Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vrána přináší Soumrak bohů ve formě vyvraždění koncentráku

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

18. 11. 2013

James O'Barr: Vrana - Soumrak bohu

Vrána se stala obrovským kultem. Opravdu kultem nevídaných rozměrů, zejména za to však bohužel/bohudík mohla její špatná pověst. Nyní se ke svému věhlasnému dílu James O’Barr vrátil spolu s Jimem Terrym. Bude čtenáře bavit i Vrána: Soumrak bohů, s jejímž vydáním nepřichází žádná neštěstí?

uvodni James O'Barr: Vrana - Soumrak bohu

Aby bylo hned zkraje jasno, nejde o žádnou kopírku, o nové převyprávění známého, tvůrci přináší nový příběh postavený pouze na základním schématu. Na pomstě. Tentokrát čtenáři mohou sledovat krvavou odplatu, která si svou daň vybere na příslušnících SS v koncentračním táboře. Budou se kydlit, náckové!

James O’Barr
Narodil se zřejmě na Nový rok 1960. Přesné datum není známo, protože O’Barrova matka byla alkoholická rozhoďnožka. Dětství strávil v sirotčinci. Po smrti přítelkyně nastoupil k námořnictvu. S Vránou bohatne. Autor jednoho hitu. Další pokračování Vrány ani jiné O’Barrovy pokusy už fanoušci nikdy nebrali.

Kdo čeká, že Jim Terry bude jen sem tam přicmrndávat a vše obstará opět ten původní otec Vrány James O’Barr, ten je na velkém omylu. O’Barr na vše pouze dohlížel a přinesl námět, knihu vytvořil především Terry. A dost možná to tak dopadlo lépe, než kdyby ji celou psal O’Barr.

A pak také O’Barr namaloval vskutku krásnou obálku. Mnohem hezčí než k vlastní Vráně. Obálka zde také zůstává nejzapamatovatelnějším prvkem.

S původní Vránou má tenhle komiks opravdu společný jen prvek pomsty. Veškeré emo kecání jde naštěstí stranou a místo rádoby chytrých a hlubokých a děsně emocemi cloumajících tlachů se jde rovnou na věc. Bezduchá vyvražďovačka. Kdo by byl čekal, že funguje lépe než snaha o tah na veledílo.

obalka James O'Barr: Vrana - Soumrak bohu

Tohle rozhodně veledílo také není. Děj jede přímočaře k jasnému a nevyhnutelnému konci, žádné odbočky, žádné myšlenky. Možná sem tam prosvitne nějaký pokus o nějakou cool úvahu, ale když už, tak zabolí, protože se moc nevyvede.

Ale jako prvořadý masakr funguje, na těch pár minut zabaví, čte se rychle a plyne jak voda. Ideální dílo na cestu vlakem nebo přestávku ve škole.

Velice zdařená je Terryho kresba. Kreslí příjemně, vše vyvede s náležitou čistou přehledností a bez zbytečných pozornost odvádějících hloupostí, přesně tak, jak se to k podobnému typu rychlých jednohubek hodí. Na to, že Terry platí za nováčka ve světě komerčního komiksu, předvedl úžasný výkon.

Běžel a běžel, krev na slabinách, hlavu uťatou

Pravdaže po pár stránkách člověk začne registrovat jeho obsese. Stejné pózy, vykulené oči a především krev z úst a trhaná spodní část obličeje. Mimo to ale opravdová paráda.

A kdo by chtěl opravdu vypiplané a vyvedené vydání, měl by zkusit sehnat limitovanou edici. Jen musí mít ošklivě mnoho peněz. A ubohého, bezvýznamného a pouze zbytečně rušícího zvýrazňování některých slov v bublinách se nezbaví ani s ním.

Komiks Vrána: Soumrak bohů sice nemá s původní Vránou skoro nic společného, ale ono je to vlastně dobře. Dost možná ji i překonává.

Název originálu: The Crow: Skinning the Wolves
Český název: Vrána: Soumrak bohů
Scénář: James O’Barr, Jim Terry
Kresba: Jim Terry
Překlad: Martin Trojan, Václav Dort
Obálka: James O‘Barr
Počet stran: 104
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 158 x 239 mm
Vydal: Comics Centrum/Martin Trojan-3-Jan, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vrána přináší Soumrak bohů ve formě vyvraždění koncentráku

Hide picture