Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

TOP 10 nejlepších mutantích příběhů. Zapadne mezi ně i Captain America?

Redakce

Redakce

28. 7. 2011

Dobro proti zlu, násilí proti moudrosti, hodní superhrdinové proti obludným superpadouchům. Většinou mají ale jedno společné. Jsou to mutanti. Zčásti lidé a zčásti něco jiného. Jsou většinou celkem nevyzpytatelní a občas se stává, že své schopnosti úplně neovládají a neví, odkud se vzaly.

Kapitán Amerika se chystá do akce, Zdroj: distributor filmu

Filmy o mutantech většinou čerpají ze svých komiksových či knižních předchůdců. Letos se s nimi doslova roztrhl pytel. Ať už jde o snímek X-Men: První třída nebo o Captain America: První Avenger, který bude mít v červenci premiéru v USA a k nám má dorazit v srpnu. V hitparádě nejoblíbenějších mutantích příběhů najdete ty nejznámější hrdiny, ale i ty méně známé a možná o to víc cool.

Spider-Man

Exkurze nejsou nic bezpečného, to přece všichni víme. Hlavně tedy Peter Parker. Tenhle týpek už je legenda. Stal se jí poté, co si pořídil šik obleček, shodil brýle, naučil se lézt po zdech a houpat se na svých pavoučích sítích. Jeho příběh znají snad všechny děti. V prvním dílu Spider-Man (2002) pokouše Tobeyho Maguirea geneticky upravený pavouk. Jízda, či spíše let, může začít. Superhrdina brání svět a svou Mary Jane i v dalších dílech Spider-Man 2 (2004) a Spider-Man 3 (2007).

Legendární pavoučí muž ve svém sexy oblečku

X-Men

Zde jsme narazili na pořádně početnou partičku. Od lidí se liší zvláštním genem X, který jim propůjčuje zvláštní schopnosti. A každý si najde svého oblíbeného mutanta. Jedni z vůbec nejoblíbenějších jsou Wolverine (ten nezničitelný s adamantiovými drápy), Jean Grey/Phoenix (slečna telepatka a telekinetička), Profesor X (vedoucí X-Menů s telepatickými schopnostmi), Magneto (záporák ovládající magnetické síly) nebo Gambit (ten, který umí super karetní triky).

A tak bychom mohli pokračovat dál a dál do nekonečných hlubin marvelovské fantazie. Podle komiksových X-Menů vznikla již početná rodina filmů. První byl X-Men (2000), následoval X-Men 2 (2003), X-Men: Poslední vzdor (2006), X-Men Origins: Wolverine (2009) a docela nedávno k nim přibyl i X-Men: První třída (2011).

Podrobněji o filmových adaptacích X-Menů si přečtěte zde

Sestava X-Men

Želvy Ninja

Tyto zelené mutantíky známe v Čechách pravděpodobně nejdéle. Po střetu s radioaktivním odpadem zmutují čtyři želvičky do lidské podoby a stávají se z nich ninjové, kteří bojují se zločinem. Leonarda, Donatella, Michelangela a Rafaela vede jejich mistr Tříska, krysočlověk.

Želváky známe především z deseti sezón seriálu Želvy Ninja (1987) a jeho novější verze Želvy Ninja (2003). Filmových verzí existuje hned několik, u nás je ale nejznámější film Želvy Ninja (2007). Bohužel se stává pravidlem, že česká distribuce bravurně rozlišuje jednotlivá zpracování pomocí naprosto jedinečných názvů…

Fantastická čtyřka

Výprava do vesmíru se trochu zvrtla. S kosmickými bouřemi není radno si jen tak zahrávat. Pěti vyvoleným se změní DNA a začnou se s nimi dít doslova divy. Světlo světa tak spatří Mr. Fantastic (libovolně se natahuje a smršťuje jako guma), Invisible Woman (je neviditelná, jak už jméno napovídá, ale také umí vytvářet silová pole), Human Torch (neboli lidská pochodeň) a Thing (neuvěřitelně silný golem). A pak je tu náš záporák Victor von Doom, který umí ovládat kovy a elektřinu. Mohli jste se s nimi setkat ve snímcích Fantastická čtyřka (2005) a Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007).

Human Torch z Fantastické čtyřky

Hulk

Incredible Hulk. Zelený, obrovský, silný a všechno zničí. Výbuch gama bomby a její záření změnilo vědce Bruce Bannera v Hulka, jeho nenáviděné alter ego, které nemůže ovládat. A tak se občas stává, že nechtěně ubližuje své lásce Betty.

O jeho příbězích bylo vytvořeno poměrně dost filmů a seriálů. Za zmínku stojí například animovaný seriál The Incredible Hulk (1982), animovaný film Hulk Vs. (2009) nebo snímky Hulk (2003) a Neuvěřitelný Hulk (2008). Od letošního března se také v DVD distribuci objevil nový příběh Hulk na neznámé planetě (2010).

FOTO: Incredible Hulk

Toto je pořádná exploze vášní, Hulk ničit!

Hrdinové

Oblíbený seriál nám odkrývá vývoj superschopností jednotlivých hrdinů, kteří mají za úkol zachránit svět. Provází je při tom velká nejistota – neví pořádně, kdo jsou, co mají dělat, kdo stojí na čí straně a kdo jim může ublížit. V průběhu seriálu se hrdinové mění na záporáky a naopak, hlavní nepřítel tu ale je. Jmenuje se Sylar a je to sériový vrah. Loví ostatní výjimečné jedince a přebírá jejich schopnosti.

Hira Nakamuru (teleportace, zastavování a posouvání času a cestování napříč časoprostorem), Petera Petrelliho (přejímá schopnosti ostatních), Claire Bennetovou (regenerace – praktická nesmrtelnost) a mnoho dalších můžeme vidět ve čtyřech sériích seriálu Hrdinové (2006).

Resident Evil

Nejsou mutanti jako mutanti. V tomto případě se jedná o přeměnu lidí v zombie. Definice tradičního zombíka: lační po krvi, podivně se potácí, rukama šmátrá po své oběti, rozpadá se, je infekční, páchne a je… prostě nechutnej. Tak nějak to zhruba vypadá v podzemních laboratořích, když se začne šířit smrtící virus. Ochranu lidstva před únikem viru má na starosti sexy komando s Millou Jovovich a Michelle Rodriguez.

Boj s nemrtvými můžeme sami prožít v sérii původních počítačových her nebo jen sledovat ve čtyřech dílech Resident Evil (2002), Resident Evil: Apokalypsa (2004), Resident Evil: Zánik (2007) a Resident Evil: Afterlife (2010). A na pátý díl se můžeme těšit už příští rok.

Kam ses mi schoval, zombíku?

Cullenové

Upíři jsou také mutanti, a tihle mají dokonce i superschopnosti. Na slunci se jim třpytí kůže, jsou superrychlí, supersilní, téměř nezničitelní a navíc jsou hrozně sexy. Pro někoho dokonce naprosto neodolatelní… Že, Bello?

Podle knižní předlohy vznikly již tři filmy, které se s oblibou řadí do velice originálního žánru. Říká se tomu romantický horor. Upíří romance nesou názvy Stmívání (2008), Twilight sága: Nový měsíc (2009) a Twilight sága: Zatmění (2010). Čtvrtý díl bude rozdělen na dvě části a první dílko Twilight sága: Rozbřesk – část 1 budeme moci zhlédnout v kinech už letos v listopadu.

Zaklínač

Tedy Geralt z Rivie. Tento bělovlasý samotář není moc známý. I když pro milovníky fantasy by to měla být povinná četba. Postava, kterou stvořil polský spisovatel Andrzej Sapkowski, je superbojovník. Pomocí jedů a lektvarů jeho organismus zmutoval a on tak získal zostřené smysly a může snadněji používat magii.

O jeho příbězích byl natočen televizní seriál Zaklínač (2001) i film Zaklínač (2001). Známější jsou ale spíše oblíbené počítačové hry Zaklínač a Zaklínač 2: Vrahové králů.

Captain America

Druhá světová válka již dala vzniknout mnoha superhrdinům. A tak se z hubeného chlapce pomocí technologií stal superbouchač, který kosí jednoho fašouna za druhým. A má k tomu celkem cool štít. No, rozhodně je to vlastenec.

Vzniklo již několik filmových verzí. Například animovaný seriál Captain America (1966) nebo film Captain America (1990). Nyní ožívá v novince Captain America: První Avenger (2011). Vidět ji můžete už 4. srpna.

Podívejte se na nový trailer, který slibuje super akci!

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

TOP 10 nejlepších mutantích příběhů. Zapadne mezi ně i Captain America?

Hide picture