Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vějíř 2013 po větru pošle vyvanutý výbor české mangy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 6. 2013

Janiko: Vejir 2013Půlkulaté narozeniny Vějíře. Vyšel již pátý díl tohoto sborníku české mangy. Je úctyhodné, že tento projekt drží a představuje nejen staré páky, ale i nové tváře. Bohužel pak kvalita skáče jako vrcholky linky života na tom stroji, co dělá píp-píp.

Tak jako květ, dral se Vějíř ke světlu. Dostal se na povrch Země a na očích měl ostatní a ostatní měli na očích Vějíř. Ale na povrchu trochu (záměrně) slepé krtky nahrazují lidé s bajonety, kteří si rádi do nevinného komiksu píchnou. Zůstane Vějíř stát a nechytne závrať?

Antonín Tesař
Tuzemský komiksový scénárista zaměřující se především na odlišnou mangu jinak pracuje jako filmový kritik v magazínu A2. Na většině komiksů spolupracuje se svým bratrem. Z celých knih mu vyšly komiksy Gymnázium příšer, Versus a komiksové povídky ve Vějíři a v Bubblegunu.

Hlavním lákadlem tohoto sborníku jsou opět především bratři Antonín a Jiří Tesařovi. Společně zde představují povídku Videoteror. Ačkoli se zpočátku zdá, že ztratili šťávu a příběh moc nezaujme, přijde klasický zlom a komiks nabere bizarní směr.

Pravda, pokud byla záměrem hororová atmosféra, tak dobře nepůsobí. Tu vyvolává pouze kresba. Každopádně komu by se nechtělo projet se po vlnách podivna? Podivná je to návštěva, podivné je to setkání, podivní jsou to přátelé, podivná je podivná. A podivná je lákavá.

Antonín Tesař spolupracoval také se Zuzanou Blaštíkovou na povídce Příště. Opět nám poskytne zvláštní podívanou. Sigmund Freud, hmyzí hlavy a nájemní zabijáci, co víc si přát? A atmosféra? Tentokrát si ji story drží na výbornou.

Janiko: Vejir 2013

Bohužel zbytek knihy pak jaksi osciluje. Něco lehký nadprůměr, něco větší podprůměr.

Jako horší příklad zvolíme Kalvárium od tvůrce schovávajícího se za přezdívkou Dyamirity. Nudný příběh má v této sbírce kolem poloviny příspěvků, to zde není nic zvláštního (stejně jako nezbytná potřeba korektury), ale Kalvárium se vyznačuje také snahou o něco víc.

Proč ze všech těch hlubokých věcí funguje jen to hrdlo?

Ostatním povídkám alespoň nechybí nadhled, kdežto Kalvárium si hraje na příběh nesoucí hluboké poselství. No, u takto jednoduchého naivního počinu plného klišé a zakončeného otřepanou nezábavnou pointou to čtenáře spíše znechutí, než povznese.

Přes několik kvalitních příběhů se bohužel valí podprůměr stejně jako Vltava přes bezdomovecká obydlí na jejích březích. Ale stejně jako ona může proud opadnout a získat krásnou podobu (nebo bohužel katastrofu). Vějíř každoročně představuje velice záslužný a důležitý počin, jehož proroctví s sebou nese ale také nutnou nelibost. Kde jinde se to ale mají mladí tvůrci naučit?

Název: Vějíř 2013 – Sborník české mangy
Scénář: Gobloch, Suwi, Jana „Yuffie“ Kilianová, DanQ, Špendla, Zuzana Blaštíková, Antonín Tesař, Arisu, Abbe, Jan „Arenoth“ Vohlídal, Gituška, Martin Strolený, faQy, Neocco, Honšimaru, Dyamirity, Rar, Haspien
Kresba: Lysandra, Suwi, Jana „Yuffie“ Kilianová, Janiko, Luc, Zuzana Blaštíková, Antonín Tesař, Arisu, Abbe, Jan „Arenoth“ Vohlídal, Jiří Tesař, Alexa, Martin Strolený, faQy, Neocco, Honšimaru, Dyamirity, Infera, Rar, Haspien
Obálka: Janiko
Počet stran: 256
Vazba: paperback
Rozměry: 130 x 190 mm
Vydal: Kobuta, Praha 2013
Doporučená cena: 159 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vějíř 2013 po větru pošle vyvanutý výbor české mangy

Hide picture