Menu
FANZINE.cz
Komiks

Star Wars Legacy – nechejte rozehrát hvězdné bitvy na stránkách komiksu

Redakce

Redakce

1. 3. 2012

SW Legacy - hlavní postavyJaké to je, když se dobrodružství rytířů Jedi najednou ocitnou na stránkách komiksu? Může kreslený příběh konkurovat tomu filmovému?

Star Wars Legacy 1.díl

Přebal prvního dílu komiksu Star Wars Legacy, Zdroj: distributor knihy

Star Wars Legacy je komiksovou sérií, napsanou Johnem Ostranderem, primárně kreslenou Janem Duursemou a kolorovanou Danem Parsonsem. První číslo vyšlo pod hlavičkou vydavatelství Dark Horse Comics v červnu roku 2006. Celá série se odehrává v tak zvané době dědictví (což zcela jistě konotuje původ hlavního hrdiny), která začíná v roce 137 ABY (tedy 137 let po bitvě o Yavin, která se stala důležitým mezníkem v poměru sil mezi Impériem a Republikou).

Přečtěte si: Nejlepší barva světelného meče je fialová, rozhodli čtenáři FANZINE.cz

Hlavní postavou celé ságy je Cade Skywalker (potomek Luka Skywalkera), jenž se vzdal svého jediovského dědictví a vydal se cestou pašeráka a lovce odměn. Cadeův příběh je zasazený do doby intergalaktické občanské války, ve které proti sobě stojí nejednotní povstalci a na trůn usednuvší Darth Krayt – sithský zakladatel tzv. Pravidla jednoho.

Long time ago, in a galaxy far far away

Příběh začíná cca 100 let po skončení yuuzhan vongské války, která zdevastovala většinu známé galaxie. Mnohé se od té doby změnilo a galaxii na začátku příběhu opět vládne Impérium, ovšem v mnohem benevolentnější formě. Mír však nemá trvat dlouho. Kvůli machinacím Nového sithského řádu dojde k sabotážím Ossuského projektu (což je snaha obnovit válkou zničené planety pomocí pozměněné yuuzhan vongské technologie).

SW Legacy - hlavní postavy

Star Wars Legacy se může pochlubit obrovským spektrem výborně vypracovaných postav.

Vina je pochopitelně přiznána Řádu Jedi (následně zformovanému do galaktické federace spojených aliancí), který se postupnou planetární regenerací zabýval; následně je mu i vypovězena válka. Na stranu Impéria se přidávají na světlo vystoupivši Sithové. Válka propuká a po tři roky krvavě zuří napříč galaxií až do chvíle, kdy je konečně galaktická konfederace donucena k uznání porážky.

Čtěte také: Star Wars: Letopisy rytířů Jedi podruhé a pořád to samé

Není ovšem nic ztraceno. Generál Gar Stazi (kterého musí čtenář obdivovat snad stejně jako admirála Thrawna) se nehodlá podvolit represím a společně se zbytkem konfederační armády prchá. Řád Jedi se vrací na Ossus, následovaný vrahy sithského impéria…

Příběh je velmi košatý a je zcela na místě přiznat, že John Ostrander odvedl výbornou práci. Kromě základní dějové linky, ve které je Cade Skywalker postupně konfrontován se svým nechtěným dědictvím a válkou rozbouřenou galaxií, je celá série prosycena mnoha dalšími dějovými zvraty. Můžeme sledovat intrikami prolezlé zákulisní boje v nejvyšších kruzích imperiální aristokracie či schizma řádu Jedi a imperiálních rytířů.

SW Legacy bitva ve vesníru

Vesmírné bitvy jsou zpracovány s dokonalou precizností.

Komiksem nás provází kromě hlavního protagonisty a jeho suity velká řada dokonale zkonstruovaných postav. Ostrander dokáže každou z nich vykreslit tak, že není třeba velké námahy, aby před naším vnitřním zrakem defilovala plejáda komplexních charakterů, s jejich problémy, strastmi a pocity štěstí a smutku. Nemenší úlohu na tom má i dynamická kresba Jana Duursemoa, s poctivě řemeslným kolorováním Dana Parsonse.

Dědictví hvězdného Dědictví

Legacy je obecně považována za celkem odvážný počin, neboť si troufá mapovat události, které se odehrávají více než sto let po lucasovské hexalogii. Avšak i přes značnou počáteční skepsi se tato série stala jedním z nejlépe napsaných příběhů, které se odehrávají mimo klasický Star Wars film.

Přebal SW Legacy

Pět z pěti Skywalkerů doporučují tento komiks

Pokud jste fanoušky hvězdných válek a zároveň chcete proniknout do tohoto universa co možná nejvíce, je pro vás Star Wars Legacy bezesporu tou pravou knihou. Výborná kresba, příběh i atmosféra vás natolik pohltí, že budete nedočkavě čekat na každý nový sešit. Pro kvalitu komiksu též hovoří fakt, že Legacy se stalo jedním z nejprodávanějších artiklů společnosti Black Horse.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Star Wars Legacy – nechejte rozehrát hvězdné bitvy na stránkách komiksu

Hide picture