Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Sbírka povídek Prokletý maturiťák. Přispěla i Stephenie Meyer

Olga Buriánková

Olga Buriánková

19. 11. 2011

Pět renomovaných autorek současné literární fantastiky se podílí na povídkové sbírce spojené jediným tématem. Tím je maturitní ples. K tomuto magickému vyvrcholení střední školy obvykle patří krásné šaty, perfektní doplňky a hlavně ten správný partner. V některých případech je však mnohem důležitější znalost zaklínadel nebo naostřený osikový kůl.

Ilustrace na obálce originálního vydání

Seřazeny dle obsahu knihy, jsou Meg Cabot, Lauren Myracle, Kim Harrison, Michele Jaffe a Stephenie Meyer těmi, jež se rozhodly spojit své síly a vytvořit fantastický příběh související s maturitním plesem či střední školou vůbec. Každá z nich píše o problémech své hlavní hrdinky s partnerem. Některým se dokonce nečekaně a úplně od základů změní život. Všechny se však musí vypořádat s velkými komplikacemi.

Likvidátorčina dcera

Mary, hlavní hrdinka tohoto úvodního příběhu, se ocitá tváří v tvář synovi upíra, který zavraždil její matku. Sama je Likvidátorkou nadpřirozených netvorů, stejně jako byla její matka. Když  ještě ke všemu získá nečekanou pomoc, nemusela by nakonec možná ani zemřít.

Přečtěte si: V knize Radleyovi vystupuje úplně nenormální upírská rodinka

Meg Cabotová je zkušenou autorkou a má za sebou mnoho úspěšných knižních titulů. Tentokrát se vrací k tématu, které rozvinula například v Nenasytné. Upíři jsou aktuálně v kurzu a mohlo by se zdát, že tím je zaručen úspěch. Trend však není všemocný. Povídka je sice slušně napsána a okořeněna zvládnutým vyprávěním střídajícími se postavami, jenže tím zajímavé nápady končí. Přes svou délku je sice úspěšně rozvinutá a nepostrádá pointu, bohužel je však velmi předvídatelná, ohraná  a naprosto nic nového nepřináší.

Kytička na ruku

Ve druhé povídc, jak sama  autorka píše, je inspirována Opičí prackou W. W. Jacobse. Tři přátelé se před maturitním plesem zastaví u věštkyně a hlavní hrdinka si odnese usušenou květinu plnící tři přání. Po tragédii, jež se jí hluboce dotkne, zjišťuje, že si každý musí dávat velký pozor na svá přání. Mohla by se to totiž splnit.

Lauren Myracle se zmiňovaným hororovým příběhem nejen inspirovala. Čtenář znalý zápletky musí získat dojem, že příběh z počátku minulého století ožil na stránkách Prokletého maturiťáku a jen se převlékl do jiných šatů. A protože se jím během těch desítek let od jeho vydání již nespočet autorů inspirovalo, není pravděpodobné, že by mohl být výjimečný. Není. Pokud čtenář originál nezná, může se příjemně oddat napětí a plíživému strachu, který vyvolává. Ostatní patrně příliš nenadchne.

A dostáváme se k polovině – bráno podle počtu – povídek této sbírky. Čtenářky jistě potěší, protože tato kniha je určena spíše něžné části čtenářstva, že příběhy mají ve své kvalitě v podstatě vzestupnou tendenci.

FOTO: Prokletý maturiťák

Madison Averyová a Smrťák

V tomto příběhu se hlavní hrdinka přesvědčí, že není dobré dávat se do řeči se sexy cizinci. A to ani na nudném maturitním plesu, kde ji nechá doprovod ve štychu. A pokud ano, nesmí s ním sedat do auta. Nebo se pak musí, ve vlastním zájmu, vyrovnat s neblahými následky.

Zápletka povídky Kim Harrisonové je poměrně neotřelá. Tato skvělá autorka urban fantasy čtenáře nezklame ani tentokrát. Nebohá hlavní hrdinka se stane kořistí nadpřirozeného lovce duší. Naštěstí se jí podaří uniknout, ale nyní se pohybuje doslova mezi životem a smrtí.

Příběh je zajímavý a rozehrává hned několik témat. Což je na jednu stranu skvělé, na druhou to působí jisté potíže. Při čtení povídky se několikrát nabízí myšlenka, že je jen úvodem k nějakému delšímu příběhu, který by rozvinul všechny nápady. Mnoha nadneseným otázkám chybí odpovědi, a přestože je povídka relativně uspokojivě uzavřena, zůstává pocit, že to není všechno.  Že by bylo skvělé přečíst si, jak to vlastně všechno dopadne.

Přísně tajné

Mít zvláštní schopnosti není vlastně nic moc příjemného. Své o tom ví Miranda, hrdinka čtvrté povídky. A pokud jich někdo má více, je to dost problém. Hlavně když se pomocí nich snaží řešit kriminalitu rodného městečka jako komiksový mstitel. A ke všemu jí schází jí partner na blížící se ples.

Čtěte také: Kniha Tajný kruh: Otrokyně se nesnaží o vytvoření dívčího Pottera

Michelle Jafe vytvořila sice ne zcela originální postavu, což potvrdí například vzpomínka na Hrdiny, X-many či Fantastickou čtyřku nebo jakéhokoli komiksového hrdinu či hrdinku se zvláštními schopnostmi. Naštěstí se jimi jen maličko inspirovala a použila jako pozadí úplně jiného příběhu, což jistě příjemně překvapí. O to víc, že tato skutečnost je naprosto nečekaná. Autorka by jistě bývala mohla vystačit jen s prvotním tématem, ale naštěstí se tak nestalo a celá povídka je plná překvapivých a příjemných zvratů.

Peklo na Zemi

Souboj démonů se silami dobra se nevyhne ani maturitnímu plesu. Přesněji snaha jedné z démonek, Sheby, snažící se získat vyšší postavení v pekelné hierarchii. A působením na temné stránky duší nic netušících středoškoláků se jí to daří. S něčím však nemohla počítat ani ona.

Další zvučné jméno autorky poslední povídky celé sbírky, Stephenie Meyer, by mohlo být zárukou skvělého čtenářského zážitku. Což se také vyplňuje. Tento příběh patří zaslouženě mezi ty lepší. I když od určité chvíle každý tuší, kterým směrem se vyprávění bude vyvíjet, nijak to nezkazí výsledný dojem. Povídka je čtivá a svěží a je důstojným zakončením celé sbírky.

Přestože kniha působí poněkud nevyváženě a v některých případech i prvoplánově, není pro čtenářky vůbec ztraceným časem. Zejména pro ctitelky výše zmiňovaných populárních autorek. V povídkách se totiž ani trochu nezapře jejich osobitý styl a mnohé jsou skutečně originálními příběhy plnými neotřelých nápadů i zajímavých postav. A pokud milují jiné jejich knihy, rozhodně jim stojí za to přečíst si tyto povídky i kdyby to mělo být čistě jen pro zajímavost.

Název originálu: From nights from hell
Český název: Prokletý maturiťák
Autorky: Stephenie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrison, Michelle Jaffe, Lauren Myracle
Překlad: Hana Čapková
Obálka: Marek Šebesta
Počet stran: 208
Vazba: vázaná
Rozměry: 132 x 209 mm
Vydal: DOMINO, Ostrava 2011
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sbírka povídek Prokletý maturiťák. Přispěla i Stephenie Meyer

Hide picture