Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Pro hrst amuletů by čarodějka snad prubla i sex s upírkou

Olga Buriánková

Olga Buriánková

30. 1. 2013

Rachel je bílá čarodějka ovládající démonskou magii. Nesnáší upíry, ale jeden z nich je její milenec, další její nejlepší přítelkyně a spolubydlící. Svého ex už nechce nikdy vidět. Když se dozví, že je v ohrožení, okamžitě mu spěchá na pomoc.  Je ženou plnou rozporů, život má nabitý zvraty i smrtelným nebezpečím. Překvapivě však netouží po změně. Naštěstí. 

Čarodějku Rachel a její kolegyni upírku Ivy tenkrát čeká záchranná mise. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

Čarodějku Rachel a její kolegyni upírku Ivy tenkrát čeká záchranná mise. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

Příznivce městské fantasy, a riskujících čarodějek obzvlášť, potěší již čtvrtý díl knižního cyklu Kim Harrisonové. Znovu se mohou nechat vtáhnout do světa plného magických bytostí, kouzel i démonů. Ty v něm existují vedle lidí, kteří jsou po celosvětové smrtící epidemii v menšině. Upíři, dlaci a čarodějové mají své noční školy, speciální bary i policii.

Kim Harrisonová začala psát již ve svých patnácti. Nejprve v žánru sci-fi, později moderní fantasy. Od literárního debutu Mrtvá čarodějka přichází (2004) se psaní věnuje na plný úvazek. Rychle následovaly Hodný, zlý a nemrtvý a Nikdy nezemřít. Na kontě má pár dalších sérií, trilogie s Madison Averyovou (jedna z povídek ve sbírce Prokletý maturiťák), jiné vydala pod pseudonymem Cook Dawn (série Truth, Decoy Princess). Kromě románů píše také novely, povídky, dokonce i komiksy. Miluje dobrou hudbu, chutnou čokoládu a sexy boty.

Rachel nemá chvíli klid. Když se stabilizuje soužití s upírkou Ivy a milostný vztah s jejím kolegou Kistenem, musí na pomoc bývalému příteli Nickovi a jednomu ze synů parťáka Jenkse. Pozitivní na tom je, že po půl roce trucování se k ní naštvaný skřítek musí připojit. Dalším kladem se zdá, že ho uvidí v přitažlivé lidské podobě, již musel přijmout, aby neumrzl. Mezitím se vlkodlaci z Nicka snaží dostat, kam schoval mocný magický artefakt. Čarodějka ho bude muset udržet naživu, pokusit se vyrovnat s realitou Jenksovy smrti a skutečností, že Ivy nemůže pít její krev bez sexu.

Dovolená vypadá jinak

Tento díl poněkud vybočuje z řady. Jednak tím, že se v něm neobjevují zlouni, na které si čtenáři zvykli. A sice radní Trent Kalamack či démon Algaliarept, jednak proto, že Rachel s Jenksem musí opustit zázemí své vyšetřovatelské firmy a vydat se na záchrannou misi. Kromě nalezení a osvobození Nicka s Jaxem si musí čarodějka a skřítek vyjasnit další fungování i s Ivy. Raději dříve než později.

Přečtěte si: Aprilenne Pike přináší třetí díl Křídel, čtenáří ztrácejí Iluze

Celým svazkem se táhne černá niť připomínky Jenksovy smrtelnosti. Snad i myšlenky na odchod malého přítele s napoleonským komplexem a prořízlou pusou, plnou Zvoněnčina prádla i částí těla, by měly pomoci vyřešit vztah Ivy a Rachel. Po skřítkově odchodu už těžko bude mít některá jeho ratolest dost kuráže, aby se čarodějky závislé na adrenalinu zastala. Snad je malá naděje, že by se díky kouzlům mohla jeho záruční lhůta poněkud prodloužit.

FOTO: Kim Harrisonová Pro hrst amuletů

Když bude mít Rachel štěstí, udělá si pořádek i v citech k Nickovi. Jeho charakter totiž začíná chytat čím dál silnější odstín šedé. Je možné, že původně neškodný a zamilovaný knihomol se slabostí pro vyvolávání démonů je ve skutečnosti o poznání nebezpečnější. I pro důvěřivou Rachel. Naopak zpočátku nepříliš nadějný vztah s upírem Kistenem díky jeho stále odhalenějším povahovým rysům i citům získává další body.

Dannyho parťáci fantasy žánru

Aby se i tato série zařadila po bok svých kolegů, například z pera Laurel K. Hamiltonové, Patricie Briggsové nebo dua Ilona Andrews, musí si také rusovlasá čarodějka projít rituálem boje o místo ve vlkodlačí smečce. Stejně jako čtenáře neminou ukázky její hierarchie a mocenských bojů. Kvůli moci vlastně vznikla celá poslední patálie s únosem a mučením ubohého Nicka. Artefakt, který vyfoukl dlakům a ukryl, je klíčem ke spojení obvykle nespolupracujících smeček v boji s upíry.

Čtěte také: V knize Démon z Hex Hall i mrtvoly skáčou, jak hrdinka píská

Zároveň by v násilném poměřování s pijáky krve znamenal poslední hřebíček do jejich rakve. Vlčci jsou však velmi paličatí a Rachel nemá chuť neustále utíkat nebo se s obavou dívat přes rameno. Své hračky se nevzdají. Proto musí za pomoci všech svých přátel a spojenců uskutečnit smělý plán. Nějak přesvědčit vlčí vůdce, že Nick i artefakt jsou nenávratně pryč. Plán to byl dobrý, ale s lecčím počítat nemohli. Na druhou stranu ani čarodějka není včerejší.

Konec dobrý, všechno dobré – víceméně

Rachel tedy má za sebou další bouřlivé dobrodružství. V tomto případě si čtenáři mohli užívat svižný děj s mnoha překvapeními. Opět se potkat se svými zamilovanými i nemilovanými postavami. Jejich charaktery na stránkách ožívají a získávají si stále nové příznivce. Svěží nápady, zápletky a detektivní pátrání spolu s rozjitřenými emocemi a city tvoří velmi přitažlivý mix přísad do úspěšné knižní série.

Kim Harrisonová úspěšně zvládá popisy, charakteristiky i akční a napínavé nebo romantické scény. Čtenáři s věčně chybějící záložkou jistě ocení tu, jež je součástí vázaného svazku. Mohou tipovat, který z filmů Clinta Eastwooda se stane základem názvu dalšího dílu. Asi to nejméně povedené je výtvarné ztvárnění hlavní hrdinky na titulní stránce. To je koneckonců problém celé série. V tomto dílu byl výsledek jistě záměrem, ale Rachelině postavě by rozhodně pomohlo, kdyby jí nechyběl kus hlavy. Malba také příliš nesouvisí s příběhem. Kromě toho, že je Rachel rusovlasá kočka.

Název originálu: A Fistful of Charms
Český název: Pro hrst amuletů
Autor: Kim Harrisonová
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Tony Mauro
Počet stran: 320
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2012
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pro hrst amuletů by čarodějka snad prubla i sex s upírkou

Hide picture