Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Snad se po prvním díle z Velkých es nestane Mistr úniků

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

29. 8. 2013

Greg: Velka esa #1 - Quentin Gentil a mistr unikuJedna z nejslavnějších frankofonních sérií pro děti, Velká esa, konečně vítá v albové verzi do Čech. Bude to zábava především pro děti, ale i pro celou rodinu ve stylu Asterixe nebo Tintina, nebo kolem komiksu koluje pověst lepší, než on sám?

Velká esa u nás už před téměř čtyřiceti lety vycházela. Na několik dobrodružství Pivoňky, Quentina Gentila a jejich přátel mohli narazit čtenáři Sedmičky pionýrů. Ale přestože si veselá parta získala oblibu, zkrátka ne a ne vyjít plnohodnotné album. No, je jiná doba, synku.

Greg
Původem belgický komiksový autor skrývající se pod přezdívkou Greg patří k legendám evropského komiksu. Aby také ne, když za ním stál bezmála celou druhou polovinu minulého století. Ve svých komiksech se zaměřuje především na dětské publikum a na čistou zábavu. A proslavila ho právě Velká esa.

Do města přijel cirkus a partička zvaná Velká esa se ho rozhodne navštívit. Přes snahu dostat lístky zadarmo se příběh přehoupne k záchraně kamaráda a kouzelnickým čáry máry. Přesně ten typ lapálie, který Greg potřebuje.

Hned zkraje. Jakkoli se Velká esa prezentují jako zábava pro celou rodinu (byť v nich se deklamují jako dětský komiks, jen je taková pověst provází), rozhodně to zde platí mnohem méně než u jiných podobně proklamovaných komiksů. Asterix, Tintin, Gaston, i ten Leonardo tohle prostě zvládnou lépe.

obalka Greg: Velka esa #1 - Quentin Gentil a mistr uniku

Ono i s těmi dětmi to tentokrát bude takové lehce připomínající věž v Pise. Ačkoli se najde spousta fungujících vtipů, přespřílišné množství fórků zůstane viset ve vzduchu a zkrátka se míjí účinkem. Možná se humor za ta léta opravdu trochu posunul. Alespoň v tomto případě (nebo to jen nevyšlo?).

Kámen historie blednoucí barvy

Dobrá, děti možná některé zabaví, některé bude nudit. Ale nebojte, dospělým přinese alespoň něco. Nejednomu veteránovi může například na svých bedrech komiks přinést lahvičku nostalgie, hřejivé vzpomínání na mládí, na časy, kdy tuhle partu vídal právě v zmiňované Sedmičce.

Rozhodně ale všem komiksovým fanouškům přináší alespoň historickou hodnotu. Jedná se o veledůležitý kámen, o klasiku, o něco, co bychom minimálně jedním albem měli znát, i když nás to třeba dnes už tolik nepobaví. Je správné, že nám Albatros dal tuto šanci. Akorát příště už asi většina kvalitou laxních čtenářů na tenhle fakt nebude koukat.

Originální název: Les As 1: Quentin Gentil et Le roi de l’évasion
Český název: Velká esa #1: Quentin Gentil a mistr úniků
Scénář a kresba: Greg
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Greg
Počet stran: 48
Vazba: Paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros, Praha 2013
Doporučená cena: 169 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Snad se po prvním díle z Velkých es nestane Mistr úniků

Hide picture