Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Šestá manga Naruto je jen vaše rozhodnutí! (a taky Sakuřino)

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

22. 6. 2012

Hitová série Naruto pokračuje. Po oddechovém díle, mapujícím písemné zkoušky, přichází na řadu obří akce. Dokonce tak obří, že zabere celou knihu, a dokonce bude pokračovat i v díle dalším. Jen kdyby některé z těch obrázků nebyly tak nesrozumitelné… 

Sága o trojici ninjů, kteří chtějí být pořád lepší, se rozšířila o další díl. Šestka nese podnázev Sakuřino rozhodnutí, což naznačuje děj. Konečně totiž dochází na postavu, jež doteď zůstávala v pozadí. A to si pište, že místa bude mít k dokazování svých schopností (bohužel) dost.

Masaši Kišimoto
Jeden z nejvýznačnějších autorů mangy se narodil 8. listopadu 1974 v Japonsku. Navždy bude spojen právě se sérií Naruto. Sám se touto ultrasérií proklel – za vše další mu budou fanoušci již jen nadávat.

Scenáristicky si Masaši Kišimoto od minulého dílu, plného nepříliš povedených psychologických rozborů a mozkové trýzně, práci ulehčil. Naplnil totiž knihu především akcí. Což by nebylo na škodu, alespoň ubylo lehce dětinských řečí (i když spousta z nich tam pořád je), kdyby nebyly bitky tak nepřehledné.

Čtěte také: Manga Fly high! podruhé. Připoutejte se, budete vzlétat

Zápasy. Absolutně nejslaběji vypracovaná část knihy. Tato chyba by padala na vrub spíše kreslíři (což je, pro autorovu smůlu, Kišimoto sám), nebýt i chyb záběrů. Ty už působí při zařazování sporně. Proč Kišimoto schválně vybíral takové úhly, z kterých nejde nic vyčíst? Proč při těchto pohledech předměty zaclání? Buď autor experimentuje a snaží se nepříliš povedeně zaplout do alternativnějších vod, nebo to prostě neumí a bodlo by mu přečíst si v některých číslech Crwe Mučírnu (rubrika o kreslířsko-scenáristické skladbě nejen jednotlivých panelů).

Ninjové a hovna k sobě prostě patří…

Pak, již z výtvarnějšího hlediska, chybí přehlednost akčních scén. Nebo spíš nechybí nepřehlednost. Přespříliš pohybových čar a rychlé skákání od postavy k postavě, přičemž se hrdinové kroutí do prapodivných antianatomických pozic, z nichž se jen těžko jednotlivci rozpoznávají.

Kvalitativně se tento díl v podstatě neodlišuje od ostatních. Zatímco některých chyb ubývá, jiné se nabalují. Dále vystupuje schizma, zdali je to komiks pro děti či pro dospělé. Zatímco příběh i postavy oslní spíše mladší čtenáře, objevují se opravdu litry krve a dvakrát se řekne slovo „hovno“. Vskutku zajímavé, třeba časem série dospěje. Jen doufejme, že to není tak jako v South Parku, konkrétně v epizodě It Hits the Fan (pátá série, druhý díl).

PS: Proč, proboha. Proč musí vždycky ti největší a nejdrsnější záporáci vypadat nejtepleji?!

Název originálu: Naruto #6: Sakuřino rozhodnutí
Český název: Naruto #6
Scénář a kresba: Masaši Kišimoto
Překlad: Jan Horgoš
Obálka: Masaši Kišimoto
Počet stran: 192
Vazba: paperback
Rozměry: 110 x 175 mm
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 189 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Šestá manga Naruto je jen vaše rozhodnutí! (a taky Sakuřino)

Hide picture