Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Strážci galaxie. Hvězdná sci-fi od Marvelu překvapí nadhledem

Nela Christovová

Nela Christovová

4. 8. 2014

Není to tak dávno, co Marvel vypustil do kin nové X-Meny. Po nich přichází na řadu povedená partička vesmírných looserů, kteří se neberou moc vážně.

guardians_of_galaxy_banner

Nejnovějším přírůstkem do marvelovské rodiny se stali Strážci galaxie. Že vám to nic neříká? Není divu, komiks s barevnými hrdiny vznikl teprve v roce 2008 a už nyní se dočkal prvního filmu. Na rozdíl od Avengerů nebo X-Menů tak za sebou nemají prakticky žádnou historii nebo dokonce davy skalních příznivců dychtících po každém jejich novém dobrodružství.

Možná proto se Strážci galaxie museli spokojit s tím, že byli vysláni do kin jakožto marvelovské béčko, jinak řečeno letní oddechovka, která má pobavit diváky během čekání na slavnější superhrdiny. Rozhodně se ale za to tvůrci v čele s režisérem Jamesem Gunnem nemusí stydět.

Bizarní hrdinové zaručují zábavu

Naopak vznikl vtipný a svěží film, u kterého se nebudete nudit ani minutu. Samotní hrdinové jsou totiž o poznání šílenější, než bývá u Marvelu zvykem. Hlavní postavou je tentokrát frajírek Peter Quill (Chris Pratt), který se protlouká galaxiemi a krade všechno, co není přišroubované k podlaze. A i s tím by si dokázal poradit.

Jednou dostane za úkol ukrást orb, tajemný předmět, kvůli kterému mu najednou jde po krku půlka vesmíru. A to včetně ultrazelené vražedkyně Gamory (Zoe Saldana) nebo mluvícího mývala (Bradley Cooper), kterému dělá bodyguarda suchý strom (Vin Diesel).

https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/2014/05/Guardians-of-the-Galaxy-Official-Trailer-2.mp4

Jak to tak ale bývá, nakonec Quill bude muset čelit mnohem většímu zlu, než je banda vermírných looserů. Tím hlavním záporákem je totiž Ronan (Lee Pace), radikální vůdce rasy Kree, která má spadeno na jiné rasy v galaxi. Animované postavy i efekty jsou na opravdu vysoké úrovni, jak bývá u Marvelu dobrým zvykem. Tady žádné béčko nepoznáte.

Kombinace dost zvláštních hlavních postav zaručuje, že o zábavu tady nebude nouze. Chris Pratt v roli namachrovaného šaška střílí jeden vtípek za druhým a to celé prokládá obscénními gesty a popkulturními narážkami.

Pubertální humor není na škodu

Ve finále tak tahle komiksárna působí pubertálněji než Amazing Spider-Man s o něco mladším Andrewem Garfieldem. Quill a je skvělým protipólem k sucharské Gamoře nebo násilníku Draxovi (Dave Bautista), jehož rasa nerozumí vtipům. Jen škoda, že se toho o minulosti jednotlivých postav nedozvíme o trochu víc. Jakékoliv vysvětlování backgroundu v tomto případě ustoupilo vtipným dialogům.

Hlavním hrdinům nechybí nadhled, a to ani jakmile jde opravdu do tuhého a nejednomu divákovi ukápne slzička. Hned vzápětí neváhají tenhle dojemný moment shodit nějakým vtípkem, který překvapivě nepůsobí nemístně, ale především rozverně. A to je nejen u letních oddechovek vždycky sympatické.

FOTO: Strážci galaxie

Barvičkami se v téhle scifárně vážně nešetřilo. Zdroj: Falcon

Tvůrcům se vydařil ještě jeden tah, kterým byla sázka na hudební jistotu. Tou se stal skvělý soundtrack osazený peckami ze sedmdesátých let. Ve filmu zazní písničky jako Cherry Bomb, Escape nebo I’m Not in Love, čili z nostalgického hlediska je tenhle soundtrack jasný must have.

Verdikt Nely Christovové

nela-christovovaStrážci galaxie jsou mladým a svěžím přírůstkem do marvelovské rodiny, výrazně se lišícím od slavnějších superhrdinů. Jsou mladší, vtipnější a možná o trochu drsnější než jejich zkušenější kolegové. Neberou se vážně a můžou si to dovolit, protože cílem téhle komiksárny je především pobavit diváky mezi čekáním na dalším blockbuster s jejich oblíbeným superhrdinou.

Nebylo proto třeba se namáhat vytvářením komplexní zápletky nebo vysvětlováním souvislostí, které by nám přiblížily motivaci hlavních postav. Naopak dostaly více prostoru popkulturní narážky, pubertální humor a hlavně skvělý soundtrack s vypalovačkami ze sedmdesátých let. Zkrátka letní oddechovka jak vyšitá.

Hodnocení: 90 %

Verdikt Pavlíny Nouzové

Pavlína NouzováAkce, dobře napsané dialogy, kvalitní triky a sympatičtí hrdinové. To vše jsou Strážci Galaxie. Ke kladům i jiných superhrdinských filmů si ale v tomto případě můžete přidat i jakési koření, které tomu všemu dodává pořádný šmrnc: nadhled. Snímek je plný humoru, který ví, kdy má přijít a kdy si může dovolit shodit předchozí scénu.

James Gunn možná natočil film o pubertálních parťácích Avengers, ale je svěží, nepřehání to s nekončícími výbuchy v závěrečných soubojích a přidává i origiální 70s soundtrack. Letní komiksový akčňák tak, jak má vypadat. A klidně těch “retardovaných” fórů mohlo být i víc.

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Strážci galaxie. Hvězdná sci-fi od Marvelu překvapí nadhledem

Hide picture