Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

RECENZE: Pytel kostí. Jen další kingovka se spisovatelem v hlavní roli

Jan Nohovec

Jan Nohovec

20. 11. 2012

Jen málo spisovatelů se nesetká s věcí zvanou autorský blok. Když se k tomu přidá nešťastná smrt milované manželky, soud s počítačovým magnátem a duch sto let mrtvé černošky, je z toho průměrná kingovka.

Kolem jezera Darc Score se objevují duchové. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

Spisovatel komerčních románů Mike Noonan před čtyřmi lety pohřbil svou milovanou manželku. Od té doby nemůže napsat ani čárku, aniž by se mu neudělalo fyzicky špatně, a před hrozbou jeho literárního agenta ho chrání jen fakt, že před tou nešťastnou událostí si do zásoby napsal ještě čtveřici dalších románů.

Čtěte také: Čtivá kniha Noční rasa od C. Barkera je fascinujícím hororem

Po čtyřech letech ale všechny z nich také odpublikoval a teď je v háji. Zbývá mu už jen poslední šance, odjet na léto do dřevěného srubu u jezera Darc Score, v němž za posledních sto let skončilo znepokojivou smrtí až příliš mnoho lidí, a doufat, že svůj blok překoná.

Spisovatel versus čtenář

Jeden další román z produkce Krále hororů – asi tak by se ve stručnosti dal popsat Pytel kostí. Co víc, v tomhle románu, který u nás nyní vychází už podruhé, se americký spisovatel projevuje snad ještě kingovatěji než obvykle. Jak je známo každému, kdo od něj přečetl více než dvě knihy, Stephen King klade speciální důraz na postupné budování atmosféry. Ta sice v závěru, kdy do sebe zapadnou všechny dílky skládačky, čtenáře drtí svou temnou brutalitou, ale na prvních několika stovkách stran někdy sklouzne do nudné expozice.

Stephen King

Jeden z nejslavnějších spisovatelů hororu se narodil v roce 1947 v americkém Maine, kde i nyní se svou ženou Tabithou žije, ačkoli část života strávil také v Indianě nebo Coloradu. Psal už od raného mládí, ale prorazit se mu podařilo až v sedmdesátých letech krátkým, ale intenzivním hororem Carrie, který byl následně i zfilmován. Od té doby napsal King desítky knih (povětšinou z hororového žánru), filmové scénáře a další. Podle jeho příběhu byl natočen například film Vykoupení z věznice Shawshank.

Více v autorově profilu

V Pytli kostí se tento trend zdá ještě markantnější, protože se tu hororová duchařská linka prolíná ještě s několika dalšími. Jednou z nich je příběh spisovatele, který ztratil svou milovanou ženu a práci a nedokázal se s tím vyrovnat ani za čtyři uplynulé roky. Druhou představuje soudní spor o dítě mezi ovdovělou mladou matkou a počítačovým magnátem. Mike se do něj zaplete zcela náhodou, když potká tříletou holčičku, která si vykračuje prostředkem silnice. Bílá čára na silnici přece vždycky znamená přechod, ne?

Zamrzí pomalý spád děje

Přes deset let stará kniha, která u nás vychází už podruhé, se točí kolem hlavního hrdiny Mika Noonana, jenž celý román vypravuje ich-formou. Všechny linky se ale prolínají jen pomalu a ta hororová získává na síle až mnohem později, když už to méně trpěliví čtenáři vzdali. Kingův Pytel kostí samozřejmě má i své silné momenty, ale ti, kterým není ani jedno z témat blízké (spisovatelský blok, soudní spor o dítě, prázdninová chatová oblast pro měšťáky), se budou nevyhnutelně nudit.

Stephen King: Pytel kostí (obálka)

Největší chybou Pytle kostí je tudíž známý sklon Stephena Kinga psát několikasetstránkové bichle. Jeho spisovatelský styl, který bazíruje na detailech, tu stále dokáže brát dech, ale v kombinaci s přebujelým rozsahem celé knihy trochu ze svého kouzla ztrácí. Pomalý spád tak moc nekompenzují ani perfektně prokreslené postavy nebo romantická linka mezi stárnoucím hrdinou a chudou jednadvacetiletou vdovou.

Přesto představuje Pytel kostí pro fanoušky Stephena Kinga stejně dobré čtení jako každá jiná kniha od tohoto amerického spisovatele (snad jen s několika výjimkami). Je to přece King.

Název originálu: Bag of Bones
Český název: Pytel kostí
Autor: Stephen King
Překlad: Linda Bartošková
Obálka: Michal Kuba
Počet stran: 560
Vazba: brožovaná
Rozměry: 120 x 185 mm
Vydal: Beta, Praha 2012
Doporučená cena: 319 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pytel kostí. Jen další kingovka se spisovatelem v hlavní roli

Hide picture