Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Ve fantasy knize Můj soused ghúl se rozpoutá nelítostná dívčí válka

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

18. 12. 2012

Frankenstainova vnučka se po svém minulém nezdaru, kdy vyvolala hon na příšery, nehodlá jen tak vzdát. V druhém díle Můj soused ghúl od Lisi Harrisonové se Frankie s velkým elánem chopí nové šance. Změnit názor ostatních lidí ale nebude snadné, navíc když se někde v jejím nejbližším okolí ukrývá zrádce.

Hlavní hrdince se povedlo vyvolat hon na své spolužáky. Zdroj: sxc.hu

Frankie se nenarodila jako ostatní děti, její život byl hned od počátku promyšlen a naplánován do nejmenších detailů jejími rodiči. Známí vynálezci si ji stvořili k obrazu svému, jediné, co se jim vymklo z rukou, je její svobodné myšlení. Frankestainova vnučka má svojí hlavu a chová se jako každá běžná puberťačka.

Čtěte také: Purpurová stuha. V knize tří autorek se mísí text spolu s komixem

Po minulém nezodpovědném rozhodnutí vyvolala hon na ostatní spolužáky, když je přesvědčila, ať jdou na školní maškarní ples zcela bez maskování. Navíc při milostném tanci s normální klukem Brettem doslova ztratila hlavu, před zraky všech ostatních. Po vzniklé panice se Frankie dostane do bezpečí do domu svých rodičů. Pronásledování příšer a panika lidí ale zdaleka nekončí. Dokážou jí přátelé pomoci zažehnat vzniklou katastrofu, nebo všichni z Monster High poputují do výzkumného zařízení?

Příšery na každém rohu

První díl série Monster HighS příšerami v jedné lavici umístila oblíbená spisovatelka Lisi Harrisonová do malého městečka Salem v Oregonu. Kanadská autorka, která se věnuje především psaní literatury pro mládež, dokázala vymyslet zajímavý a poutavý příběh o Frankie Stainové, jež je vnučkou všeobecně známé příšery. Zajímavá zápletka a historické návaznosti ale nejsou to jediné, na co se lze těšit.

Můj soused ghúl Lisi Harrisonová (obálka knihy)

Charakter Frankie, ačkoliv není normální člověk, odpovídá myšlení průměrné náctileté slečny.  Mladá dívka se snaží nejen získat srdce své lidské lásky, ale také změnit názor veřejnosti na příšery. Naivita, se kterou se mladá dívka staví ke všem závažným tématům, si ale vybere své. Ani v druhém díle Můj soused ghúl se hlavní hrdinka nevyhne problémům a charakter příběhu tak bude mít podobný ráz a nebude zbývat než utíkat jako o život.

Kanadská autorka se vyřádila i v ostatních postavách, řeší se zde několik protikladů, kterými si může projít každý. Její přátelé trpí neduhy zakomplexovanosti a nadměrnou sebedůvěrou. Příběh je plynulý a dokreslený mnoha detaily. Řeší se zde maskování ostatních příšer, kteří následně mohou vypadat jako normální mladí lidé, a také historické souvislosti. Frankie používá při běžné mluvě několik nových výrazů, jako „voltážový“, které pomáhají dotvářet technologické prostředí příběhu.

Kniha je vhodná pro mladé dospívající čtenářky, toužící po spojení milostného dobrodružství s trochou problémů.

Název originálu: Monster High – Můj soused ghúl
Český název: Monster High – The Ghoul Next Door
Autor: Lisi Harrisonová
Překlad: Linda Bartošková
Obálka:
Počet stran: 243
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ve fantasy knize Můj soused ghúl se rozpoutá nelítostná dívčí válka

Hide picture