Menu
FANZINE.cz
Literatura

TOP 10 dětských knih roku 2011. Čím potěšit mladší sourozence?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

27. 12. 2011

Scott Westerfeld Behemót (perex)Rok se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. V období jedinečných svátků se nakladatelství předháněla ve vydávání nových titulů. Bohaté předvánoční knižní nabídce vládl svět kouzel, ale i duchovno a nelítostné souboje. Jaké literární perly přinesl rok 2011 do světa fantastiky a co by bylo škoda opomenout?

Na které z letos vydaných knih pro mladší čtenáře se zaměřit? Autor: René Senko

Magie přitahuje svým neprobádaným a nedosažitelným rozměrem děti po celém světě odjakživa a nejinak je tomu i letos. Kouzelné křeslo od populární britské dětské spisovatelky Enid Blytonové vypráví příběh o dvou dětech, Monice a Petrovi, které se rozhodnou udělat mamince radost koupením dárku ve starožitnictví. Všechno se však změní, když místo dárku objeví kouzelné křeslo, které jim může splnit různorodá přání a tužby. A tak se Monika společně s Petrem a novým kamarádem Šotkem, kterému pomohli z nesnází, vypraví do světa kouzelných bytostí. Tam je však nečekají jenom radosti, ale i zlo v podobě kouzelníka Ho-Ho. Kouzelnou atmosféru dokreslují nezapomenutelné ilustrace od Markéty Vydrové.

Nadpřirozené síly vládnou i pátým dílem Válečník série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela od irského autora Michaela Scotta. Příběh opětovně ovládá ústřední dvojice Josh a Sophie, která se postupem času rozdělí a stojí proti sobě. Kdo je ale ten dobrý a kdo zlý? Dokáže umírající alchymista se svou ženou zvrátit osud a zachránit svět? Populární sága už pomalu spěje ke konci, protože zbývá pouze závěrečný díl Kněžka, který má vyjít na začátku března příštího roku.

Čtěte také: Zaujme Zaříkávač od Michaela Scotta?

V pořadí už šestý díl Darke přinese i série Příběhy Septimuse Heapa od anglické autorky Angie Sageové. Plánovanou oslavu čtrnáctých narozenin Septimuse Heapa a princezny Jenny naruší blížící se zkáza. Hrad se chystá na obranu před temným magickým přívalem, který ničí vše, co mu stojí v cestě.  Dokážou mladí hrdinové spolu se svými mocnými přáteli porazit mocné a zákeřné kouzlo?

Kouzla se nevyhnou ani sérii Rafaelova škola od české spisovatelky Renaty Štulcové. První díl Vílí křídla odkrývá příběh dvanáctileté Mariny, která dosud žila jen se svým tatínkem a babičkou. Holčička si připadá jako všechny ostatní děti, ale pouze do chvíle, kdy se s ní začnou dít prapodivné věci. Navíc Mariina maminka projevila před svým zmizením přání, aby její dcera šla studovat na věhlasnou Rafaelovu školu. Naskytne se dívce šance na nový život a vypátrá, co se skutečně stalo s její maminkou?

Britský autor Michael Molloy se vrací druhou knihou Čaroplutí celkové trilogie k pohádkovému fantasy příběhu o nelítostném souboji dobra se zlem. Hlavními hrdiny jsou chlapec Šídlo a holčička Abby, kteří po úspěšně vyhrané námořní bitvě v Čarodění musí čelit další výzvě. Jejich odvěký nepřítel Vlkomor uprchl a snaží se vlákat oba kamarády do pasti. Jestli se jim podaří zvítězit a zdolat mocného nepřítele, ukáže čas.

Byrokracii se nevyhnete ani po smrti

Pro zvídavé čtenáře zajímající se o posmrtný život je vhodná série knížek o Kostíku Billym od amerického spisovatele Christophera Lincolna. První díl Příběh z tajné komory seznámí čtenáře s mladým Billym a jeho kostlivčími rodiči Larsem a Milunkou Kostíkových, jejichž hlavním zaměstnáním je chránit tajemství rodinného sídla Hogo Fogo. Ve chvíli, kdy se zvědavý chlapec dostane z komory a seznámí se s lidskou dívenkou Milicent, se všechno změní a oba přátelé se dostanou na stopu hrozivému tajemství. V druhém díle Výprava do záhrobí se musí Billy vydat do záhrobí a pokusit se zachránit svou věrnou kamarádku. Při záchranné výpravě ho však čeká spousta překážek.

Špetka vědy, výzkumu a šup do paralelního vesmíru

Možnost podívat se do vesmíru a cestovat v čase s Jirkou a Aničkou umožní v pořadí třetí kniha Jirka a velký třesk od autorů Stephena Hawkinga a Lucy Hawkingové. Aniččin tatínek se snaží prozkoumat a odhalit podmínky vzniku vesmíru neboli velkého třesku. Celý výzkum se mu však vymkne z rukou a Jirka se dostává do vzdálené galaxie a kvantového světa, kde ho čeká spousta nebezpečných nástrah, z kterých nebude lehké uniknout.

Trochu jiného rázu je pokračování steampunkového thrilleru Leviatan s názvem Behemót od amerického autora ScottaScott Westerfeld: Behemót (obálka) Westerfelda, který vyhrál v roce 2010 cenu Locus Award v kategorii Best Young Adult Fiction. Odvážná dívka Deryn se převleče za chlapce, aby mohla v britském letectvu bojovat v začínající válce. Stejný úděl sdílí také dědic habsburské říše Alek, a když se oba hrdinové potkají, čeká je těžký a nelítostný boj v ulicích Istanbulu.

Přečtěte si: Scott Westerfeld úspěšně vypouští organickou vzducholoď Leviatan

Poslední perlou letošního roku je první kniha Hlas nože od dalšího amerického spisovatele Patricka Nesse. Začátek trilogie CHAOS má také bojový ráz. Planetu Nový svět postihne velká katastrofa, když se domorodci  rozhodnou zabít všechny ženy v osadě. Následně pak ostatní muže a zvířata napadne neznámý vir, jenž má za následek slyšení myšlenek ostatních. Nezvratnému osudu se snaží čelit mladík Todd, který se před tím vším snaží utéct. Na své cestě se potkává s dívkou Violou a bojí se, aby ji jeho vlastní vir nezabil. Dokážou hrdinové utéct před virovou nákazou a ostatními zbylými osadníky?

Pestrá knižní nabídka v roce 2011 přinesla z každého žánru trochu, ať už se jedná o magii, milostná dobrodružství, souboje či paralelní vesmíry. Proč tedy nestrávit příjemnou chvilku s kvalitní knihou a neponořit se do napínavého příběhu mladých, ale odvážných hrdinů?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 10 dětských knih roku 2011. Čím potěšit mladší sourozence?

Hide picture