Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Video: Guy Gavriel Kay v historické Číně. Co se děje Under Heaven?

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

28. 10. 2010

Druhou desítku románů otevřel letos v dubnu oblíbený kanadský spisovatel Guy Gavriel Kay. Jeho knižní novinka sice zachovává ráz autorovy dosavadní tvorby, přesto je v něčem zásadním nová.

Ilustrace na obálce knihy Under Heaven Autor: Larry Rostant

Guy Gavriel Kay publikuje už od 80. let, kdy se uvedl fantasy trilogií Fionavarská tapiserie. Od high fantasy však brzy přešel k příběhům zasazeným do kulis evropských dějinných událostí. Doposud vytvořil prostředí analogické středověké Itálii (Tigana), Španělsku ze stejného období (Lvi z Ar-Rassanu) nebo Byzantské říši za vlády císaře Justiniána (dualogie Sarantská kronika). Doposud se však vždy držel zejména evropských dějin, a to i v městské fantasy Ysabel, která se sice odehrává v současné Provence, odkazuje však k historickým střetům mezi tamními Kelty a Římany.

V dubnové novince Under Heaven se Kay vydal za hranice své dosavadní působnosti, a to takřka na opačný konec světa. Nejnovější, v pořadí jedenáctá autorova kniha zobrazuje společnost velmi podobnou té za vlády čínské dynastie Tang (7. – 10. století). Během panování této dynastie došlo v 8. století k lidovému povstání An shi, při němž v tehdejší Číně přišly o život desítky milionů lidí. Za trochu jiných okolností o ten svůj málem přijde i hrdina knihy, Shen Tai, který náhle získá slušné bohatství, dělající z něj pozoruhodné sousto pro mocnější ze Shenova světa.

Guy Gavriel Kay

Román se doposud těší velmi dobré odezvě kritiky i čtenářů, což ilustruje i hvězdičková recenze od Publishers Weekly (označení červenou hvězdou si od Publishers Weekly vyslouží pouze vybrané knihy, hvězda symbolizuje jejich vyšší kvalitu mezi ostatními recenzovanými tituly – pozn. red.). My si sice na případný český překlad románu budeme ještě muset nějaký čas počkat, drobný spot by však mohl fanoušky alespoň nakrátko uchlácholit. Jeho delší verzi najdou na autorových osobních stránkách guygavrielkay.ca.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Video: Guy Gavriel Kay v historické Číně. Co se děje Under Heaven?

Hide picture