Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Velké srovnání hororové série Věc. Která verze je nejlepší?

Matouš Márai

Matouš Márai

7. 12. 2011

Některé věci nazýváme hrůznými. Těm, které nás straší více, říkáme děsivé. A pak jsou tu věci, pro které pojmenování nemáme. Asi tušíte proč… 

Stará dobrá pitva mimozemšťana, Zdroj: Distributor filmu

Horová povídka Johna W. Campbella Kdo je tam? se dočkala hned tří filmových zpracování. První film s názvem Věc z jiného světa spatřil světlo světa v roce 1951. Následovala Věc z roku 1982 a třetí remake přichází letos.

Horory v lese. Bojíte se spíše šílené čarodějnice, nebo vraždících monster?

Děj se točí kolem výzkumné stanice na Antarktidě, kde vědci objeví pozoruhodný nález z jiného světa – mimozemského tvora. Nemůžeme se divit, že tvor je po 100 000 letech v ledu poněkud mrzutý.

Věc z jiného světa (1951)

Tým vědců z norské základny na Arktidě nachází převratný objev, mimozemskou loď (v té době velmi populární obraz létajícího talíře). To však není vše. V lodi se nachází i zmrzlý mimozemšťan bez známek života. Dle rozboru v ledu vědci zjišťují, že vetřelec zde leží nejméně 100 000 let. S vidinou Nobelovy ceny a slávy přinesou tvora na základnu, kde hrůza začíná.

Tvor se probouzí k životu a pohlcuje členy norské stanice, z které není úniku. Drama se zvyšuje, když členové výpravy zjistí, že Věc má schopnost adaptace a lidé na základně už nemusí být těmi, kterými bývali. Nápadový potenciál ale kvůli pomalým konverzačním scénám, které postrádají napětí, bohužel poněkud ztrácí dech.

Za zmínku také stojí, že tato černobílá adaptace byla nabarvena, a ačkoliv se nemůže kvůli své době pyšnit špičkovými efekty nových technologií, může se pochlubit originalitou.

Režisér Harryho Pottera se vrhl na sci-fi. Chce zfilmovat Doctora Who

Film režírovali Christian Nyby a Howard Hawks. Druhý jmenovaný stojí za několika filmy se slavným Johnem Waynem.

Věc (1982)

Režisér John Carpenter byl fascinován spíše předchozím filmovým zpracováním nežli samotnou povídkou. Ačkoliv je film označován jako remake, jedná se spíše o sequel.

Příběh začíná na Antarktidě, kde je tým amerických vědců vyrušen vrtulníkem s norskou posádkou, pokoušející se zabít jakéhosi psa. Norové ztroskotají, pes uteče a členové americké výpravy zůstávají bez vysvětlení.

Příběh nabírá obrátky, když se ze psa vyklube mimozemský tvor a začne pohlcovat ostatní. Není jasné, kdo je nadále člověkem, protože tvor se adaptuje na tvora, kterého pohltí. Důvěra je velmi ceněným artiklem a věřit nelze nikomu.

Hlavní roli si zahrál Kurt Russel, který podal velmi přesvědčivý výkon. Napětí, děsivá atmosféra a kvalitně zpracované Věci dávají divákovi zakusit hrůzu nepoznanou.

Věc: Počátek (2011)

V podstatě se jedná o remake prvního filmu v novém kabátu. Na otázku, co přinesl pokrok za 60 let, je odpověď rozporuplná. Užijete si technicky dobře zvládnuté efekty na pozadí poněkud zmateného chování postav.

Režisér Matthijs van Heijningen se ve své tvorbě zaměřuje spíše na reklamy, v celovečerních filmech se jeví zatím nezkušeně. Drobné nedostatky by byly odpustitelné, kdyby celkový dojem nevypadal mdle.

Přečtěte si také recenzi od Oldřicha Mánerta

Mary Elizabeth Winstead, kterou známe spíše  z teenagerovských hororů, si zahrála paleontoložku z Kolumbijské univerzity. Joel Edgerton sice Kurt Russel není, ale své role se zhostil velmi dobře. Bohužel ani dobrý herec, ani dobrý příběh tento film nezachrání.

Pokud patříte mezi ty, kteří ještě neměli tu čest se s Věcí setkat, doporučuji vám podívat se na Věc z roku 1982. Vy ostatní hlasujte a podělte se s námi o názor, jaký film byl podle vás ten nejlepší.

[poll id=“2″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velké srovnání hororové série Věc. Která verze je nejlepší?

Hide picture