Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Představuje sedmý díl Posledního z mužů Zvláštní vydání?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

28. 12. 2012

Tak trochu netypická postapokalyptická série Y: Poslední z mužů odhalila svůj již sedmý díl. Australské buše, samurajové, vražedné agentky. Akce i napětí sice čtenáře čekají, ale lehce se začíná zajídat.

Poslední penis rejdí světem stále dál a cpe se, kam jen může. Přes pózování na akty pro bulvární fotografku až na ostrov lidojedek. Do toho intermezza z minulosti a jeden výjev z pobožného kostelního prostředí. V sedmém díle nazvaném Zvláštní vydání toho na čtenáře nečeká málo.

Brian K. Vaughan
Narodil se v Ohiu roku 1976. Postupným vývojem se zařadil mezi mistry současného komiksu. Od něj pochází hity jako The Hood, Smečka z Bagdádu či právě sága Y: Poslední z mužů. Nezůstal ale jen u komiksů, psal scénáře například i pro seriál Ztraceni a možná díky němu získal surrealistický nádech.

Předchozí díl Holky s holkama vyvolával pouze dojem natahování. A nešlo jen o dojem, ten díl by se dal opravdu vypustit. Zvláštní vydání sice nějaké důležité momenty obsahuje, ale z celé knihy by se dal hodnotně využít jen jeden sešit. Zvraty absolutně žádné.

Brian K. Vaughan tak vytváří zajímavý kontrast. Zatímco série jako celek plyne zdlouhavě, velice pomalým tempem, každá kniha sama o sobě se čte velice rychle. I když čtenáře ani sérii jednotlivý segment nijak neobohatí, stále zabaví a zaujme.

Z každého dílu se line milost, přívětivost. Prostě jen dlouhé dobrodružství. Přestože po dočtení se čtenář naštve, že se na počet stran nic extra nedozvěděl, čtení samotné si užije.

Zřejmě za to může správná kombinace poutavého příběhu a humoru. Humor zde navíc nepůsobí jako lacině nastrčený, neodvádí od hlavní linie, jen ji doplňuje. A občas může člověka donutit se i pousmát. Na zabití chvilky báječné, sérii by však prospělo vydávání po dvoudílech (nebo čtení po více knihách najednou).

Ačkoli krátké jednosešitové vhledy do minulosti a podobně mají působit jako cílené oživení, a právě mezi nimi se nachází ten jeden podstatný sešit, zdají se ještě zbytečnější než zbytek. A když ne zbytečné, tak aspoň uměle vložené, prvoplánové, fádní, nudné. Kdyby se raději příběh pohnul dopředu (na což to v příští knize vypadá!).

Pane! Jak ubohá je moje touha…

Přestože Piu Guerru tentokrát dost často střídá Goran Sudžuka, oproti předchozím suplováním to nijak nevadí. Symbióza došla vrcholu a rozeznat od sebe oba kreslíře by žádalo nemalé úsilí. Žádná viditelná změna čtenáře nerozptyluje a třebaže ho vizuál nijak moc neoslní, příběh vede skvěle a nenásilně.

I když se série natahuje a pomalu se začíná zajídat, u sedmé knihy tento neduh potká snad každou ságu. Pokud se přes tento fakt člověk přenese, čtení si užije, a mezi u nás vycházejícími mainstreamovými komiksy se stále jedná o jasnou pecku. A snad každý je už zvědavý na konec.

Název originálu: Y: The last man #7 – Paper Dolls
Český název: Y: Poslední z mužů #7 – Zvláštní vydání
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra, Goran Sudžuka
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Massimo Carnevale
Počet stran: 144
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB art, Praha 2012
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Představuje sedmý díl Posledního z mužů Zvláštní vydání?

Hide picture