Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Připomeňte si Ladovy stoleté Humory velkoformátovou publikací

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

28. 12. 2014

Uplynulo již sto let (plus mínus tři roky, stovka je tak ve středu výboru) od doby, kdy Josef Lada vydával své ilustrace a vtipy v Humoristických listech. Nyní vychází reprezentativní výbor nazvaný krátce Humory.

uvodni Josef Lada: Humory

Josef Lada tvoří něco jako klenot české kulturní pokladnice. Každý ho zná, každý si ho váží, dokonce i v zahraničí ho znají (schválně zkuste v trafice sehnat Ladovo vánoční přání; dozvíte se, že už všechny vykoupili cizinci). Ale co se týče celkové znalosti, končíme většinou u Kozlíka, Kocoura a Bubáků a Hastrmanů. Po Nezbedných komiksech přichází v Humorech další možnost, jak rozšířit své znalosti české legendy.

Josef Lada
Český klasik komiksů, ilustrací a pohádek, se narodil roku 1887 v Hrusicích (jejichž okolí se přejmenovalo na Ladův kraj) a zemřel o sedmdesát let později v Praze. S Čapkem a Nezvalem se stal otcem moderní pohádky. Proslavil se především komiksovým Švejkem a knihou Bubáci a hastrmani.

Kniha v podstatě rozšiřuje Nezbedné komiksy. Jen se přeskakuje první tříleté období, kdy ještě Lada hledal svůj styl, v Humorech už od prvních stránek sledujete Ladu tak, jak ho znáte. Ať je to dobře, nebo ne (právě sledování Ladova vývoje bylo v Nezbedných komiksech super).

Právě tady má člověk strach: Co kvalita tisku? Co reprodukce? Nebojte, kniha je zpracována krásně, předmluvy je tak akorát a ostřejší tisk uvidíte jen málokde. Je vidět, že si Plus dalo záležet.

Josef Lada: Humory

Ladovy linky jsou příjemné a lehké. Sem tam trochu nepřehledné, ale smysl obrázku je jasný a lehkost tam je. Přesto sem tam sáhne k něčemu novému: Do očí udeří vyčnívající, detailní kresba tužkou nebo jednorázové zapojení koláže. Jinak se člověk kochá již zažitým, případně sleduje postup už oproti Nezbedným komiksům spíše v drobnostech.

Jakkoli Ladovy kresby fungují nesmrtelně, jeho vtipy už ne. V Nezbedných komiksech se sem tam ještě našlo něco komického, ale šprýmy pod obrázky (párkrát jen jako obrázky) vyšumí pryč. Nezničitelný žulový kámen výtvarný vede silně zerodovaný pískovec vypravěčský.

Lada. Legendární český vůz… ehm… a kreslíř

Ačkoli se vytratil vtip, původně hlavní záměr Humorů, dnes je oceníme alespoň z jakéhosi historického hlediska. Přečteme si, co se tehdy četlo, a pro satirický charakter nahlédneme i do několika tehdejších společenských aktualit.

Humory Josefa Lady představují krásnou publikaci, jakou si tento autor jistě zaslouží. A kdyby kniha spolu s Nezbednými komiksy založila novou edici a za dva roky by vyšel další podobně velkoformátový Lada, rozhodně by to ničemu nebylo na škodu.

(což připomíná podobně zpracovaného Saudkova Lipse Tulliana – ejhle, 2 roky před Nezbednými komiksy. Že by?)

Název: Humory
Scénář a kresba: Josef Lada
Počet stran: 104
Vazba: Vázaná
Vydal: Albatros – Plus, Praha 2014
Doporučená cena: 799 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Připomeňte si Ladovy stoleté Humory velkoformátovou publikací

Hide picture