Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

RECENZE: Upíří polibky 2: Rakve lásky pokračují naznačeným směrem upířího anime

Olga Buriánková

Olga Buriánková

29. 4. 2012

FOTO: Upíří polibky Ellen SchreiberŠestnáctiletá Raven měla vše, po čem středoškolačky touží. Nejlepší přítelkyni jménem Becky, milující rodinu, dokonce i první lásku. Toho štěstí však bylo pro nedospělou gothičku příliš. Snad proto její temný princ s přerostlými špičáky a alergií na slunce zmizel. Raven se však nevzdává tak lehce a vyráží po jeho stopě.

Hrdinové knihy v původní manga podobě. Autor: Ellen Schreiber

Ellen Schreiberová pokračuje dále vytyčeným směrem komiksového příběhu bez obrázků, který použila v předchozím dílu Upířích polibků. Dokonce se zdá, že se děj začíná vyvíjet směrem k lepšímu. V jednoduchém příběhu Romea a Julie se objevují první větší komplikace. Pokud problémem není již to, že jeden ze zamilované dvojice není člověk.

Nové postavy začínají zasahovat do děje. Znamenají příslib, že se život hlavních hrdinů v nejbližší době znovu obrátí vzhůru nohama. A tentokrát to už tak příjemné nebude. Hrozí, že dívčina vysněná noční můra, představující život po boku krev milujícího citlivého a romantického umělce Alexandra, se možná tak úplně konat nebude.

Čtěte také: Kniha Magie útočí úspěšně bojuje o čtenářské výsluní

Než se Ellen Schreiberová stala úspěšnou autorkou fantastických příběhů pro mládež, živila se lecčím. Usilovala o to, stát se herečkou, proto strávila léto v Londýně, kde studovala na Královské akademii dramatických umění. Pak se přestěhovala do Chicaga, kde se pět let věnovala komediálnímu hraní v The Second City. Pracovala i jako realitní agentka.

V této době začala s psaním a zanedlouho se začala rozjíždět její literární kariéra, s čímž jí pomohl bratr Mark, také spisovatel. První skutečně úspěšnou knižní sérií se staly právě Upíří polibky, v současné době napsala již devět dílů. Další sérií, na níž právě pracuje, je Once in a Full Moon.

Někdo si jarňáky užívá na sjezdovce, někdo v upírském nočním klubu

Netypická středoškolačka Raven konečně získala, po čem toužila nejvíc – lásku temného prince. Ten jí však vzápětí zmizel neznámo kam. Jenže odhodlaná gothička neskládá ruce do klína. Kamarádku nechává v náruči bývalého kumpána svého neúnavného soka Trevora a vyráží na návštěvu za extravagantní tetou.

FOTO: Upíří polibky Ellen Schreiber

Tuší totiž, že právě zde by mohla nalézt stopu ztracené lásky a vysvětlení jejího zmizení. Nachází však o poznání víc, než by si přála. Alexandra hledají i jiní a Raven se dostává do ohrožení nejen života, ale i své duše.

Komiks vs. kniha

Série útloučkých knih Upíří polibky je vlastně zpracováním příběhů, které vyprávějí sešity manga trilogie Upíří polibky – Pokrevní příbuzní. Patrně nemá příliš smysl polemizovat, jestli to byl, či nebyl dobrý tah. Zkrátka série jednou existuje a stejně jako její obrázkový předchůdce má své příznivce.

Přečtěte si: Druhé Stefanovy deníky. Kniha prozkoumává nitro upírovy duše

Milovníci upírů a jejich tajemného i nebezpečného nočního života si tentokrát konečně přijdou na své. Vyprávění ze života běžných středoškoláků, s jejich problémy i stereotypy, okořeněné jen občasnými půlnočními návštěvami opuštěného domu či hřbitova, se totiž přesouvá také mezi nemrtvé děti noci.

Alespoň v představách Raven a dalších mladých lidí v černém, toužících po setkání s nadpřirozenem, to tak je. A k překvapení hlavní hrdinky i čtenářů se dokonce s dalším skutečným pijákem krve s nesnášenlivostí UV záření setkává. A ne jediným.

Kostlivce ve skříni má i upír

Atmosféra tedy houstne a čím více dívka proniká do života svého milého, tím ve větším je nebezpečí. Zároveň její zranitelnost ohrožuje i Alexandra. Jak se dalo očekávat, najde se v jeho dlouhé minulosti nejeden kostlivec, který jej v nestřežené chvíli popadne za nohu a už se nepustí. Občas mívá i přerostlé tesáky, a to pak už vůbec není legrace.

Další co se v zájmu zatraktivnění děje dalo čekat, je objevení konkurence pro hlavního Romea. Nejlépe ze znepřáteleného klanu nebo v osobě bývalého přítele – nyní nepřítele – zaslepeného nenávistí. V tomto případě obojí. Domluvené svazky, zneuznaná nevěsta, odmítání tradic – to všechno se Alexandrovi vrátí jako bumerang a dá mu pěkně za uši i v příštích dílech.

Suma sumárum

Druhý díl je tedy v lecčem stejný jako ten předchozí. Znovu líčí vršící se problémy jeho náctiletých hrdinů. To zůstává. Odlišuje jej, že se více a více mísí s těmi upířími. Opět se děj odehrává v poměrně krátkém časovém horizontu, avšak příliš mnoho nových událostí nepopisuje. Přesto jsou pro hlavní hrdiny knihy klíčové.

Změnou, a bezpochyby k lepšímu, je jistě oživení dalších hlavních postav a zkomplikování děje. Také lehká změna prostředí – a větší důraz na fantastično v něm – příběhu prospěla. Pokud se autorka od tohoto příjemného trendu neodchýlí, dospívající čtenářky, jimž asi nejvíce je tato upírská série určena, čekají stále zajímavější příběhy. Zatím to však není moc patrné, protože i Rakve lásky připomínají spíš kapitolu z rozsáhlejší knihy s nepříliš originálním námětem i zápletkami.

Název originálu: Vampire kisses: Kissing coffins
Český název: Upíří polibky – Rakve lásky
Autorka: Ellen Schreiber
Překlad: Markéta Pravdová
Počet stran: 160
Vazba: brožovaná
Rozměry: 146 x 210 mm
Vydal: ZonerPress, Brno, 2011
Doporučená cena: 178 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Upíří polibky 2: Rakve lásky pokračují naznačeným směrem upířího anime

Hide picture