Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Přinese regulérní komiksová řada World of WarCraft něco víc?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 8. 2013

Jim Lee: World of WarCraft #1Warcraft se snaží ovládnout svět. Krádeže dětských životů ve formě počítačových herních uchvatitelů Blizzardu prostě nestačilo a po jednorázových atacích na peněženky začala vánice až doslova kultovní zuřit na plno. Má cenu číst World of WarCraft v komiksu, nebo fanouškům hry stačí jen ta jedna droga? A co na to newowkaři?

V poslední době to tak prostě je. Jakmile se něco stane hitem a tvůrčí firma se stane téměř nadnárodní korporací, začne se pracovat na milionech dalších pokračování a vše se začne rozvíjet v jakémkoli médiu, které se nachomýtne. A tak World of WarCraft, hra, která zavraždila dětství na hřišti velké části náctileté populace, dostala svou regulérní řadu.

Walter Simonson
Americký komiksový scénárista a dokonce občasný kreslíř, který se vyšvihl a dostal ocenění docela rychle a kupodivu není neznámý ani v České republice. Čeští čtenáři od něho mohli číst World of WarCraft, Jurský park, Spider-Mana a nějaké ty příběhy v omnibusu Star Wars: Před dávnými časy.

Problémem takových rozšiřování univerz bývá nevalná kvalita. Vezměte si Star Wars omnibusy, jen maličký zlomek z nich za něco opravdu stojí. A jak je na tom právě komiksový World of Warcraft? No, lehoulince nadprůměrný Ashbringer se sice dal číst, ale o podprůměrné manze Hodina stínů svědčí už to, že skončila v našem seriálu o zrušených komiksových sériích.

Z pohledu komiksového čtenáře neznalého hry: Ano, komiks se dá přečíst i bez sebemenší informovanosti o předloze. Klasické fantasy plné spousty národů. Jen docela nudné.

Komiks má sice náběh na to, aby rozjel úplně typické šablonovité epické fantasy, které se pohybuje kdesi nad příčkou průměru. Nic extrémně dobrého, ale zabije to chvilku a člověk se nemusí nad ničím vzrušovat ani přemýšlet.

obalka Jim Lee: World of WarCraft #1

Bohužel vše jede ke zřejmému cíli a tak se dost často vypráví zkratkovitě. Vypadá to na důležitou část a v pěti panelech se odehraje ohromný časový úsek. Absence napětí, absence atmosféry. A stejně tak bitvy. Zdá se, že přijde megasuperhrozněcool bitva, ale hlavní borec vše sfoukne narychlo a (zřejmě kvůli cílené skupině nedospělých) za celé ty drsné bitvy se najdou tak dva panely s trochou krve. Jo, a ta nepřehlednost byla také záměrem?

Z pohledu čtenáře trochu znalého hry: Musí se pochválit kresba, protože se povedla. Ne že by byla nějak super, pořád tam jsou nečitelné momenty a divná anatomie, ale zůstává věrná grafice hry. Charakterům, architektuře, všemu. Plus.

Věčný nesvár fanoušků ohledně každé adaptace či sequelu

Z pohledu jedné půlky ortodoxních fanoušků: No fuj, jak si mohli dovolit takhle to znesvětit? Mělo se zůstat u hry a víc na to nešahat, sakra. Dobytci.

Z pohledu druhé půlky ortodoxních fanoušků: wowkovesvývlastníkomiksovýřaděanavíctakdobrýostatněcokolibudespojenýswowkembudeprostě
největšípecičkanotwltaktojeprostěžrádloužsetěšimnadalšídíl.

Zkrátka je tu další průměrný komiks přiživující se na slávě původních nápadů. Chvílemi jako duté klišovité fantasy fungující, ale přespříliš často a většinou kolísající a k smrti nudící.

Amatérismus po tolika letech působení

PS: Člověk při takové zívačce ani neodpustí zpracování knihy. Nejenže se bubliny a rámečky objevují příliš blízko hřbetu a člověk tak musí komiks otevřít natolik, že slyší praskání lepidla, ale navíc co to je sakra za amatérismy v letteringu? Jsou dva vykřičníky vedle sebe a jeden se dá kurzívou a druhý normálně? A to si nikdo nevšimne, když se text z bubliny pošoupne mimo do obrázku? Ts ts ts.

(a taky by se všechny skici mohly nacházet pohromadě na konci a ne půlka na konci a půlka někde v třetině, což sice asi není chyba českého vydavatele, ale stejně)

Název originálu: World of WarCraft #1
Český název: World of WarCraft #1
Scénář: Walter Simonson
Kresba: Ludo Lullabi, Sandra Hope
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Jim Lee
Počet stran: 176
Vazba: Paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 399

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Přinese regulérní komiksová řada World of WarCraft něco víc?

Hide picture