Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Sandman vás jen tak nepustí. Pojďte s ním strávit Věčné noci

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

9. 9. 2013

Dave McKean: Sandman - Vecne nociSmutnění se přetransponuje v krasosmutnění a návštěvníci mše zádušní za dokončenou sérii se Sandmanem se jen otočili a sledují zmrtvýchvstání. Vstávej, Lazare! Jen jsi ještě podivnější, než jsi byl kdy dříve. Mnohem krásnější, mnohem bizarnější a mnohem úchvatnější.

uvodni Dave McKean: Sandman - Vecne noci

Bonusová kniha ze Sandmanova světa nazvaná Věčné noci jistě fanouškům mystického Morfea udělá radost. Neil Gaiman s ansámblem výtvarníků přináší sedm povídek zabývajících se sedmi Věčnými. Otevřou se nové záhady a zároveň se zodpoví staré otázky. A ta cesta bude stát za to.

Neil Gaiman
Přečtěte si o autorovi Sandmana…

První dva příběhy už fanoušci znají ze starých Crwí. Jak to dopadne v prvním, když se spojí Smrt a Benátky? Člověk se až diví, že kdysi vyšel právě tento příběh, protože patří mezi to nejslabší z celé knihy. Což ale pořád znamená kvalitní nadprůměr!

Druhá část: Co jsem okusila z touhy. Už v Crwi čtenáři slintali nad kresbou Milo Manary, předním výtvarníkem nejlepších erotických komiksů. Jeho kresba také představuje na povídce to nejsilnější a člověka uchvátí.

Poté přichází neznámé šoty. Třetí nese název Srdce hvězdy a ačkoli pojednává o důležité epizodce ze Sandmanova života, opět se jedná jen o dobrý příběh. Atmosféru udrží a čtenář se u něho nenudí, ale do kolen vás neporazí.

Vyražte s vizionáři na cestu dovnitř zoufalého deliria

Porážka přichází v tento moment, kdy kniha nabere experimentální úžasný nádech. Patnáct obrazů zoufalství vás opravdu nenechá vydechnout, marné výjevy ztracených existencí, zpackaných životů, trosek, depresí. Nic veselého, skutečně čiré zoufalství. A naprosto bezchybně ztvárněné.

Delirium-Cesta dovnitř. Bill Sienkiewicz opět předvádí vizionářskou exhibici. Nic jiného než delirium by k tomu ani nesedělo, čtenář prochází myslí šílenců a pokoji halucinací. Do toho až veršotepecky blouznící Gaiman v symbióze podivné, syrové a poutavé rostliny. A tou rostlinou bude nejspíš vlčí mák.

Glenn Fabry si vzal do rukou Zkázu na poloostrově. Po avantgardě zase uklidnění a klasický vizuál. Po stoprocentních nářezech přichází zase klasický nevymykající se sandmanovský příběh. Jak je možné, že v tomto sborníku i ty nejslabší příběhy představují část kousek pod vrcholem komiksové tvorby vůbec?

obalka Dave McKean: Sandman - Vecne noci

Krátkou tečku představuje Osud věčné noci v podání Franka Quitelyho. Ačkoli hloubka se ztrácí, stále na čtenáře dýchá všudypřítomný uvěřitelný duch a jistá velkolepost všeho řečeného. Poetičnost? A hlavně, Quitely ze sebe vymáčkl něco, co snad nikdy jindy. Nemožná podívaná.

Co víc říct? Zde není téměř co vytknout. Naprosto bombové příběhy se mísí s těmi jen dobrými (ani těch se nedá litovat, být samotné, tak je z nich čtenář dost možná také nadšen, takhle měly přílišnou konkurenci), dokonce i vydání kvalitám uvnitř odpovídá. Krásná pevná vazba, která je pod přebalem moc příjemná na omak. Škoda, že tak nevyšly všechny díly Sandmana, a tento tak maličko neladí.

Letošní bomba a nejlepší Sandman všech dob!

Název originálu: Sandman: Endless Nigths
Český název: Sandman: Věčné noci
Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Frank Quitely, Milo Manara, Glenn Fabry, Barron Storey, Miguelanxo Prado, Bill Sienkiewicz, Philip Craig Russell
Překlad: Viktor Janiš
Obálka: Dave McKean
Počet stran: 160
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 174 x 264 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sandman vás jen tak nepustí. Pojďte s ním strávit Věčné noci

Hide picture