Počet stran: 62
Vazba: brožovaná
Rozměry: 220 x 295 mm
Vydal: Albatros, Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Poslední Tintin a alf-art umožní náhled do nitra komiksového génia

Hide picture