Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: V komiksu Gotham Central nasadí Při výkonu služby i život

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

9. 10. 2016

Představte si, že jste obyvatelem Gothamu, města prožraného korupcí a zločinem. Na každém špinavém rohu vám hrozí, že vás někdo v lepším případě okrade. Nad celou temnou metropolí se vznáší stín Batmana, který vás zachrání. Chvála mu. A teď si představte, že jste gothamským policistou. A Batman vám bere vaši práci…

Vypadá to na falešnou stopu. Feťák, kterej potřebuje prachy na dávku, šel a prásknul, cokoliv mu přišlo na mysl. Tak se jde vyšetřit, jestli ta ztracená holka není v tom zapadlým bytě. Není. Podle očekávání. Ale už mimo očekávání tam něco je. Něco horšího. Je jasný, že z tohohle případu někdo nevyvázne bez újmy.

Ed Brubaker
Ed Brubaker (1966) měl vždy zanícení především pro Marvel. Taky neměl na výběr, na místě jeho dětství se nedaly jiné komiksy sehnat. Přesto si během dospívání vypěstoval vztah i k DC a především k drsným detektivkám. O tom všem se můžeme přesvědčit v Criminalu, Captainu Americovi či Batmanovi.

Když vyšel Brubakerův Captain America (trilogie zakončená smrtí hlavního hrdiny), v recenzi jsem neustále rozhazoval jedním slovem: Civilní. Brubaker vzal svět plný superhrdinů, ale napsal stoprocentně civilní příběh. A v případě Gotham Central dotáhnul civilnost na samý vrchol.

V Gotham Central fungují superhrdinové/superpadouši jen jako dějový katalyzátor. Sledujeme policejní jednotku závažných zločinů. Což je to, co jde Brubakerovi i Ruckovi (druhému scenáristovi) nejlépe.

Chtěli jste vědět, jaké to je v Gothamu za nepřítomnosti nadlidí? Nijak příjemné. Stránky komiksu plní hutná atmosféra, dusno, a vedle zločinů páchaných na ulici na policistech, dětech i samotných zločincích se musí vypořádat i s policisty samými. Ať už kvůli korupci, nebo kvůli jejich připitomělosti a zaostalým názorům. Chcete-li nastoupit jako policista v Gothamu, obrňte se silně – i na vašem oddělení vás může čekat mnoho nepěkného.

Michael Lark: Gotham Central #1Příběhy působí civilně (sakra, slibuju, že už tohle slovo dneska nepoužiju) a hlavně lidsky. Reálně. Postavy se chovají rozumně, mají opravdové osobnosti, a celý svět šlape v logické návaznosti. Bez náhlých osvícení a podobných hloupostí.

A když se zjeví onen slovutný Batman, zamete se vším jako by si šel pro cigára do abaldy. Otravný vstup, ovšem perfektně podtrhující to, jak by takoví nadlidé působili na běžné občany. Dovedl bych si představit v dalším svazku ještě zvýraznění z toho plynoucích mindráků. Uvidíme.

Při četbě jsem se nemohl zbavit vzpomínky na Bendisův výborný komiks Alias (divím se, že u nás nikdo takovou pecku ještě nevydal). Když jsem se koukl na medailonek kreslíře Michaela Larka, došlo mi proč – kreslil několik sešitů navazující řady The Pulse.

Brubaker na to má prostě Rucku

Gaydos to není, ale přesto jeho noirový styl splňuje to, co je pro Rucku a Brubakera stejně typické jako pro Bendise. Rozhovory v místnostech, kde je stínů snad ještě více než světla. Statické záběry interiérů a postav krčících se v něm, podtrhnutí neustálého dusna. Lidé bez nadbytečné nereálné svalové hmoty, ženy bez ňader jak torpéda. I ten Batman působí hodně retro, když se někde mihne.

Velice zdařilý výběr kreslíře.

Gotham Central představuje komiks ze superhrdinského světa. Ale ne superhrdinský komiks. Koukněte se na to prostředí očima normálních lidí. Ale pozor, nebude to příjemný pohled. Ale pozor, bude to dobré čtení. Přejme si, ať se již brzy můžeme znovu ponořit do bažin gothamské policie.

Název originálu: Gotham Central #1: In the Line of Duty
Český název: Gotham Central #1: Při výkonu služby
Scénář: Ed Brubaker, Greg Rucka
Kresba: Michael Lark
Překlad: Martin D. Antonín
Počet stran: 240
Vazba: Paperback
Vydal: BB/art, Praha 2016
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V komiksu Gotham Central nasadí Při výkonu služby i život

Hide picture