Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Zastrašovací taktiky aneb jak se stal z Batmana Temný rytíř

Jan Šuška

Jan Šuška

1. 1. 2014

Tony S. Daniel: Batman - Zatrašovací taktikyPokračování detektivních komiksů Temného rytíře bude mít tentokrát vědečtější pojetí. Objeví se známé i neznámé postavy, které přivedou Gotham na pokraj zkázy!

Batman se setkává se svými falešnými kopiemi, které ve městě vykrádají banky. Márnice Gothamu se zaplňují mrtvolami téměř identických osob. Ve firmě Wayne Enterprises probíhají pokusy s Hadronovým urychlovačem. Mr. Toxic se chystá zničit Gotham!

Tony Salvador Daniel
Tento americký komiksový scénárista a kreslíř se pro svou dráhu umělce rozhodl již ve čtvrté třídě. Podílel se na sériích Spawn, Teen Titans, Flash. U nás jej můžeme znát z komiksu Batman R.I.P.

Větší část komiksu se věnuje zkáze světa a Mr. Toxicovi. Tento příběh sleduje podrobný výklad exaktních pojmů, ve kterých se leskne láska Tony S. Daniela k vědě.

To utlumí rozjeté tempo, ale podtrhne realistickou stránku díla. Batmanovy detektivní komiksy jsou pro fanoušky temného rytíře jako dělané.

Čtenářům se může líbit fakt, že ve sbírce opět vystupuje mnoho známých i neznámých postav. Za zmínku stojí Scarecrow, Black Mask, Mad Hatter a Two-Face, ten dostane čtyřiceti stránkovou sólovku.

Drsný příběh ze všedního života Two-Face má nečekaně temnou atmosféru s industriálními prvky a žlutohnědými odstíny.

Zastrašovací taktiky Batmanových nepřátel jsou toxické a hypnotické

Výtvarník Two-Face, Szymon Kudranski, má na kontě kupříkladu práci na Spawnovi a Penguin: Pain and Prejudice. Ilustrace a koncept jako by byly z jiného světa. Jako by se neshodoval s Batmanovým světem Tony S. Daniela, Kundranski do něj vsadil bezcitné semínko surovosti.

Tony S. Daniel: Batman - Zastrašovací taktiky

Co se týče kvality, nejvíce bodů by dostal příběh Batman v poslední lekci. Gregg Hurwitz a Tony S. Daniel vystřihli z temného rytíře to nejlepší. S porovnáním s Tvářemi smrti si však stále vedou Zastrašovací taktiky o něco hůře.

Všechno záleží jen na hodu mincí, alespoň co se týká Two-Face

Jistě k tomu svádí fakt, že se komiks jeví méně uspořádaný a ucelený. Tváře smrti měl ve své režii pouze Tony S. Daniel. Na Zastrašovacích taktikách však spolupracovalo mnoho scénáristů a výtvarníků. Jde o sbírku sešitů, které na sebe dějově moc nenavazují.

Milovníci krátkých dějových linek si přijdou na své. Také různorodostí ilustrací se to jenom hemží. Fanoušci Batmana mohou v Zastrašovacích taktikách objevit nové vize.

Nabídnou také čtenářům nový pohled na surový a realistický svět v Gothamu. Zastrašovací taktiky jsou Batman jak ho neznáte.

Původní název: Batman – Detective Comics Volume Two: Scare Tactics
Český název: Batman – Detective Comics 2 – Zastrašovací taktiky
Scénář: Tony S. Daniel, Gregg Hurwitz, James Tynion IV
Kresba: Tony S. Daniel, Szymon Kudranski, Ed Benes
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Tony S. Daniel, Tomeu Morey
Vazba: brožovaná/vázaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Počet stran: 232
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399/599 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zastrašovací taktiky aneb jak se stal z Batmana Temný rytíř

Hide picture