Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Star Wars se s druhým svazkem nezdají tolik Před dávnými časy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 12. 2013

Carmine Infantino: Star Wars - Pred davnymi casy #2Původní Star Wars komiksy od Marvelu, vycházející u nás v omnibusech Před dávnými časy, se dočkaly druhého svazku. Čtenáři se dočkají adaptace druhého dílu… teda pátého… prostě Impérium vrací úder. A k němu přes tři sta stran dalších komiksů z populárního světa Hvězdných válek.

uvodni Carmine Infantino: Star Wars - Pred davnymi casy #2

první knize série Před dávnými časy se začalo adaptací Nové naděje a následovala nefilmová dobrodružství Luka a spol. V novém, druhém díle se tak naváže Impériem vracejícím úder, Han Solo si zaskotačí s podivnými barevnými cheruby, Darth Vader se utká s kyborgy a Leia se vetře do pracovní kolonie. A to ani zdaleka není vše.

Archie Goodwin
Dnes již zesnulý americký komiksový scénárista, kreslíř a editor se stal ve svém oboru legendou. Vedle nezávislejších vydavatelství, pro která vytvářel hororové příběhy, a mimo jiné vytvořil svět Vampirelly, se podílel na mnoha sci-fi adaptacích a komiksech pro Marvel i DC Comics.

Jsou komksy, které nestárnou. Ale jsou i komiksy, které stárnou. Bohužel se tento fakt na obsažených komiksech podepsal docela dost. Většina příběhů opravdu působí zastarale, příliš (a zbytečně) ukecaně, což ve své době bylo na denním pořádku, a čas od času stupidně.

Ale na druhou stranu vyvolávají pěkné nostalgické nálady. Stará škola. Opravdový kus historie, a vlastně nejen komiksů, ale i celkově světa Star Wars. Ideální by pro tyto komiksy bylo nepublikovat je v omnibusu, ale jako samostatné sešity. Vzbudí tu nutnou vzpomínku a přesto vás ta nuda nezvládne umlátit. Na takhle rozsáhlém prostoru tříská hlava nehlava.

obalka Carmine Infantino: Star Wars - Pred davnymi casy #2

Nejlépe působí samostatné zpracování filmu. Děj oplývá poutavostí a napětím rovnajícím se téměř předloze, kresba sedí a na rozdíl od ostatních povídek se postavy trochu i podobají původním hercům.

Výjimku tvoří také příběh nazvaný Letci z prázdnoty. Do koše s vší tou béčkovitostí, brakovitostí a šestákovou dobrodružností, protože najednou jde o něco jiného. Až s příměsí surrealismu, polemizování (byť v rámci normality), vyvolává dokonce ducha Bažináče, především část Shledání. Uchvátí a nepustí.

Darth Vader z bažin

Obří zlom, který správně přijde v půlce omnibusu, aby vás nakopl a donutil zbytek přečíst. Poutavý, chytrý. Celkově se komiksy stále zlepšují, pokud někdy vyjde i třetí omnibus, dá se předpokládat, že se její kvality budou pohybovat ještě výš.

Druhý díl omnibusu Star Wars: Před dávnými časy opět přináší povětšinou průměrné příběhy proložené občas nějakými nadprůměrnými. A někdy vyskočí i něco, co by člověk vůbec nečekal, až ho to odrovná a položí do kolen.

Originální název: Star Wars A Long Time Ago #2
Český název: Star Wars Omnibus: Před dávnými časy… #2
Scénář: Archie Goodwin, Mike W. Barr, Larry Hama, Wally Lombego, Chris Claremont
Kresba: Carmine Infantino, Walter Simonson, Bob Wiacek, Al Williamson, Michael Golden, Mike Vosburg, Gene Day
Překlad: Jitka a Tomáš Jeníkovi
Obálka: Carmine Infantino
Počet stran: 464
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 990 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Star Wars se s druhým svazkem nezdají tolik Před dávnými časy

Hide picture