Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Už potřetí stripová série Macanudo předvede, že není Macanůďo

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 6. 2013

Riccardo Liniers: Macanudo #3Většina stripových sérií jede na to, aby čtenáře dohnala k výbuchu smíchu. Trochu jinde je Macanudo Riccarda Lenierse, které přináší spíše jemnost, něhu a absurdnost, jež čtenáři na tváři vykouzlí jen hřejivý úsměv. A zabírá to.

Když vycházelo první Macanudo, přijel na křest jeho autor Riccardo Liniers. Vtipný týpek, sympatický a vyzařující pozitivní náladou. Vše vypadalo růžově. Když se pak rok a půl nic nedělo, fanoušci už ale začali smutnit. Vyšlo Macanudo 2. Radost nezmizela, čtenáři jásali. Deset měsíců nic. Snad tu brzy bude trojka. A hle, opravdu. Radujme se a buďme šťastni, Liniers tu má třetí sbírku pozitivní nálady.

Ricardo Liniers
Jeden z nejslavnějších argentinských komiksových tvůrců se narodil roku 1973. Ve svých pracích čerpá z osobního života a vlastních postřehů. Tři roky tvořil stripy Bonjour, ale věhlas získal s denním publikováním Macanuda. Dokonce při příležitosti vydání prvního dílu navštívil Českou republiku.

Zapomeňte na touhu Jima Davise rozesmát čtenáře. Když do stripů vložíte kus sebe, nebudete to brát moc vážně a nebudete se snažit za každou cenu vyvolat smích, možná vám to půjde lépe. Takto ke stripům přistupuje Liniers. A dost možná kvůli tomuto stylu se periodicita nepovedených stripů v jeho Macanudu zmenšuje.

Síla Macanuda je právě v kombinaci a kontrastu opravdu obyčejného života a surrealistických absurdit. Proč k tomu přistupovat vážně, vezměme to jako hru.

Čtenář sám sebe vidí v tolika běžných věcech. Neubrání se nejednomu vcítění a vedle osobní Liniersovy roviny tak může pozorovat svou vlastní. A tím, že jde vlastně o úplně obyčejné věci, jejichž poetičnosti si člověk běžně nevšímá, oslní ho více. Najednou si uvědomí, jak denně prožívá tolik krásných věcí. Jednotlivé stripy působí jako milé básničky.

obalka Riccardo Liniers: Macanudo #3

Sám sebe čtenář sice neuvidí v absurdních hříčkách, ale zaujmou ho též. Svou potřeštěnou groteskností, nesmyslností a nevinným vtipem si opět vytváří osobité kouzlo. Člověk se jim nechce bránit a přijme je jako normální, vlastně mu ani nepřijde, že by se nemohly stát.

Velice silnou Liniersovou stránkou je kresba. Spousta stripů si vystačí s pouhými několika obrázky, které se dále kopírují, případně sice kreslí nové, ale jejich výtvarná úroveň není nijak vysoká. Ne tak Liniers. Se vším si dává záležet a samotné obrázky působí na čtenáře velice přívětivě, takový ten příjemný pocit tepla a objetí.

Tentokrát grafické pojetí ještě vyzdvihují vlídné vyšívané motivy (a viditelné jsou i druhé strany, na kterých jsou vidět smotky za obrázkem), jeden takový se objevuje i na obálce.

 Stripy jako milé básničky

Díky velice hezkému a sympatickému zpracování pak člověk ani tolik neregistruje opakování těch slabších. Ono dělat strip každý den není žádná sranda, ale co se dá dělat. Člověk pak musí vařit z vody a v tomto čísle už je to trochu vidět. Několikrát se sice nic povede zpracovat vtipně, poněkolikáté už to ale otravuje.

Snad ve čtyřce chytne Liniers novou mízu a tenhle jediný zápor na jinak krásné sbírce pro děti i dospělé (kteří ale kupodivu podobně nevinné příběhy raději) zmizí.

Název originálu: Macanudo #3
Český název: Macanudo #3
Scénář a kresba: Riccardo Liniers
Překlad: Markéta Pilátová
Obálka: Riccardo Liniers
Počet stran: 96
Vazba: Paperback
Rozměry: 190 x 190 mm
Vydal: Meander, Praha 2013
Doporučená cena: 268 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Už potřetí stripová série Macanudo předvede, že není Macanůďo

Hide picture