Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Projděte se se Straczynským Krajinou půlnočních stínů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

18. 11. 2015

Když roku 2004 v České republice vyšla Krajina půlnočních stínů, představovala jeden z mála prvních českých velkých komiksů. Že by se svými kvalitami prorazila i dnes, ve velké komiksové konkurenci, prokazuje potřeba nového, už třetího vydání.

 

David Grey je normální losangeleský policista. Byl. Do té doby, než se propadl do jakéhosi mezisvětí. V ten moment začíná jeho běh o duši. Vydává se na dalekou cestu a čtenář se stává svědkem amerického teologického road-movie, potě, jejíž konec nejspíše slibuje smrt nebo zatracení.

J. Michael Straczynski
Americký spisovatel a scenárista vždy tíhnul ke komiksům, a tak není divu, že se k nim přes všechny ty seriály (Babylon 5, Zóna soumraku) přece jen dostal. Jeho největším komiksovým opusem je teologická road-movie Krajina půlnočních stínů, ale prorazil i s Vycházejícími hvězdami či Spider-Manem.

Až vám bude někdo předhazovat, že neexistuje inteligentní americký mainstream, vezměte ho přes hlavu Krajinou půlnočních stínů. Za prvé na to má ideální gramáž, za druhé ji tahle škatulka vystihuje do puntíku.

J. Michael Straczynski vytvořil v Krajině svůj životní příběh. Civilní (v rámci možností) dějová linka sleduje člověka, který je na cestě. Na cestě za spásou své duše, na cestě za poznáním, zkrátka na životní cestě. Takové téma stačilo mnohým road-movie, stačí i Krajině. Čtenáře baví tuhle pouť sledovat, všechny ty podivné človíčky, na něž se dá na takové stezce narazit, všechny ty události, nástrahy a nebezpečenství, odbočky a slepé uličky.

Nenáročný, až nesnesitelně předvídatelný příběh zde ale doplňují zajímavé fantaskní prvky. Člověka ta podivnost okouzlí, ty záhady a roztodivné postavy ho upoutají a nepustí. Ať je to střelený Laz, nezvyklá pravidla cesty nebo dialogy hlavních hrdinů, o zábavu je postaráno.

Gary Frank: Krajina půlnocnich stinu

Komiks trochu ztrácí dech v závěrečné části, kde už vše pomalu vyčpívá. Na jedno místo se zde najednou nabalí všechen ten patos a kýč a vše se točí neustále dokola, pořád ty samé řeči, až to čtenáře otráví. První cyklus je v pořádku, ale po několikerém škvárovitém opakování už to čtenáře omrzí.

Kresba Garyho Franka představuje přesně to, co se k dané tematice hodí. Frankova kresba v sobě nezapře jasného ducha Top Cow (jen ty kozy nejsou tak über, ale barvy, koukající kalhotky, svaly, to vše tu máte). Nabubřelé mainstreamové barvičky sice neoslní a jen podtrhnou jednoduchý archetypální koncept komiksu, ale pro to všechno se hodí. Vedou příběh bez sebemenšího zádrhelu a to jak v akčních scénách, tak i v pomalých dialogových sekvencích.

Jeden z nejzajímavějších mainstreamových komiksů, který se u nás dá sehnat

Nové vydání pak oproti prvnímu bohudík vylepšuje barvy a ostrost. A když už jsme u toho českého vydání, obálka zkrátka nelze než pochválit a překlad z Midnight Nation na Krajinu půlnočních stínů? Už název komiksu je atmosférou o třídu výš.

Krajina půlnočních stínů ukazuje, že v jednoduchosti je síla, ukazuje, jak dotáhnout přímočarý příběh někam výš a čtenáře ke stránkám nekompromisně upoutat. Nebýt toho rozplizlého konce, šlo by o opravdu velké dílo. I tak představuje Krajina jeden z nejdůležitějších počinů začátku našeho tisíciletí a Straczynského nejsilnější příběh.

Ostatně každý, kdo je na cestě, vám řekne, že konec není tím nejdůležitějším, nýbrž právě ona cesta.

Název originálu: Midnight Nation
Český název: Krajina půlnočních stínů
Scénář: J. Michael Straczynski
Překlad:
Václav Dort, Richard Klíčník, Dana Krejčová
Počet stran: 320
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2015
Doporučená cena: 699 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Projděte se se Straczynským Krajinou půlnočních stínů

Hide picture