Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Simpsonovi – Velké rodeo průměrných komiksů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 4. 2012

Věrní a oddaní fanoušci se na nové Simpsonovy těšili. Fanoušci komiksů ne. I nový díl, pojmenovaný Velké rodeo, totiž přináší jen průměrné povídky, které normálního čtenáře nenadchnou. Horlivé skalní fanoušky, kteří této legendě nepřiznají chybu, však potěší.

[album: https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-simpsonovi-velke-rodeo-ukazky/|width=660]

Komiksové příběhy žluté rodinky se od těch seriálových moc neliší. Svými náměty a vizuálem spíše vůbec. Jediným rozdílem je v podstatě jen forma. Jestli je potíž právě v tom, že simpsonovský humor na stránkách komiksu moc nefunguje, nebo v tom, že i seriál jde poslední dobou ke dnu a všechen vtip se vytrácí, to není jisté. Ale na tom, že se povětšinou jedná jen o příběhy kolísající kolem laťky průměru, to už moc nemění.

Bill Morrison

V komiksových Simpsonových se střídají hromady autorů. Holt spotřební masové čtivo. Jen pár statečných zůstává stále. Mezi nimi Bill Morrison, jeden ze zakladatelů Bonzo Comics. Mimo svých ilustrátorských povinností (i Futurama) je to navíc skautík. Nic víc, nic míň.

Scénář. Tradičně kniha obsahuje čtyři sešity. Každý se skládá z jednoho delšího příběhu a minimálně jedné kraťoučké grotesky. Klasicky většina příběhů za moc nestojí. Po všechny knihy se téměř nenašla jediná povídka, která by svým schématem nějak vybočovala.

Přímočarý tah lehkomyslně hloupoučkého děje za účelem nacpat ho co nejvíce vtipy. Bohužel jedno klišé vedle druhého a ani parodie nefunguje pokaždé. Povídky oscilují lehce pod průměrem a jen amplitudy sinusoidy zábavy se vyšvihnou nad průměr. A těch se objevuje velice málo (naštěstí ale i amplitud záporných, vše je stále dokola stejné).

Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky

Obdobně si stojí i kresba. Ovšem, je to naprosto dokonale překopírovaný vizuál televizního seriálu, nicméně to ještě neznamená, že v komiksu bude fungovat. Vše působí sterilním dojmem. Nádoba, do níž se jednou vlije nápad, a po stovkách a stovkách stran nedojde k jedinému odchýlení. Ne, opravdu to po čase znudí. V celé knize se vyskytuje jediný obrázek, který tak nějak stojí za to, a to rozmazaný pohled probouzejícího se Homera.

Čtěte také: Komiks Simpsonovi nabízí pouze Srandy (polo)plný strašfest

K tomu připočtěte již opět klasické prvky. Po stránce editorské dobré zpracování (i když jednou odlítl text z bubliny do obrázku, to se korektor zřejmě moc nepřetrhl) od Crwe i s jeho zápory. Těmi je například typická vazba a velikost stránek. Pokud si člověk chce přečíst bublinu příliš blízko vazby, musí komiks otevřít tak ohavně, že už slyší její rozlepování.

Nuda pro fanoušky komiksů. Povinnost pro fanoušky Simpsonů.

Název originálu: Simpsons: Big Bonanza
Český název: Simpsonovi: Velké rodeo
Scénář: Bill Morrison, Gary Glasberg, Jeff Rosenthal, Dan Studney, Jim Lincoln, Rob Walton
Kresba: Bill Morrison, Chris Clements, Phil Ortiz, Stephanie Gladdenová
Překlad: Petr Putna
Počet stran: 120
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 255 mm
Vydal: Crew, Praha, 2012
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Simpsonovi – Velké rodeo průměrných komiksů

Hide picture