Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Punisher si v Afghánistánu vyřizuje staré účty. Všichni umřou

Jan Šuška

Jan Šuška

8. 5. 2013

Leandro Fernandez: Punisher MAX 5Punisher za sebou zanechal už pěknou dávku mrtvol, ale na dva jeho nepřátele ještě nepřišel čas. Zrádce Rawlins a generál Zacharov si však sami koupili jízdenku do pekla. Když si hraješ se štírem, neskončí to dobře.

Bývalý agent CIA Rawlins se živí prodejem tajných informací, padne však do rukou většího pána, generála Zacharova. Oplátkou za svůj život Rawlins prodá svou bývalou ženu O‘Brianovou, která má být unesena.

Posléze se Zacharov objeví v televizi s plánem upoutat Castlovu pozornost. Tím pádem přimějí Punishera přijet do Afghánistánu, aby se tomu podíval na zoubek.

Garth Ennis
Britský komiksový scénárista narozen roku 1970 v Belfastu. Díky svému nadání dostal nabídku od nakladatelství DC Vertigo, kde začal psát Hellblazera. Spolu se Stevem Dillonem rozjeli vlastní řadu Preacher. K jeho další tvorbě patří Hitman, Soudce Dredd a The Pro.

Punisher, vlastním jménem Frank Castle, se na rozdíl od dalších marvelovských hrdinů liší především tím, že neskrývá svou identitu za maskou a neoplývá žádnými super schopnostmi. To z komiksu dělá hluboce realistické dílo, které si vychutná čtenář s oblibou vážnějších komiksů.

Akce vonící po střelném prachu

Punisher si i v tomto vydání Muž z kamene střetne se skutečností, že pokud necháš žít svého nepřítele příliš dlouho, nemusí se to vyplatit. Autor Grant Ennis využil právě této myšlenky a na scénu přivedl zrádce Rawlinse, který má s Punisherem nevyřízené účty.

Příběh se odehrává v pusté, skalnaté a drsné krajině Afghánistánu, což je vítaná změna oproti ulicím New Yorku. V porovnání s ostatními díly si čtenáři přijdou na své, protože Muž z kamene má v sobě plno akce, bojů a starých nevyřešených restů. Tento díl patří mezi ty nejpovedenější, co v češtině vyšly.

Autor vymyslel postavám zajímavé příběhy, které dokážou upoutat pozornost. Komiksu však chybí komické prvky, nenajde se v něm špetka humoru, jen zbraně, litry krve a pomsta. To umocňuje pocit naprosto obyčejného komiksu, který nemá sebemenší originalitu.

V příběhu autor upozornil na válku v Afghánistánu a neopominul ani hromady civilistů, které si válka vyžádala. Malá odbočka není na škodu a přece jen to přidává komiksu na pocitu, že Punisher bojuje za správnou věc. Trestá zločince, kteří unikají zákonu, podobnou ideologii má většina marvelovských komiksů.

Komiksová série Punisher MAX:

Kresby jsou jako v minulých dílech docela upjaté a originalitu v nich těžko pohledáte. Taky posloupnost střídaných sekvencí Leandro Fernandez zachytil nepromyšleně. Barvy jsou temné a ani bílá není bílou, šedavé kresby působí chladně a přísně jako celý komiks. Válečnou techniku si však kreslíř vychutnal dosytnosti, protože se povedla na výbornou.

Průměrný komiks s průměrným hrdinou

Punisher je zkrátka muž se svaly, který vás místo výslechu raději oddělá. Má sice svůj půvab, ale uspěje hlavně u milovníků válečných příběhů a akce vonící po střelném prachu. Scénář se čte dobře a nechybí dávka vulgarity ani sexuality.

Nepromyšlené je pouze to, že Punisher zvítězí nad všemi a jako jediný přežije krutou salvu samopalů a granátů. Když už to má být realistické, proč z Punishera dělají Arnolda Schwarzeneggera?

Původní název: Punisher Max vol. 7: Man of Stone
Český název: Punisher: Muž z kamene
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Leonardo Fernandez
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Tim Bradstreet
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258
Počet stran: 144
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Punisher si v Afghánistánu vyřizuje staré účty. Všichni umřou

Hide picture